Breaking

হাই হিল পিন্ধা ফলত পিঠি আৰু ভৰিৰ বিষ হ’ব পাৰে!বিশেষজ্ঞৰ পৰা শিকক কেনেদৰে সঠিক চেণ্ডল আৰু জোতা বাছনি কৰিব লাগে…

0 1,218

হাই হিল চেণ্ডেলৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া: হাই হিল পিন্ধা, খোজ কঢ়া সহজ নহয়। গোৰোহা পিন্ধাৰ পিছত, পাউটো পাক খাই আছে। ওখ হিলে ভাৰসাম্য ৰখাৰ চক্ৰত মেৰুদণ্ডপ্ৰভাৱিত কৰে আৰু পিঠিৰ বিষ এক চিৰস্থায়ী বিষ হৈ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত, শৰীৰৰ যত্ন লওঁতে আপুনি সঠিক জোতা কঢ়িয়াব লাগে।হাই হিল চেণ্ডেল আজিৰ সময়ত মহিলাসকলৰ প্ৰথম পছন্দ আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰিয় জোতা। কিন্তু আপুনি জানেনে যে আপোনাৰ চেণ্ডেলবোৰ পিন্ধিলে যি আপোনাৰ চেহেৰাটো অলপ ষ্টাইলাছ কৰে, পিঠিৰ পৰা আঁঠুলৈ বিষ সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, যি বহুক্ষেত্ৰত দুৰাৰোগ্য হৈ পৰে? অৱশ্যে, কেতিয়াবা হাই হিল পিন্ধিলে আপোনাৰ শৰীৰৰ ভঙ্গীত কোনো সমস্যা নহয়। কিন্তু লাহে লাহে ইয়াৰ সৈতে অভ্যস্ত হোৱাটো মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। ছোৱালী আৰু মহিলাৰ এই অভ্যাসৰ ফলত পিছলৈ পিঠিৰ বিষ আৰু ভৰিৰ বিষ হয়। গতিকে আমি আপোনাক গোৰোহাৰ ফলত হোৱা ক্ষতিৰ বিষয়ে বিতংভাৱে কওঁ আহক।

হাই হিলৰ ফলত হোৱা ক্ষতি

প্ৰায়ে, হাই হিল পিন্ধা কিছুমান মহিলা স্থায়ীভাৱে অৰ্থোপেডিক সমস্যাৰ চিকাৰ হয়। কিন্তু যেতিয়া বহুত পলম হয় তেতিয়া তেওঁলোকে এইটো উপলব্ধি কৰে। দৰাচলতে, ওখ হিল পিন্ধিলে শৰীৰৰ মাধ্যাকৰ্ষণকেন্দ্ৰ প্ৰভাৱিত হয়, যাৰ ফলত শৰীৰত যান্ত্ৰিক কলম অধিক আৰম্ভ হয়। একে সময়তে, গাঁঠিবোৰত বিষ হয়, কিয়নো শৰীৰৰ যান্ত্ৰিকতা সলনি হয়। গোটেই বোজাটো সন্মুখত থাকে। পেশীৰ গাঁঠিৰ বেছিভাগ প্ৰভাৱ থাকে। হাই হিল চেণ্ডেল পিন্ধিলে আঁঠুৰ ওপৰত যথেষ্ট চাপ পৰে, যাৰ ফলত যিসকলে হাই হিল পিন্ধে তেওঁলোকে প্ৰায়ে আঁঠুৰ বিষৰ অভিযোগ কৰে।

এনেদৰেই সমস্যাটো আৰম্ভ হয়।

ওখ হিল পিন্ধা ছোৱালী আৰু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত, তেওঁলোকৰ গোৰোহা আৰু আঁঠু অধিক প্ৰভাৱিত হয়। যদি এজনে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ওখ হিল পিন্ধে, তেনেহ’লে এই স্থিতিত শৰীৰটো আগলৈ হেলনীয়া কৰিব লাগিব, ইয়াৰ ফলত কঁকাল আৰু মেৰুদণ্ডসলনি হয়। কিছুমান মহিলাই তল পিঠিৰ বিষৰ অভিযোগ কৰে। যেতিয়া আমি স্বাভাৱিকভাৱে খোজ কাঢ়ো, গোৰোহা আৰু ভৰিৰ চলাচল স্বাভাৱিক হয়, কিন্তু ওখ হিল পিন্ধি, গোটেই শৰীৰৰ বোজা ভৰিৰ আঙুলিৰ এফালে থাকে। ভৰিৰ ভৰিৰ আঙুলিটো ঘোঁৰাৰ নখৰ দৰে ওপৰলৈ উঠি যায়। ই ভৰিৰ গাঁঠি, আঁঠুৰ গাঁঠি, গোৰোহাৰ গাঁঠি প্ৰভাৱিত কৰে। হাই হিলৰ বাবে, ভৰিৰ চাপ বৃদ্ধি হয়। একে সময়তে, শৰীৰৰ ওপৰৰ অংশই ভাৰসাম্য বজাই ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰে। একেদৰে, বহুসময়ত, ভাৰসাম্য সৃষ্টি কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াত, আপুনি অতি আচৰিত ধৰণে থিয় হোৱা বা খোজ কাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে।

মেৰুদণ্ডৰ ওপৰত প্ৰভাৱ

হাই হিল পিন্ধা, খোজ কঢ়া টো সাধাৰণ খোজ কঢ়া নহয়। ইয়াক পিন্ধি খোজ কাঢ়িবলৈ, ভৰিৰ আঙুলিৰ স্থিতি সদায়90 ডিগ্ৰীত থাকিব লাগে, কিন্তু গোৰোহা পিন্ধাৰ পিছত, পাউটো পাক খোৱা হয়। ই শৰীৰৰ বিভিন্ন অংশত অতিৰিক্ত বোজা ৰাখে। ইয়াৰ ফলত যান্ত্ৰিক পেন এটা হয়। ওখ হিলৰ সৈতে ভাৰসাম্য ৰখাৰ প্ৰক্ৰিয়াত, মেৰুদণ্ড প্ৰভাৱিত হয় আৰু পিঠিৰ বিষ এক চিৰস্থায়ী বিষ হৈ পৰে। ওখ হিল পিন্ধিথাকোঁতে, গোৰোহা, আঁঠু, ভৰি আৰু তল পিঠিত এটা পেন থাকে। ওখ হিল পিন্ধিলে ভৰিৰ আঙুলিবোৰো পাক খায়, যাৰ ফলত ইয়াত বিষো হয়। ই মেৰুদণ্ডৰ ওপৰত আটাইতকৈ বেয়া প্ৰভাৱ পেলায় অৰ্থাৎ মেৰুদণ্ড।

Leave A Reply