Breaking

ইউক্ৰেইন, ইউৰোপ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ বাবে দ্বিপাক্ষিক সম্পৰ্ক

0 32

এইবছৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ এইটো প্ৰথম বিদেশ ভ্ৰমণ, আৰু ইয়াত প্ৰায় 65 ঘণ্টাত প্ৰায় দুই ডজন ব্যস্ততা অন্তৰ্ভুক্ত আছে, চৰকাৰী সূত্ৰই জনায়। তেওঁ প্ৰায় ৫০ জন বিশ্বব্যাপী ব্যৱসায়িক নেতাৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাৰ উপৰিও সাতখন দেশৰ বিশ্বনেতাসকলৰ সৈতে দ্বিপাক্ষিক তথা বহুপাক্ষিক বৈঠকত মিলিত হ’ব।
প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে দেওবাৰে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে তেওঁৰ তিনিদিনীয়া, তিনিখন দেশৰ ইউৰোপ ভ্ৰমণৰ সময়ত “ইউক্ৰেইন সমস্যা” সন্দৰ্ভত “দৃষ্টিভংগী বিনিময়” কৰিব আৰু দ্বিপাক্ষিক অংশীদাৰীত্ব শক্তিশালী কৰিব।

মোডীয়ে দেওবাৰে নিশা জাৰ্মানীলৈ ৰাওনা হ’ব, আৰু সোমবাৰে বাৰ্লিনত জাৰ্মান চাঞ্চেলৰ ওলাফ শ্চোলজক সাক্ষাৎ কৰিব। তাৰ পিছত তেওঁ ডেনমাৰ্কলৈ যাব, য’ত তেওঁ কোপেনহেগেনত ডেনমাৰ্কৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী মেট ফ্ৰেডৰিকছেনক সাক্ষাৎ কৰিব – আৰু মঙলবাৰে ডেনমাৰ্ক, আইচলেণ্ড, ফিনলেণ্ড, ছুইডেন আৰু নৰৱেৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীসকলৰ সৈতে দ্বিতীয় ভাৰত-নৰ্ডিক সন্মিলনতো অংশগ্ৰহণ কৰিব।

বুধবাৰে উভতি অহাৰ পথত মোডীয়ে ফ্ৰান্সৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ইমানুৱেল মেক্ৰ’নৰ সৈতে বৈঠকৰ বাবে পেৰিছত এক চমু ষ্টপঅভাৰ কৰিব।