Breaking

গৰ্ভাৱস্থাত কি কি খাব লাগে বা নালাগে? বহু মাতৃৰ দুগ্ধত পোৱা যায় কীটনাশক…

0 76

নিৰামিষভোজী মহিলাতকৈ নিৰামিষভোজী মহিলাৰ গাখীৰত কম কীটনাশক পোৱা গৈছিল। কিন্তু দুয়োগৰাকী মহিলাৰ দেহত কীটনাশক পোৱা গৈছিল। উত্তৰ প্ৰদেশৰ মহাৰাজগঞ্জ জিলাত যোৱা ১০ দিনত প্ৰায় ১১১ টা নৱজাতকৰ মৃত্যু হৈছে আৰু এই শিশুসকলৰ মৃত্যুৰ কাৰণ হৈছে গৰ্ভৱতী মহিলাৰ গাখীৰত পোৱা কীটনাশক। লক্ষ্ণৌৰ কুইন মেৰী হাস্পতালৰ এক অধ্যয়নত মহাৰাজগঞ্জত এই মৃত্যুৰ বাবে মহিলাৰ গাখীৰত পোৱা কীটনাশক দায়ী বুলি দাবী কৰা হৈছে। এতিয়া প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে কীটনাশক দ্ৰব্য মাতৃৰ গাখীৰ কেনেকৈ পালে?


এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ বিচাৰি চিকিৎসালয়খনে একাংশ গৰ্ভৱতী মহিলাক পৰীক্ষা কৰিছিল। এই অধ্যয়নত ১৩০ গৰাকী নিৰামিষ আৰু নিৰামিষভোজী গৰ্ভৱতী মহিলাক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। এই গৱেষণা অধ্যাপিকা সুজাতা দেৱ, ড° নৈনা দ্বিবেদী আৰু ড° আব্বাছ আলী মেহেন্দীয়ে কৰিছিল। এই অধ্যয়ন পৰিৱেশ গৱেষণা সাধাৰণত প্ৰকাশ পাইছে। এই গৱেষণাত কোৱা হৈছে যে নিৰামিষভোজী মহিলাতকৈ নিৰামিষভোজী মহিলাৰ গাখীৰত কম কীটনাশক পোৱা গৈছিল। কিন্তু দুয়োগৰাকী মহিলাৰ দেহত পোৱা গৈছে কীটনাশক।

নিৰামিষভোজী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত কম কীটনাশক পোৱা যায়

গৱেষণাৰ মতে নিৰামিষ খাদ্যৰ পৰা আঁতৰি থকা মহিলাসকলৰ মাতৃদুগ্ধত কীটনাশক দ্ৰব্য কম পোৱা গৈছে। গাখীৰত কীটনাশক দ্ৰব্যৰ কাৰণ হ’ল ৰাসায়নিক খেতি বুলিও গৱেষণাত কোৱা হৈছে। আচলতে সেউজীয়া শাক-পাচলি বা সকলো শস্যৰ খেতি কৰিবলৈ বিভিন্ন ধৰণৰ কীটনাশক আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। জীৱ-জন্তুক পৰিপূৰক আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ বেজীও দিয়া হয়, যাৰ বাবে নিৰামিষভোজী মহিলাৰ মাতৃদুগ্ধত কীটনাশক দ্ৰব্যৰ সৃষ্টি হৈছে।

নিৰামিষভোজী মহিলাৰ গাখীৰত তিনিগুণ বেছি কীটনাশক!

নিৰামিষভোজী মহিলাৰ গাখীৰত উপস্থিত কীটনাশক নিৰামিষভোজী মহিলাতকৈ তিনিগুণ বেছি আছিল। এই গৱেষণাত কোৱা হৈছে যে কীটনাশক দ্ৰব্যই মাতৃৰ গাখীৰৰ জৰিয়তে শিশুৰ ওচৰলৈ সহজে যাব পাৰে। মাতৃদুগ্ধত উপস্থিত কীটনাশকে নৱজাতকৰ গুৰুতৰ ক্ষতি কৰিছে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ মৃত্যু হৈছে। শিশুৰ মৃত্যুৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ কাৰণ জানিবলৈ জিলা দণ্ডাধীশে মুখ্য উন্নয়ন বিষয়াৰ অধ্যক্ষতাত ৩ জনীয়া এখন সমিতি গঠন কৰিছে।

Leave A Reply