Breaking

কোন হ’ব তেলেংগানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী…

0 38

তেলেংগানাঃ ২০২৩ চনত কংগ্ৰেছে পতাকা উত্তোলন কৰা দক্ষিণ ভাৰতৰ দ্বিতীয়খন ৰাজ্য তেলেংগানা। এই বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছে শাসকীয় দল বি আৰ এছক পৰাস্ত কৰিছে। ২০১৩ চনত তেলেংগানা গঠন হয়। ইয়াৰ পিছত ৰাজ্যত দুবাৰ অৰ্থাৎ দুটা দশক ধৰি বি আৰ এছ চৰকাৰ ক্ষমতাত আছিল। চলিত বৰ্ষৰ নৱেম্বৰ মাহত তেলেংগানাত অনুষ্ঠিত হোৱা তৃতীয় বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছে উজ্জ্বল প্ৰদৰ্শন আগবঢ়াইছিল। কংগ্ৰেছে তেলেংগানাৰ জনসাধাৰণৰ হৃদয় জয় কৰি সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ সীমা অতিক্ৰম কৰি সফল হৈছিল। তেলেংগানা বিধানসভাৰ ১১৯খন আসনৰ ভিতৰত ৬২খন আসনত কংগ্ৰেছে লাভ কৰে। এইবাৰ তেলেংগানাত নন-বি আৰ এছ দলে চৰকাৰ গঠন কৰিব।


তেলেংগানা দক্ষিণ ভাৰতৰ দ্বিতীয়খন ৰাজ্য, য’ত ২০২৩ চনত কংগ্ৰেছে পতাকা উত্তোলন কৰিব। ৰাজনৈতিক বিশেষজ্ঞৰ মতে তেলেংগানা কংগ্ৰেছৰ মুৰব্বী এ. ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ বাবে ৰেৱন্ত ৰেড্ডী সৰ্বাধিক প্ৰতিদ্বন্দ্বী। ৫৬ বছৰীয়া ৰেভান্ত ৰেড্ডীয়ে গণনাৰ দিনটোত ৰাজ্যৰ শীৰ্ষ আৰক্ষী বিষয়াক সাক্ষাৎ কৰে। ৪ বা ৯ ডিচেম্বৰত তেলেংগানাত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদৰ শপতগ্ৰহণৰ আয়োজন কৰিব পাৰে। ছত্তীশগড় আৰু ৰাজস্থানৰ ফলাফল কংগ্ৰেছৰ ফলাফলৰ বিপৰীত। ৰাহুল গান্ধীয়ে টুইট কৰি সমৰ্থকসকলক ধন্যবাদ জনাইছে।


Leave A Reply