Breaking

কাৰাগাৰত কি কি সুবিধা লাভ কৰিব মুখ্যমন্ত্ৰী কেজৰিৱালে? কাৰাগাৰৰ পৰা দিল্লী চৰকাৰ চলাব পাৰিব নে কেজৰিৱালে…

0 22

১ এপ্ৰিলৰ পৰা অহা ১৪ দিন তিহাৰ কাৰাগাৰত থাকিব দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱাল। অৰ্থাৎ ১৫ এপ্ৰিললৈকে তেওঁৰ নতুন ঠিকনা তিহাৰ জেল হৈ থাকিব। ২ নম্বৰ জেলত ৰখা হ’ব তেওঁক। এতিয়া ৰাইজক অশান্তি দিয়া আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰশ্নটো হ’ল দিল্লী চৰকাৰ কেনেকৈ চলিব। অৰবিন্দ কেজৰিৱালক জেলৰ পৰা কাম কৰিবলৈ দিয়া হ’ব নে নাই? মন কৰিবলগীয়া কথাটো হ’ল কেজৰিৱালক আম আদমী পাৰ্টিৰ সাংসদ সঞ্জয় সিঙক ৰখা কাৰাগাৰলৈও স্থানান্তৰ কৰা হৈছে। সম্প্ৰতি সঞ্জয় সিঙক ৫ নং কাৰাগাৰত ৰখা হৈছে। ২ নম্বৰ জেলত অকলে থাকিব অৰবিন্দ কেজৰিৱাল। আপোনালোকক কওঁ যে প্ৰাক্তন উপ-মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ চিছ’দিয়া ১ নম্বৰ জেলত আছে। প্ৰাক্তন স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী সত্যেন্দ্ৰ জৈন ৭ নম্বৰ কাৰাগাৰত আৰু ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ সঞ্জয় সিং ৫ নম্বৰ জেলত। আপোনালোকক জনাওঁ যে তিহাৰৰ ২ নং জেলত ২৪x৭ চিচিটিভি চোৱাচিতা হ’ব। গৰমৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ কেজৰিৱালে বিচনা, খোৱাপানী আৰু কুলাৰ পাব। কেজৰিৱালে স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সা-সুবিধাও লাভ কৰি যাব। তেওঁৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কেজৰিৱালৰ বাবে সুকীয়া খাদ্য আৰু অন্যান্য প্ৰয়োজনীয়তাও দাবী কৰা হৈছে।

আজি পুৱা ৬:৩০ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে তিহাৰ জেলত অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ দিন। ব্ৰেকফাষ্টৰ পিছত কেজৰিৱালে আইনী উপদেষ্টাসকলৰ সৈতে বৈঠকত মিলিত হ’ব পাৰিব। ৰাতিপুৱা প্ৰায় ১০.৩০ বজাত তেওঁলোকে ভাত, আঞ্জা, ৫ টা ৰুটি আৰু দাইল পাব। আবেলি ৩.৩০ বজাত তেওঁলোকক চাহ আৰু বিস্কুট দিয়া হ’ব। সন্ধিয়া ৪ বজাত তেওঁৰ আত্মীয়ক আৰু অধিবক্তাক সাক্ষাৎ কৰিবলৈ দিয়া হ’ব। সন্ধিয়া ৫.৩০ বজাত আকৌ এবাৰ খাদ্য লাভ কৰিব আৰু সন্ধিয়া ৬-৭ বজাৰ ভিতৰত তেওঁ নিজৰ কোঠালৈ উভতি যাব লাগিব।

একাংশ খবৰ অনুসৰি দিল্লীৰ এল জি ভি কে ছাক্সেনাই কয় যে দিল্লী চৰকাৰ জেলৰ পৰা চলাব নোৱাৰি। কোনো বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব নোৱাৰিব কেজৰিৱালে। কেজৰিৱালক মাত্ৰ তিনিজন ব্যক্তিয়েহে লগ পাব পাৰিব। সাধাৰণ কয়দীৰ দৰে জীয়াই থাকিব লাগিব আৰু কোনো অতিৰিক্ত সা-সুবিধা নাপাব। ১২:৩০ বজাৰ পিছত কেজৰিৱালে কাকো লগ কৰিব নোৱাৰিব। সভাৰ সময়ত মাজত লোহাৰৰ জাল থাকিব। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ কেজৰিৱালক সভা পাতি কাৰাগাৰত ফাইল নিষ্কাশন কৰিবলৈও অনুমতি দিয়া হোৱা নাই।

আইনৰ ভিত্তিত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ ৰাজ্যপালসকলেই একমাত্ৰ সাংবিধানিক পদবীধাৰী যিয়ে আইন অনুসৰি কাৰ্যকাল শেষলৈকে দেৱানী আৰু অপৰাধমূলক কাৰ্য্যবিধিৰ পৰা মুক্ত। কিন্তু এই ৰেহাই প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বাবে নাই। আপোনালোকক কওঁ যে মুখ্যমন্ত্ৰীক জেলৰ পৰা কাম কৰাত বাধা দিয়া কোনো আইন নাই। আইন অনুসৰি কোনো মুখ্যমন্ত্ৰীক কোনো গোচৰত দোষী সাব্যস্ত হ’লেহে অযোগ্য বা পদৰ পৰা অপসাৰণ কৰিব পাৰি। অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ গোচৰত তেওঁক এতিয়াও দোষী সাব্যস্ত কৰা হোৱা নাই।


Leave A Reply