Breaking

ভুলতেও পত্নীক এই ৪টা কথা কোৱা উচিত নহয়! চাণক্যই সকীয়াই দিছে…

0 20

আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত সেইবোৰ কথা উল্লেখ কৰিছে, যিবোৰ কথা ভুলতেও পত্নীক কোৱা উচিত নহয়। চাণক্যই পুৰুষ-মহিলাৰ বিষয়ে বহু নিয়ম-নীতি আৰু কথা কৈছে, যাৰ দ্বাৰা বিবাহিত জীৱন সুখী কৰিব পৰা যায়। তেওঁৰ কিতাপখনত তেওঁ সেইবোৰ কথা উল্লেখ কৰিছে, যিবোৰ কথা ভুলতেও পত্নীক কোৱা উচিত নহয়।

কেতিয়াও নিজৰ দুৰ্বলতা নকবা

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যিকোনো পুৰুষে যত্ন ল’ব লাগে যাতে তেওঁ নিজৰ দুৰ্বলতাবোৰ ভুলতে হ’লেও পত্নীক ক’ব নালাগে। চাণক্য নীতিত কোৱা হৈছে যে পুৰুষে সদায় পত্নীৰ পৰা নিজৰ দুৰ্বলতা লুকুৱাই ৰাখিব লাগে।

অপমানৰ কথা নকবা

চাণক্য নীতিত উল্লেখ আছে যে পুৰুষে কেতিয়াও নিজৰ অপমান পত্নীক ক’ব নালাগে। আচাৰ্য চাণক্যই কয় যে পত্নীয়ে স্বামীৰ অপমান কেতিয়াও সহ্য কৰিব নোৱাৰে আৰু ইয়াৰ বিষয়ে তথ্য পালে বিবাদ বাঢ়িব পাৰে।

বহু শাস্ত্ৰত উল্লেখ আছে যে দান সদায় গোপনে কৰিব লাগে আৰু আচাৰ্য চাণক্যেও কৈছে যে দান সদায় গোপনে ৰাখিব লাগে। চাণক্য নীতিত কোৱা হৈছে যে যদি কেতিয়াবা দান কৰে তেন্তে এই তথ্য পত্নীকো দিব নালাগে।

উপাৰ্জনৰ সম্পূৰ্ণ সবিশেষ কেতিয়াও নিদিব

চাণক্য নীতিৰ মতে কোনো পুৰুষে কেতিয়াও পত্নীক নিজৰ উপাৰ্জনৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণকৈ ক’ব নালাগে। আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যদি পত্নীয়ে স্বামীৰ সঠিক উপাৰ্জনৰ বিষয়ে অৱগত হয়, তেন্তে তেওঁ অধিক খৰচ কৰিব, আনহাতে যদি তেওঁৰ হাতত সম্পূৰ্ণ তথ্য নাথাকে তেন্তে খৰচ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব।

Leave A Reply