Breaking

আজি বিশ্ব যকৃত দিৱসঃ যকৃতৰ ৰোগৰ বাবে আপুনি ভয় কৰে নেকি? এই ৫ টা বস্তু আপোনাৰ খাদ্য তালিকাৰ পৰা আঁতৰাই পেলাওক…

0 18

বৰ্তমান সময়ত যকৃতৰ সমস্যা এটা সাধাৰণ কথা হৈ পৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত আপোনাৰ নিজৰ যত্ন লোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভুল খাদ্যাভ্যাস আৰু বেয়া জীৱনশৈলীৰ বাবে মানুহৰ বহু ধৰণৰ ৰোগ দেখা যায়। প্ৰতি বছৰে ১৯ এপ্ৰিলত বিশ্ব যকৃত দিৱস পালন কৰা হয়। বৰ্তমান সময়ত চৰ্বিযুক্ত যকৃতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হৈছে বেয়া খাদ্যাভ্যাস।

যদি আপুনি যকৃতৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ পৰা সুৰক্ষিত থাকিব বিচাৰে তেন্তে আপুনি সুৰা পৰিহাৰ কৰিব লগতে বেছিকৈ চেনি খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। অত্যধিক পৰিমাণৰ চেনি গ্ৰহণে লিভাৰ সম্পৰ্কীয় আন বহুতো সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

ভজা খাদ্যও বেছিকৈ খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ লিভাৰৰ ক্ষতি হয় আৰু আপুনি ফেটি লিভাৰৰ দৰে সমস্যাৰো সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। যকৃতৰ সমস্যাৰ লগতে ওজন বৃদ্ধিৰ দৰে সমস্যাৰো সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে।

বহুতে খাদ্যত অত্যধিক নিমখ ব্যৱহাৰ কৰে, কিন্তু নিমখে আপোনাৰ যকৃতৰ বহুত ক্ষতি কৰে। যিসকল লোকৰ উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা আছে তেওঁলোকে নিমখ পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

ব্ৰেড, ভাত আৰু পাস্তাও আপোনাৰ শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। যদি আপুনি লিভাৰৰ সমস্যাত ভুগিছে ​​তেন্তে এইসমূহ খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব পাৰে।

Leave A Reply