Breaking

প্ৰধানমন্ত্ৰীলৈ চিঠি লিখিব ইউনাইটেড কিষাণ মৰ্চাই

0 2,231

দাবীসমূহ পূৰণ নোহোৱালৈকে আন্দোলন অব্যাহত থাকিব

তিনিওটা কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰায় এবছৰ ধৰি প্ৰতিবাদ অব্যাহত থাকিব। ২১ নৱেম্বৰ, দেওবাৰে অনুষ্ঠিত যুটীয়া কিষাণ মৰ্চাৰ বৈঠকতো আন্দোলন অব্যাহত ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়।কৃষক নেতা বলবীৰ সিং ৰাজেৱাল আৰু যতিন্দৰ সিং ভিৰ্কে কৈছিল যে মহাপঞ্চায়ত ২২ নৱেম্বৰত লক্ষ্ণৌত অনুষ্ঠিত হ’ব। ২৬ নৱেম্বৰত বহুতো কৃষক আহি আছে। ২৯ তাৰিখে সংসদৰ পদযাত্ৰা উলিওৱা হ’ব নে নাই সেই পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ২৭ নৱেম্বৰত এইটো বিবেচনা কৰা হ’ব।তেওঁ কৈছে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে তিনিখন কৃষি আইন প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ ঘোষণা কৰাৰ পিছতো চৰকাৰে আলোচনাৰ বাবে আবেদন কৰা নাই। গতিকে এতিয়া তেওঁৰ ঘোষণা আদৰণি জনোৱা নহয়। ৰাজেৱালে আৰু কৈছিল যে এমএছপি গেৰাণ্টি বিধেয়ক অনা আৰু অন্যান্য দাবী পূৰণ নকৰালৈকে তেওঁ ঘোষণাটোক আদৰণি জনাব নোৱাৰে।ৰাজেৱালে কৈছিল যে প্ৰধানমন্ত্ৰীলৈ এখন মুকলি পত্ৰ লিখা হৈছে। ইয়াত তেওঁলোকৰ কিছুমান দাবী অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব। উদাহৰণ স্বৰূপে, গেৰাণ্টি বিধেয়কৰ বাবে এম.এছ.পি. এখন সমিতি, বিদ্যুতৰ বিল বাতিল কৰা, আৰু নৰা জ্বলোৱা সম্পৰ্কীয় আইন বাতিল কৰা। ৰাজেৱালে কৈছে যে এই দাবীসমূহ গ্ৰহণ নোহোৱালৈকে বিবাদ অব্যাহত থাকিব। তদুপৰি, কৃষক সংগঠনসমূহৰ মতে, ২৯ নৱেম্বৰত টিক্ৰী আৰু সিংগু সীমান্তৰ ৫০০-৫০০ কৃষকক ট্ৰেক্টৰে প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।আনহাতে, চৰকাৰে ২৪ নৱেম্বৰত তিনিখন কৃষি আইন প্ৰত্যাহাৰৰ অনুমোদনৰ কথা বিবেচনা কৰিব। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সংসদৰ শীতকালীন অধিৱেশনত আইন প্ৰত্যাহাৰ কৰা বিধেয়কসমূহ উত্থাপন কৰা হ’ব। সংসদৰ অধিৱেশন ২৯ নৱেম্বৰত আৰম্ভ হ’ব।প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ঘোষণা কৰিছিল যে চৰকাৰে এই মাহৰ শেষৰ ফালে আৰম্ভ হোৱা সংসদৰ অধিৱেশনত কৃষি আইন বাতিল কৰিব। একে সময়তে, চৰকাৰে নিম্নতম সমৰ্থন মূল্য (এমএছপি) সম্পৰ্কে এখন সমিতি গঠন কৰিব।এদিন আগতেও ইউনাইটেড কিষাণ মৰ্চাই কৈছিল যে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তিনিটা ক’লা কৃষি আইন বাতিল কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল, কিন্তু কৃষকসকলৰ অমীমাংসিত দাবীৰ ওপৰত তেওঁ নীৰৱ হৈ আছিল। এতিয়ালৈকে কৃষক আন্দোলনত ৬৭০ জনৰো অধিক কৃষক শ্বহীদ হৈছে আৰু ভাৰত চৰকাৰে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ পৰা দূৰত তেওঁলোকৰ ত্যাগগ্ৰহণো কৰা নাই। হাৰিয়ানা, উত্তৰ প্ৰদেশ, উত্তৰাখণ্ড, দিল্লী, চণ্ডিগড়, মধ্য প্ৰদেশ আৰু আন ঠাইত হাজাৰ হাজাৰ কৃষকক শ শ মিছা গোচৰত জড়িত কৰা হৈছে। তেওঁলোকে দাবী কৰে যে চৰকাৰে এই ভুৱা গোচৰবোৰ অতি সোনকালে বাতিল কৰক।