Breaking

আজি প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ হ্ৰাসৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক দিৱস

0 2,007

 

প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ কেতিয়াও দুৰ্যোগ হিচাপে নাহে, কিন্তু আজি ইয়াৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ সমগ্ৰ বিশ্বতে কাৰ্যসূচী চলি আছে। এই কাৰ্যসূচীবোৰত আলোচনাৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈছে যে যদি এতিয়া প্ৰকৃতিৰ সৈতে খেলিমেলি কৰা বন্ধ কৰা নহয়, পৃথিৱীত জীৱৰ অস্তিত্ব বিপদত পৰিব।গছ-গছনিৰ নিৰ্বিচাৰ কটা, মাটিখহনীয়া আৰু পানী আৰু বায়ু প্ৰদূষণ সকলোৱে আমাৰ অস্তিত্ব বিপদাপন্ন কৰি আছে। প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ হ্ৰাসৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক দিৱস প্ৰতি বছৰে ১৩ অক্টোবৰত পালন কৰা হয় যাতে ইয়াৰ বিষয়ে সংবেদনশীল হয়। এইটো ২০০৯ চনত আৰম্ভ হৈছিল। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই (ইউএনজিএ) অক্টোবৰৰ দ্বিতীয় বুধবাৰে প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক প্ৰচেষ্টা অনুসৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়। পিছত ইয়াক সংশোধন কৰা হৈছিল আৰু ১৩ অক্টোবৰ হিচাপে স্থিৰ কৰা হৈছিল।আমাৰ পৰিৱেশৰ পৰিৱৰ্তনৰ পৰিণামৰ বিষয়ে সতৰ্কতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে আন্তৰ্জাতিক প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ প্ৰশমন দিৱস পালন কৰা হয়। লাখ লাখ লোকক ইয়াৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিবলৈ আৰু মানুহৰ জীৱন আৰু সম্পত্তিৰ ক্ষতি কৰা বিপদটো বুজিবলৈ তেওঁলোকৰ প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়ে কথা পাতিবলৈ উৎসাহিত কৰা হয়। এই লোকসকলে আনসকলক সজাগতা বৃদ্ধি অভিযানত যোগদান কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে আৰু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ আন্তৰ্জাতিক দিৱসত কেইবাটাও কাৰ্যকলাপ আয়োজন কৰা হয়।