Breaking

চিত্ৰাংগদাৰ দেশত জ্বলিয়েই আছে হিংসাৰ জুই ! সমগ্ৰ মণিপুৰক ‘অশান্ত অঞ্চল’ ঘোষণা…

0 43

চিত্ৰাংগদাৰ দেশত জ্বলিয়েই আছে হিংসাৰ জুই , সমগ্ৰ মণিপুৰক ‘অশান্ত অঞ্চল’ ঘোষণা

শান্ত হোৱা নাই মণিপুৰ৷ দুই ছাত্ৰক অপহৰণ কৰি নি হত্যা কৰাৰ ঘটনাই পুনৰ জ্বলাই তুলিছে ৰাজ্য খনক৷ এনে সময়তে মণিপুৰ চৰকাৰে বুধবাৰে সমগ্ৰ ৰাজ্যখনক ‘অশান্ত অঞ্চল’ হিচাবে ঘোষণা কৰে৷ আইন-শৃংখলাৰ প্ৰচলিত পৰিস্থিতিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিততে এনে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হৈছে বুলি মণিপুৰ চৰকাৰৰ এগৰাকী মুখপাত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে। চৰকাৰী মুখপাত্ৰগৰাকীয়ে প্ৰকাশ কৰা মতে ১৯ টা নিৰ্দিষ্ট আৰক্ষী থানা এলেকা বাদ দি সমগ্ৰ ৰাজ্যখনক ‘অশান্ত এলেকা’ বুলি ঘোষণা কৰা হৈছে।

ৰাজ্য চৰকাৰৰ অধিসূচনা অনুসৰি জাননীখনত লিখা হৈছে, ” ইম্ফল (আই) লাম্ফেল (তৃতীয়) মহানগৰ (আইভি) চিংজামেই (বনাম চেক) ভিয়েক (ভিমাই) অধীনত থকা ১৯টা আৰক্ষী থানাৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰত থকা অঞ্চলসমূহৰ বাহিৰেসকলো ঠাইকে অশান্ত অঞ্চল ঘোষণা কৰা হৈছে৷ ইয়াৰ পূৰ্বে ২৬ ছেপ্টেম্বৰত গৃহ মন্ত্ৰালয়ে নাগালেণ্ড আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ নিৰ্দিষ্ট অঞ্চলত সশস্ত্ৰ বাহিনী (বিশেষ ক্ষমতা) আইন, ১৯৫৮ (এএফএছপিএ)অতিৰিক্ত ছমাহৰ বাবে বৃদ্ধি কৰিছিল।


নামচাই, মহাদেৱপুৰ আৰু নামচাই জিলাৰ চৌখাম আৰক্ষী থানাৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ অন্তৰ্গত অঞ্চলসমূহৰ লগতে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ তিৰাপ, চাংলাং আৰু লংডিং জিলাসমূহক সশস্ত্ৰ বাহিনী (বিশেষ ক্ষমতা) আইন, ১৯৫৮ৰ অধীনত ‘অশান্ত অঞ্চল’ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে। এই ঘোষণা ১ অক্টোবৰ, ২০২৩ তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ’ব৷ চৰকাৰৰ এনে পদক্ষেপে সশস্ত্ৰ বাহিনীক নিৰাপত্তা প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ অধিক ক্ষমতা প্ৰদান কৰিব৷ নিৰাপত্তা বাহিনীয়ে শান্তি আৰু স্থিৰতা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজন হ’লে ৱাৰেণ্টবিহীন গ্ৰেপ্তাৰ, তালাচী আৰু বল প্ৰয়োগৰ দৰে কাৰ্যক কৰিব পাৰিব৷

Leave A Reply