Breaking

মহিলাৰ বাবে ভিটামিন ডি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, ডি ভিটামিনৰ অভাৱত এনে লক্ষণ দেখা যায়…

0 63

মহিলাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ভিটামিন ডি: মানৱ শৰীৰ সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ ভিটামিন ডি অতি প্ৰয়োজনীয়। মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত বয়স বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে তেওঁলোকৰ শৰীৰত ভিটামিন ডিৰ অভাৱ আৰম্ভ হয়, যাৰ বাবে তেওঁলোকৰ বহু ৰোগৰ আশংকা থাকে। সাধাৰণতে সূৰ্যৰ পোহৰৰ জৰিয়তে ভিটামিন ডি পোৱা যায় যদিও কিছু খাদ্যৰ যোগেদিও এই পুষ্টিকৰ উপাদান পোৱা যায়। মহিলাৰ শৰীৰত ভিটামিন ডিৰ অভাৱ হ’লে, হাৰ্ট এটেক, হাৰ্ট ফেইলাৰ, ষ্ট্ৰোক, ডায়েবেটিছ, উচ্চ ৰক্তচাপ বৃদ্ধি হয়। ইয়াৰ লগত আন বহুতো সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। আমাৰ শৰীৰে এই পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱৰ সংকেত কেনেদৰে দিয়ে জানো আহক-

আমি সকলোৱে জানো যে হাড় শক্তিশালী কৰিবলৈ কেলচিয়াম সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগিব।


যিসকল মহিলাই ভিটামিন ডিৰ অভাৱত ভুগি আছে, তেওঁলোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, যাৰ বাবে বহু ধৰণৰ ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ আৰু ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।


শৰীৰত ভিটামিন ডিৰ অভাৱ হ’লে ঘা আৰু অস্ত্ৰোপচাৰৰ ঘা লাহে লাহে ভাল হয়। ইয়াৰ লগতে আঘাত পালে বিষৰ পৰা সোনকালে সকাহ পাব নোৱাৰি। গতিকে প্ৰতিদিনে ৰ’দত কিছু সময় কটালে ভাল।


আপুনি নিশ্চয় দেখিছে যে দৈনন্দিন কাম কৰি থাকোঁতে বহু মহিলাই ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে, কাৰণ ভিটামিন ডিৰ অভাৱত শৰীৰত দুৰ্বল অনুভৱ হয় আৰু তেজৰ চুগাৰৰ মাত্ৰা অতি কম হ’ব পাৰে।

Leave A Reply