Breaking

বিধানসভা নিৰ্বাচন আৰু ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে কি পৰিকল্পনা বিজেপিৰ!

0 8

ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে চলিত বৰ্ষত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ৯খন ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচন আৰু ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে বিজয়ৰ এক মাষ্টাৰ প্লেন প্ৰস্তুত কৰিছে। এই পৰিকল্পনাৰ সহায়ত বিজেপিয়ে বিৰোধীৰ সৈতে খেলিব পাৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্যনিৰ্বাহকৰ বৈঠকৰ জৰিয়তে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে ২০২৪ চনৰ বাবে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰিছে। আগন্তুক বিধানসভা আৰু লোকসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে এক অনন্য পৰিকল্পনা যুগুত কৰিছে দলটোৱে। দলৰ এই পৰিকল্পনা যদি ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হয়, তেন্তে আগন্তুক ৯খন ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচন আৰু লোকসভা নিৰ্বাচনত বিৰোধীক মুক্ত কৰিব পৰা যাব। নির্বাচনক লৈ বিজেপি কিমান গুৰুত্বপূর্ণ সেই কথাৰ পৰা অনুমান কৰিব পাৰি যে দিল্লীৰ পাছত দলটোৱে গুজৰাটত ৰাজ্যিক কার্যনির্বাহক সভা আহ্বান কৰি নির্বাচনৰ লক্ষ্য তাত থকা নেতাসকলক গতাই দিছে৷ গুজৰাটত অভিলেখ বিজয়ৰ পিছত উদযাপন কৰাৰ পৰিৱৰ্তে দলটোৱে অধিক নিৰ্বাচনী কৌশলৰ কাম আৰম্ভ কৰিছে। গুজৰাটৰ কথা বাৰে বাৰে চৰ্চা হয় কাৰণ বিগত ৭টা নিৰ্বাচনত বিজেপি অজেয় হোৱা একমাত্ৰ ৰাজ্য। আৰু এতিয়া গুজৰাটৰ লাইনত দলটোৱে পৰৱৰ্তী ৯খন বিধানসভা নিৰ্বাচনলৈ যোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

প্ৰশ্ন হয়, কোন পৰিকল্পনাত বিজেপিয়ে কাম কৰিছে যে বিগত ৭ বাৰ গুজৰাটত কোনেও পৰাজিত কৰিব পৰা নাই আৰু এই সূত্ৰত দলটোৱে সমগ্ৰ দেশতে জয়লাভ কৰিব পাৰিবনে? গুজৰাটত বিজেপি শক্তিশালী আৰু তাৰ বহু কাৰণ আছে। ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হ’ল ৰাজ্যত দল আৰু সংগঠনৰ কাম-কাজ সুকীয়াকৈ বিভক্ত হোৱাৰ লগতে দুয়োপক্ষৰ মানুহক সময়ে সময়ে নিজৰ দায়িত্বৰ কথা কোৱা হৈছে৷ আজি দলটোৰ প্ৰতিজন কৰ্মীৰ অভিলেখ আছে। যিকোনো শ্ৰমিকৰ লগত যেতিয়াই মন যায় কথা পাতিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত মাটিত দলটোক শক্তি প্ৰদান কৰা হয়।


সেই মাহতে দিল্লীত অনুষ্ঠিত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্যনিৰ্বাহক বৈঠকৰ ঠিক পিছতেই গুজৰাটতো এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়। এই সভাৰ বাবে যি প্ৰস্তুতি কৰা হৈছিল সেয়া নিজৰ মাজতে অনন্য আছিল। ইয়াত ৭০০ দলৰ নেতাই অংশগ্ৰহণ কৰে, যাৰ থকাৰ ব্যৱস্থা কোনো হোটেলত নহয় শ্ৰমিকৰ ঘৰতহে কৰা হৈছিল। লগতে এই সভাখন কোনো ডাঙৰ চহৰত অনুষ্ঠিত নকৰি সুৰেন্দ্ৰ নাজাৰ জিলাতো আয়োজন কৰা হৈছিল। আনকি ৰাজ্যিক দলৰ মুৰব্বী চি আৰ পাটিলও শ্ৰমিকৰ ঘৰতে থাকিল।

জয়ৰ লগে লগে দিয়া লক্ষ্য

চি আৰ পাটিলে তেওঁৰ নেতাসকলক পোনপটীয়াকৈ কয় যে আগন্তুক লোকসভা নিৰ্বাচনত আমি ২৬খন আসন লাভ কৰা উচিত নহয়, বৰঞ্চ আমি ডাঙৰ ব্যৱধানত জয়ী হোৱা উচিত। এই নির্বাচনত পৰাজয় এখনো আসনত মানি লোৱা নহ’ব বুলিও তেওঁ কয়৷ এই বৈঠকত তেওঁ প্ৰথমে সেইসকল বিধায়কৰ দায়িত্ব নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল য’ত দলটোৱে সৰ্বনিম্ন ব্যৱধানত জয়লাভ কৰিছিল। চি আৰ পাটিলে তথ্যৰ সৈতে কয় যে ৩৩খন আসনত জয়ৰ ব্যৱধান বহু কম হৈছে, ইয়াক বৃদ্ধিৰ বাবে কাম কৰিব লাগিব। ইয়াৰ মাজতে কংগ্ৰেছ আৰু আম আদমী পাৰ্টিৰ অৱস্থা আৰু তেওঁলোকে পোৱা ভোটৰ কথাও উল্লেখ কৰে।

গুজৰাটত সফলতাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সূত্ৰ
গুজৰাটৰ ১৫৬খন আসনৰ ঐতিহাসিক জয়ৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হৈছে বিজেপিৰ সক্ৰিয়তা। ইয়াৰ দলটোৱে ৩৬৫ দিন নিৰ্বাচনী মোডত কাম কৰে। কাৰ্যনিৰ্বাহক সভাত বিজয়ৰ পিছত চি আৰ পাটিলে জিৰণি লোৱাৰ পৰিৱৰ্তে দলৰ নেতা আৰু সংগঠনৰ বিষয়াসকলৰ হাতত দায়িত্ব অৰ্পণ কৰে। দায়িত্ব অৰ্পণ কৰাৰ কাম যে দলে কৰে এনে নহয়, কিন্তু ইয়াক ক্ৰছ চেক কৰাৰ পদ্ধতিও উদ্ভাৱন কৰা হৈছে। জিলা পর্যায়, মণ্ডল, ব্লক, পঞ্চায়ত পর্যায়ত নিযুক্ত দায়িত্বসমূহ দলে নিৰীক্ষণ কৰে৷ ইয়াৰ দ্বাৰা শ্ৰমিক আৰু জনসাধাৰণৰ মাজত যোগাযোগ স্থাপনত সহায়ক হয়। জনসাধাৰণে অনুভৱ কৰে যে দলটোৱে তেওঁলোকৰ দুখ-কষ্টৰ লগত জড়িত হৈ আছে আৰু শ্ৰমিকসকলে সন্তুষ্ট হৈছে যে দলে তেওঁলোকৰ কামক গুৰুত্ব দিয়ে।ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ এই বিজয়ৰ আৰ্হি এতিয়া প্ৰতিখন ৰাজ্যতে দেখা পোৱা যায়।কৰিবলৈ গৈ আছে। ইয়াৰ বাবে দলটোৱে প্ৰস্তুতি চলাইছে আৰু ইয়াৰ প্ৰভাৱ আগন্তুক ৯খন বিধানসভা নিৰ্বাচনত দেখা যাব। সাংগঠনিক স্তৰলৈ চালে এনে প্ৰস্তুতি ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ বাহিৰে আন কোনো দলত দেখা নাযায় আৰু এই কাৰণেই এই সময়ত বিজেপি আন কোনো দলতকৈ শক্তিশালী।

Leave A Reply