Breaking

ছিংগাপুৰত ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ’ নিষিদ্ধ!

0 1,012

ছিংগাপুৰত কাশ্মীৰ ফাইলনিষেধাজ্ঞাঃ বিবেক অগ্নিহোত্ৰীৰ ব্লকবাষ্টাৰ ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ’ ছিংগাপুৰত দেশৰ ইনফোকম মিডিয়া ডেভেলপমেণ্ট অথৰিটিয়ে এই ভিত্তিত নিষিদ্ধ কৰিছে।বিবেক অগ্নিহোত্ৰীৰ ব্লকবাষ্টাৰ ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ’ক দেশৰ ছিংগাপুৰৰ ইনফোকম মিডিয়া ডেভেলপমেণ্ট অথৰিটিয়ে এই কাৰণত নিষিদ্ধ কৰিছে যে ই ধৰ্মীয় সম্প্ৰীতি বিঘ্নিত কৰিব পাৰে। ভেৰাইটিৰ মতে, জি-৫ ৰ সমৰ্থিত চলচ্চিত্ৰখন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এজন শিক্ষাৰ্থীৰ চাৰিওফালে ঘূৰি আছে যিয়ে ১৯৯০ ৰ দশকত কাশ্মীৰত ধৰ্মীয়ভাৱে আৰোপিত ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ বিষয়ে শিকে, যাৰ ফলত তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ মৃত্যু হয়।ভেৰাইটিৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আইএমডিএ-য়ে কৈছিল যে ই সংস্কৃতি, সম্প্ৰদায় আৰু যুৱ মন্ত্ৰালয় আৰু গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে আলোচনা কৰিছিল আৰু তেওঁলোকে একেলগে দেখিছিল যে ছবিখনে মুছলমানসকলৰ উস্কানিমূলক আৰু একপক্ষীয় চিত্ৰায়ন আৰু কাশ্মীৰত চলি থকা সংঘৰ্ষত হিন্দুসকলৰ উৎপীড়নৰ বাবে কেইবাটাও নিৰ্দেশনা অতিক্ৰম কৰিছে। এই প্ৰতিনিধিত্ববোৰে বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ মাজত বিদ্বেষ সৃষ্টি কৰাৰ আৰু ছিংগাপুৰৰ বহুজাতিক আৰু বহুধৰ্মীয় সমাজত সামাজিক সংহতি আৰু ধৰ্মীয় সম্প্ৰীতি ব্যাহত কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।ভেৰাইটিৰ মতে, চলচ্চিত্ৰ শ্ৰেণীবিভাজন নিৰ্দেশনাৱলীৰ অধীনত, “ছিংগাপুৰত জাতিগত বা ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায়ক বদনাম কৰা যিকোনো সমল” শ্ৰেণীবিভাজনৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হ’ব। ২ মিলিয়ন ডলাৰৰ বাজেটত নিৰ্মিত এই ছবিখন ভাৰতত মাৰ্চৰ মাজভাগ আৰু কেইবাটাও আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অঞ্চলৰ ছবিগৃহত মুক্তি দিয়া হয় আৰু এতিয়ালৈকে প্ৰায় ৪৩ নিযুত ডলাৰ উপাৰ্জন কৰিছে।

সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাত কিছু সময়ৰ বাবে ‘দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ’ নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল, কিন্তু ইউএই কৰ্তৃপক্ষই মাৰ্চৰ শেষত ইয়াৰ নিষেধাজ্ঞা প্ৰত্যাৱৰ্তন কৰে আৰু ছবিখন ৭ এপ্ৰিলৰ পৰা কোনো কৰ্তন নকৰাকৈ মুক্তি দিয়া হয়। মুছলমান সম্প্ৰদায়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰাৰ পিছত নিউজিলেণ্ডে ছবিখনৰ ৰেটিং আৰ ১৬ ৰ পৰা আৰ ১৮ লৈ বৃদ্ধি কৰিব লগা হৈছিল।ড্ৰাগৰ ব্যৱহাৰ, দখল আৰু সৰবৰাহৰ চিত্ৰায়নৰ বাবে সামাজিকভাৱে ৰক্ষণশীল ছিংগাপুৰ চলচ্চিত্ৰ আৰু টিভি অনুষ্ঠানবোৰ চেঞ্চৰ কৰে। দেশখনে সমকামী সম্পৰ্কক স্বীকৃতি নিদিয়ে আৰু সমকামী যৌন কাৰ্যকলাপক অবৈধ বুলি বিবেচনা কৰে। ই ধৰ্মীয় সম্প্ৰীতি বিঘ্নিত কৰিব পৰা কাৰ্যকলাপবোৰো নিষিদ্ধ কৰে।