Breaking

সত্তৰৰ দশকতেই আত্মপ্ৰকাশ কৰা প্ৰয়াত কবি নৰেন তালুকদাৰৰ সত্তৰ তম্ জন্মদিনত দুখনকৈ গ্ৰন্থ উন্মোচন

0 2,007

সত্তৰৰ দশকতেই আত্মপ্ৰকাশ কৰি কাব্য সাধনাৰেই জীৱন পাৰ কৰা কবি – সাহিত্যিক প্ৰয়াত নৰেন তালুকদাৰৰ আজি সত্তৰ তম জন্মদিন উদযাপনৰ ব্যতিক্ৰমী প্ৰয়াসেৰে পলাশবাৰীৰ উপৰহালীস্থিত তেওঁৰ পৰিয়ালৰ বাসভৱনত গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ পৰিবেশত দুখনকৈ গ্ৰন্থ উন্মোচন কৰা হয়। আজি পুৱা কাৰ্যসূচী অনুসৰি প্ৰয়াত তালুকদাৰৰ প্ৰতিচ্ছবিত মাল্যাৰ্পণ আৰু বন্তি প্ৰজ্বলন কৰে কবি তালুকদাৰৰ পত্নী বীণা তালুকদাৰ আৰু সপ্তাহিক অসমীয়া প্ৰাগজ্যোতিষ কাকতৰ সম্পাদিকা শশীপ্ৰভা দাসে। তাৰ পিছতেই লেখক ৰোহিনী কুমাৰৰ সঞ্চালনাত অনুষ্ঠিত তথা সহ:সম্পাদক হোমেন মেধীয়ে আতঁধৰা সভাত কবি নৰেন তালুকদাৰে মৃত্যুৰ পূৰ্বে সজাই থৈ যোৱা কবিতাৰ পাণ্ডুলিপিটো তেওঁৰ সহধৰ্মিনীয়ে ‘মানুহ সমুদ্ৰমুখী নদী ‘ নামাৰণেৰে প্ৰকাশ কৰা কাব্যপুথিখনি উন্মোচন কৰে লেখক- সাংবাদিক, নিয়মীয়া বাৰ্তা কাকতৰ উপ সম্পাদক দীপক কুমাৰ দাসে। উন্মোচন কৰি দাসে প্ৰয়াত তালুকদাৰৰ   স্মৃতি ৰোমন্থন কৰি নষ্টালজিক হৈ পৰে। তাৰ পিছতেই তালুকদাৰদেৱৰ স্বকীয় প্ৰতিভা, বৰ্ণিল জীৱন পৰিক্ৰমা আৰু অতুলনীয় সৃষ্টিৰাজীক সামৰি লেখক- সাংবাদিক কিশোৰ কুমাৰ কলিতাৰ সম্পাদনাৰে পত্নীয়ে প্ৰকাশ কৰা সোৱৰণী গ্ৰন্থ ‘কেনভাছত তোমাৰ ছবি ‘ উন্মোচন কৰে অখিল ভাৰতীয় সাহিত্য পৰিষদ, অসমৰ সভাপতি ধীৰেন শৰ্মাই। উন্মোচন কৰি শৰ্মাই প্ৰয়াত নৰেন তালুকদাৰে জীৱিত কালত ৰচনা কৰি থৈ যোৱা কবিতা পুথি, প্ৰবন্ধবোৰৰ ওপৰত বক্তব্য প্ৰদান কৰি স্মৃতি ৰোমন্থন কৰে। দুয়োখন গ্ৰন্থ উন্মোচনৰ পিছতেই সভাত উপস্থিত থকা কেবাগৰাকীও লেখকে নৰেন তালুকদাৰৰ স্মৃতি সুৱৰি তেওঁৰ সাহিত্য প্ৰতিভাৰ বিষয়ে বক্তব্য ৰাখে। গোটেই জীৱন সাহিত্য সাধনত ব্যস্ত থাকি হঠাতে ২০১৯ চনৰ ১৪ জুলাইৰ দিনা ইহ সংসাৰ ত্যাগ কৰা কবি সাহিত্যিক গৰাকীৰ সৃষ্টিৰাজী অসমীয়া সাহিত্যৰ ভৰালত চিৰকাল উজ্জ্বলি থাকিব বুলিও সকলোৱে একেমুখে স্বীকাৰ কৰে। সভাত দক্ষিণ কামৰূপ মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ ফনীন্দ্ৰ চন্দ্ৰ ঠাকুৰীয়া, জ্যেষ্ঠ সাংবাদিক তথা লেখক শিৱচৰণ কলিতা, বলেন কলিতা, লেখক যাদৱ চন্দ্ৰ শালৈ, গজেন দাস, নৰেন মজুমদাৰ, হিৰণ্য মজুমদাৰ, লেখিকা বাসন্তি তালুকদাৰ ভৰালী, উপৰহালী ৰাইজ গয়ৰহৰ সম্পাদক দীপক তালুকদাৰ প্ৰয়াত তালুকদাৰৰ স্মৃতিৰাজী ওপৰত আলোকপাত কৰাৰ লগতে সমাজসেৱক পংকজ লোচন গোস্বামী আদিয়ে তালুকদাৰে জীৱিত সময়ছোৱাৰ কথা সোঁৱৰাই  কবিসকলে ঘাট-প্ৰতিঘাত পাৰ কৰি লেখনিৰ জৰিয়তে সমাজত প্ৰতিষ্ঠিত হৈছে। কিন্তু বৰ্তমানৰ পৰিস্থিতি যান্ত্ৰিক হৈ পৰিছে। কিতাপ পঢ়িবৰ সময় নাই। বৰ্তমান সময়ত টকা পইছা ঘটি কম সময়তে প্ৰতিষ্ঠিত হব বিছাৰে বুলে মন্তব্য কৰে। বহুকেইজন বিশিষ্ট লোক উপস্থিত থকা অনুষ্ঠানৰ শেষত শলাগৰ শৰাই আগবঢ়ায় প্ৰয়াত নৰেন তালুকদাৰৰ জীয়ৰী গাৰ্গী তালুকদাৰে।