Breaking

পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহি আছে ৫টা গ্ৰহাণু…

0 76

পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিছে গ্ৰহাণু। এটা বা দুটা নহয়, পাঁচটা গ্ৰহাণু একেলগে পৃথিৱীৰ খুব ওচৰলৈ আহিব। নাছাই বিশেষভাৱে এটা গ্ৰহাণুৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি দিছে। নাছাৰ মতে, পৃথিৱীলৈ অহা পাঁচটা গ্ৰহাণুৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ গ্ৰহাণুটোৰ আকাৰ প্ৰায় 150 ফুট। যদি সেই গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ অতি ওচৰলৈ আহে, তেন্তে সমস্যা হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, বাকী গ্ৰহাণুবোৰৰ আকাৰ সৰু। নাছাই গ্ৰহাণুবোৰৰ নাম দিছে। প্ৰথম গ্ৰহাণুটো ৪৫ ফুট দীঘল। ই সোমবাৰে পৃথিৱীৰ কাষেৰে পাৰ হৈ গৈছিল। এই গ্ৰহাণুটোৰ নাম ২০২৩ এফইউ৬ ৰখা হৈছে। ইয়াৰ পিছত, 82 ফুটৰ এটা গ্ৰহাণু পৃথিৱীৰ ফালে আহিছে। এইটো সোমবাৰেই পৃথিৱীৰ মাজেৰে হয়। দ্বিতীয় গ্ৰহাণুটোৰ নাম ২০২৩ এফএছ১১ ৰ নাম দিয়া হৈছে। তৃতীয় গ্ৰহাণু ২০২৩ এফএ৭ৰ এলেকা ৯২ ফুট। গ্ৰহাণুটো মঙলবাৰে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰলৈ আহিব। চতুৰ্থ গ্ৰহাণুটো বুধবাৰে পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিব।

এই গ্ৰহাণুটো এটা ঘৰৰ আকাৰৰ সমান, প্ৰায় 65 ফুট আকাৰৰ। নাছাই পঞ্চম আৰু অন্তিম গ্ৰহাণুটো চাই আছে। ইয়াক ২০২৩ এফজেডডি৩ নাম দিয়া হৈছে। এইটো গ্ৰহাণুবোৰৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ। ই প্ৰায় ১৫০ ফুট। এই গ্ৰহাণুটো বৃহস্পতিবাৰে অৰ্থাৎ 6 এপ্ৰিলত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰলৈ আহিব। নাছাৰ বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে এই বিশাল গ্ৰহাণুটো প্ৰতি ঘণ্টাত ৬৭ হাজাৰ ৬৫৬ কিলোমিটাৰ বেগত পৃথিৱীৰ ফালে আগবাঢ়ি ছে। ৬ এপ্ৰিলত পৃথিৱীৰ সৈতে এই গ্ৰহাণুটোৰ আটাইতকৈ কম দূৰত্ব ৪১ লাখ ৯০ হাজাৰ কিলোমিটাৰ হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে। স্থানৰ ক্ষেত্ৰত এই দূৰত্ব বহুত কম। অৱশ্যে, নাছাৰ বিজ্ঞানীসকলে আশ্বাস দিছে যে এই ১৫০ ফুটৰ গ্ৰহাণুটোৰ দ্বাৰা পৃথিৱীৰ কোনো ক্ষতি হোৱাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই। গ্ৰহাণুটোৰ চলাচল নিৰীক্ষণ কৰা হৈছে।

Leave A Reply