Breaking

সতৰ্ক! যদি ৰাতি এবাৰতকৈ অধিক প্ৰস্ৰাৱ কৰিব লাগে তেন্তে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক…

0 164

সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাটো এক চিকিৎসাজনিত সমস্যাৰ লক্ষণ। প্ৰায়ে মানুহে বিশ্বাস কৰে যে ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ এই সমস্যা আছে কিন্তু ইয়াৰ আন বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। যদি সময়মতে ইয়াৰ যত্ন লোৱা নহয়, তেন্তে এই সমস্যা আৰু অধিক ভয়াৱহ হ’ব পাৰে। যদি ৰাতি সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ হোৱা অনুভৱ হয়, তেন্তে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ গ্ৰহণ কৰা উচিত। চিকিৎসা ভাষাত এই সমস্যাটোক Nocturia বুলি কোৱা হয়। যদি ইয়াক আওকাণ কৰে তেন্তে ই দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ মতে যদি ৰাতি দুবাৰ বা তাতকৈ অধিক বাৰ প্ৰস্ৰাৱ কৰে তেন্তে পৰীক্ষাৰ কৰাটো জৰুৰী। এই সমস্যাক নক্টুৰিয়া বোলা হয়। ইয়াৰ বহু কাৰণ হ’ব পাৰে। যদি আপুনি শুই উঠাৰ আগতে অত্যধিক মদ্যপান কৰে তেন্তে ই সমস্যা হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও প্ৰষ্টেট বৃদ্ধি, উচ্চ ৰক্তচাপ, বাতবিষ, ডায়েবেটিছ বা হতাশাৰ বাবেও সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ হয়। কিছুমান ঔষধৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বাবেও এনে হ’ব পাৰে। সেইবাবে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো জৰুৰী।

এই সমস্য়া কেনেকৈ সমাধান কৰিব-

১/ নিশাৰ ৰোগ কোনো গুৰুতৰ ৰোগ নহয়। জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন কৰি এই সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ৰাতি যেতিয়াই শুৱে তাৰ ৩-৪ ঘণ্টা আগতে যি পানী সেৱন কৰাৰ কমাই দিব। ইয়াৰ ফলত আপুনি ৰাতি প্ৰস্ৰাৱ অনুভৱ নকৰিব।
২) মদ আৰু কেফেইনযুক্ত পানীয়ৰ পৰা আঁতৰি থাকক। কাৰণ ইয়াৰ বাবেই এই সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।
৩) যদি ঔষধৰ বাবে ৰাতি এই ধৰণৰ সমস্যা হৈছে তেন্তে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ মতে সেই ঔষধবোৰ বন্ধ কৰক।
৪) ডায়েবেটিছ আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ সমস্যাৰ বাবেও এনে হ’ব পাৰে। গতিকে ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।

Leave A Reply