Breaking

চিয়াঙৰ পৰা ব্ৰহ্মপুত্ৰ জলপথৰে তেজপুৰত উপস্থিত হোৱা দল গুৱাহাটী অভিমুখে ৰাওনা

0 2,022

ভাৰত চৰকাৰৰ জলশক্তি মন্ত্ৰনালয়ে ব্ৰহ্মপুত্ৰ বোৰ্ডৰ তত্বাৱধানত অসম চৰকাৰ,অৰুণাচল প্ৰদেশ চৰকাৰ আৰু এন ডি আৰ এফৰ সহযোগত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ছিয়াং জিলাৰ গেলিংত ২৩ডিচেম্বৰত আৰম্ভ কৰা ১৭জনীয়া গবেষকৰ দলটো কালি সন্ধিয়া তেজপুৰ জাহাজ ঘাটত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত আজি তেজপুৰ জাহাজঘাটৰ পৰা গুৱাহাটী অভিমুখে ৰাওনা হয় ৷ উল্লেখ্য যে , “ব্ৰহ্মপুত্ৰ আমন্ত্ৰণ অভিযান” প্ৰকল্পৰ অধীনত  ভাৰত চৰকাৰৰ জল শক্তি মন্ত্ৰনালয়ৰ সচিব উপেন্দ্ৰ প্ৰসাদ সিং ৰ  লগতে ভাৰতৰ জল শক্তি  মন্ত্ৰী গজেন্দ্ৰ সিং শ্বেখাৱটৰ দুহিতা  সুহাসিনী  শ্বেখাৱটৰ নেতৃত্বত অহা ১৭জনীয়া গৱেষকৰ দলটিয়ে ৬খন ৰাফটত বিশাল ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বক্ষত ৯১৭কি:মি: ভ্ৰমণ কৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ জলৰাশিৰ গুণাগুণ ,খহনীয়া-অবক্ষেপন আৰু মাছৰ লগতে শিহুকে ধৰি বিভিন্ন জলজ জীৱৰ সন্দৰ্ভতো গবেষণা চলোৱাৰ যাত্ৰাত এন ডি আৰ এফৰ ২০জনীয়া এটি দলে সংগ দিছে ।ইতিমধ্যে ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ জলৰাশিৰ  ৫৮০ কি:মি:পথ  অতিক্ৰম কৰি তেজপুৰ জাহাজ ঘাটত কালি  বিয়লি উপস্থিত হোৱা ১৭জনীয়া দলটিত সুহাসিনী শ্বেখাৱটৰ উপৰিও  আই আই টি গুৱাহাটী , ইন্‌লেণ্ড ৱাটাৰ ওৱেজ অথ’ৰিটী  অৱ ইণ্ডিয়া,  চেন্ট্ৰেল ফিছাৰীজ  ৰিচাৰ্চ ইন্সটিটিউট , ব্ৰহ্মপুত্ৰ বৰ্ড আৰু কেন্দ্ৰীয় জল আয়োগৰ গবেষকৰ দলে অংশ গ্ৰহণ কৰিছে । নদীৰ সৈতে সহাৱস্থানৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশটোৰ প্ৰতি নৱ প্ৰজন্মৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণৰ লগতে ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বিশাল জলৰাশিৰ অধ্যয়নৰ জৰিয়তে জল শক্তি  মন্ত্ৰনালয়ৰ ওচৰত দাখিল কৰা প্ৰতিবেদনৰ আধাৰত ভাৰত চৰকাৰে পৰবৰ্তী পদক্ষেপ গ্ৰহন কৰিব। আনহাতে দেশে স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ পিছত ভাৰত চৰকাৰৰ জলশক্তি বিভাগে গঙ্গাৰ লেখীয়াকৈ ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ ওপৰত চলোৱা এনেধৰনৰ গবেষণাই নিশ্চিতভাৱে অনাগত সময়ত ব্ৰহ্মপুত্ৰ অসমৰ বাবে আশীৰ্বাদ স্বৰূপ হৈ পৰিব। আনহাতে ভাৰতৰ ভাৰতৰ মুঠ জলৰাশিৰ ৪০শতাংশ উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ জলভাণ্ডাৰ বুলি অভিহিত কৰি অৰুণাচলৰ ছিয়াংত নদী বান্ধ নিৰ্মাণত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে ৷ তদুপৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পাৰত বসবাস কৰা লোক সকলৰ জল জীৱনৰ জৰিয়তে  আৰ্থিক বিকাশৰ দিশটো অধ্যয়ন কৰিছে দলটোৱে ৷