Breaking

লুম্পি ভাইৰাছে গৰুৰ জীৱনৰ প্ৰতি ভাবুকি অব্যাহত আনিছে ! এই ভাইৰাছত আক্ৰান্ত জীৱ-জন্তুৰ বাবে আইছ’লেচন চেণ্টাৰৰ স্থাপন কৰা হৈছে

0 535

লম্পি ভাইৰাছে ৰাজস্থানত বিধ্বংসী ৰূপ ধাৰণ কৰিছে লম্পি ভাইৰাছে, উদয়পুৰৰ আইছ’লেচন চেণ্টাৰত এনেদৰে কৰা হৈছে চিকিৎসা, ফটো চাওক


উদয়পুৰত লুম্পি ভাইৰাছত আক্ৰান্ত জীৱ-জন্তুৰ বাবে এটা আইছ’লেচন চেণ্টাৰ স্থাপন কৰা হৈছে, য’ত চিকিৎসাধীন হৈ আছে।
ৰাজস্থানত দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিছে লম্পি ভাইৰাছ। এই মাৰাত্মক ৰোগৰ পৰা জীৱ-জন্তুবোৰক বচাবলৈ বহু প্ৰচেষ্টা হাতত লোৱা হৈছে।

উদয়পুৰত লুম্পি ভাইৰাছত আক্ৰান্ত জীৱ-জন্তুৰ বাবে এটা আইছ’লেচন চেণ্টাৰ স্থাপন কৰা হৈছে, য’ত চিকিৎসাধীন হৈ আছে।

পশুপালন বিভাগৰ অতিৰিক্ত সঞ্চালকগৰাকীয়ে জনোৱা মতে, সুস্থ গৰু-ম’হৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত লাম্পি ভাইৰাছ সংক্ৰমিত হৈছে। আক্ৰান্ত জীৱ-জন্তুৰ চিকিৎসাৰ বাবে ইয়াত এটা আইছ’লেচন চেণ্টাৰ মুকলি কৰা হৈছে।

বৰ্তমানলৈ উদয়পুৰ সংমণ্ডলত ৩ লাখ ৮৩ হাজাৰ ৩৭৪ টা পশুৰ প্ৰতিষেধক এই ৰোগৰ প্ৰতিষেধক প্ৰদান কৰা হৈছে।

উদয়পুৰ জিলাত ৭২ হাজাৰ ৮২০, চিতোৰগড় জিলাত ৯০ হাজাৰ ৩৬৩, ডুংগাৰপুৰ জিলাত ২২ হাজাৰ ১৪৬, বানশ্বৰা জিলাত ৮৭ হাজাৰ, ৰাজসামন্দ জিলাত ৯ হাজাৰ ৩৫০, প্ৰতাপগড় জিলাত ১ লাখ ০১ হাজাৰ ৬৯৫ জন জীৱ-জন্তুক এই ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ ইনষ্টল কৰা হৈছে।

Leave A Reply