Breaking

ডাৰ্মাট’মাই’চাইটিছ কি? ‘ডংগল গাৰ্ল’ সুহানী ভাটনাগ আক্ৰান্ত হৈছিল ডাৰ্মাট’মাই’চাইটিছৰ…

0 50

আপুনি হয়তো ডাৰ্মাট’মাই’চাইটিছৰ কথা শুনিছে, কিন্তু ইয়াৰ বিষয়ে জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ ই যিকোনো ব্যক্তি এই ৰোগৰ বলি হ’ব পাৰে। ‘ডংগল’ চিনেমাত ববিতা ফ’গাটৰ শৈশৱৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰা অভিনেত্ৰী সুহানী ভাটনগৰৰ মাত্ৰ ১৯ বছৰ বয়সতে মৃত্যু হৈছে। তেওঁৰ পিতৃ পুনীত ভাটনাগৰে সংবাদ মাধ্যমৰ আগত কয় যে সুহানী ডাৰ্মেট’মাইঅ’চাইটিছ নামৰ এক বিৰল ৰোগত আক্ৰান্ত। এই ৰোগ কি জানো আহক-

ডাৰ্মেট’মাইঅ’চাইটিছ হৈছে পেশীৰ দুৰ্বলতা আৰু ছালৰ ফোহা ওলোৱা এক অস্বাভাৱিক প্ৰদাহজনিত ৰোগ। এই চিকিৎসাজনিত অৱস্থাই প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু শিশু আক্ৰান্ত কৰিব পাৰে। প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণতে ৪০ৰ দশকৰ শেষৰ পৰা ৬০ৰ দশকৰ আৰম্ভণিতে ডাৰ্মাট’মাই’চাইটিছ হয়। শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ৫ বছৰৰ পৰা ১৫ বছৰৰ ভিতৰত প্ৰায়ে দেখা দিয়ে। ডাৰ্মাট’মাইঅ’চাইটিছ পুৰুষতকৈ মহিলাক বেছিকৈ আক্ৰান্ত কৰে। ডাৰ্মাট’মাইঅ’চাইটিছৰ কোনো নিৰাময় নাই যদিও লক্ষণসমূহ ভাল হ’ব পাৰে। চিকিৎসাৰ জৰিয়তে ছালৰ ফোহা কমাব পাৰি আৰু পেশীৰ শক্তি আৰু কাৰ্য্যক্ষমতা পুনৰ লাভ কৰিব পাৰি। ডাৰ্মাট’মাইঅ’চাইটিছৰ লক্ষণ আৰু লক্ষণসমূহ হঠাতে দেখা দিব পাৰে বা সময়ৰ লগে লগে লাহে লাহে বিকশিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আটাইতকৈ সাধাৰণ লক্ষণ আৰু লক্ষণসমূহ হ’ল:-

এই ৰোগত বেঙুনীয়া বা গাঢ় ৰঙা ৰঙৰ ছালৰ ফোহা ওলায়, যিটো আপোনাৰ মুখ আৰু চকুৰ পতাত আৰু আপোনাৰ কঁকাল, আঁঠু, বুকু আৰু পিঠিত বেছিকৈ হ’ব পাৰে। এই ফোহাবোৰে খজুৱতিৰ সৃষ্টি কৰে আৰু বিষ হ’ব পাৰে। এইবোৰেই প্ৰায়ে ডাৰ্মাট’মাইঅ’চাইটিছৰ প্ৰথম লক্ষণ।

প্ৰগতিশীল পেশী দুৰ্বলতা ঘটে, আপোনাৰ কান্ধ, ওপৰৰ বাহু আৰু ডিঙিৰ পেশীসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত। দুৰ্বলতাই আপোনাৰ শৰীৰৰ বাওঁ আৰু সোঁ দুয়োফালে প্ৰভাৱ পেলায় আৰু লাহে লাহে বেয়া হৈ পৰে।

আনহাতে এই ৰোগৰ এই সমূহ জটিলতাৰ আশংকা থাকিব পাৰে-

১) খাদ্য গিলিবলৈ অসুবিধা হোৱা

যদি আপোনাৰ খাদ্যনলীৰ পেশীবোৰ প্ৰভাৱিত হয় তেন্তে আপুনি গিলিবলৈ অসুবিধা পাব পাৰে, যাৰ ফলত ওজন কমি যাব পাৰে আৰু পুষ্টিহীনতাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

২/ এস্পিৰেচন নিউমোনিয়া

গিলিবলৈ অসুবিধা হ’লে আপোনাৰ হাওঁফাওঁত খাদ্য, লালাকে ধৰি তৰল পদাৰ্থ উশাহ ল’ব পাৰে।


৩/ উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা

যদি এই অৱস্থাই আপোনাৰ বুকুৰ পেশীত প্ৰভাৱ পেলায় তেন্তে আপোনাৰ উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হ’ব পাৰে।

৪.কেলচিয়াম জমা হোৱা

সময়ৰ লগে লগে ৰোগটো আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে ই আপোনাৰ পেশী, ছাল আৰু সংযোজক কলাবোৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ডাৰ্মাট’মাইঅ’চাইটিছ ৰোগী শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এই জমা হোৱাটো বেছিকৈ দেখা যায়।

Leave A Reply