Breaking

কোন হ’ব লোকসভাৰ অধ্যক্ষ, উপাধ্যক্ষ? বিজেপিয়ে বিচাৰিলে ইণ্ডিয়া ব্ল’কেও বিচাৰিব পাৰে অধ্যক্ষৰ পদ…

0 22

১৮ সংখ্যক লোকসভাৰ প্ৰথম অধিৱেশনলৈ মাজত আৰু বেছি দিন নাই। এনে সময়তে প্ৰশ্ন হৈছে কোন হ’ব লোকসভাৰ অধ্যক্ষ, উপাধ্যক্ষ? ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টি নেতৃত্বাধীন ৰাষ্ট্ৰীয় গণতান্ত্ৰিক মিত্ৰজোঁট আৰু কংগ্ৰেছ নেতৃত্বাধীনইণ্ডিয়া মিত্ৰজোঁটৰ মাজত নিঃসন্দেহে পদ দুটাকলৈ যুদ্ধ হ’ব। পূৰ্বৰ পৰম্পৰা অনুসৰি লোকসভাৰ অধ্যক্ষ বিনা প্ৰতিদ্বন্দ্বিতাৰে নিৰ্বাচিত হয় আৰু বিৰোধীয়ে কোনো প্ৰাৰ্থী প্ৰক্ষেপ নকৰে। ঠিক তেনেদৰে বিৰোধীয়ে যেতিয়াই নাম প্ৰস্তাৱ কৰে তেতিয়াই উপাধ্যক্ষৰ পদটো বিৰোধীক দিয়া হয়।

অৱশ্যে এইবাৰ ৰাজনৈতিক প্ৰতিদ্বন্দ্বিতাৰ বাবে পৰম্পৰা ভংগ হ’ব যেন লাগিছে। আম আদমী পাৰ্টি, সমাজবাদী পাৰ্টি, কংগ্ৰেছকে ধৰি ইণ্ডিয়া ব্লকৰ দলসমূহে এন ডি এৰ মিত্ৰ দল টিডিপিয়ে অধ্যক্ষ পদ গ্ৰহণ কৰাটো বিচাৰে। আনকি কংগ্ৰেছে কৈছে যে যদি বিজেপিয়ে নিজৰ সাংসদক অধ্যক্ষ হিচাপে প্ৰস্তাৱ কৰে তেন্তে ইণ্ডিয়া ব্লকে নিজৰ প্ৰাৰ্থী প্ৰক্ষেপ কৰিব। কংগ্ৰেছে টিডিপিলৈ সমৰ্থন জনাই কৈছে যে যদি টিডিপিয়ে অধ্যক্ষ পদৰ বাবে নিজৰ প্ৰাৰ্থীক মনোনীত কৰে তেন্তে ইণ্ডিয়া ব্লকৰ দলসমূহে সেই প্ৰাৰ্থীক ভোট দিব। আনহাতে, বিজেপিয়ে মিত্ৰ দল – টিডিপি বা জেডিইউক উপাধ্যক্ষৰ পদ দিবলৈ সন্মত হোৱাৰ সমান্তৰালকৈ লোকসভাৰ অধ্যক্ষৰ পদ নিজৰ হাতত ৰাখিবলৈ আগ্ৰহী। ২০১৪-২০১৯ চনৰ ভিতৰত মোডীৰ প্ৰথম কাৰ্যকালত উপাধ্যক্ষৰ পদ এআইএডিএমকেৰ এম থাম্বিদুৰাইৰ হাতত থকাৰ বিপৰীতে ২০১৯-২০২৪ চনৰ ভিতৰত পদটো খালী হৈ আছিল। যিহেতু এইবাৰ ২৩৪খন আসন লাভ কৰি বিৰোধীয়ে শক্তিশালী হৈ উঠিছে, সেয়েহে উপাধ্যক্ষৰ পদ লাভ কৰিবলৈ বিৰোধী আগ্ৰহী হৈ পৰিছে, যি দাবী বিজেপিয়ে নাকচ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। টিডিপিয়ে অধ্যক্ষ পদৰ বাবে বিজেপিৰ প্ৰাৰ্থীক সমৰ্থন কৰিব বুলি ইতিমধ্যে কৈছে।

লোকসভাৰ সংখ্যাৰ ক্ষেত্ৰত ২৯৩খন আসন বিজেপি নেতৃত্বাধীন এন ডি এৰ হাতত আছে। আনহাতে, কংগ্ৰেছ নেতৃত্বাধীন ইণ্ডিয়া ব্লকত ২৩৪খন আসন আছে। টিডিপিয়ে পক্ষ সলনি কৰিলেও এনডিএৰ ২৭৭খন আসনৰ তুলনাত ভাৰত ব্লকত ২৫০খন আসন থাকিব। উপাধ্যক্ষৰ পদ পাবলৈ কংগ্ৰেছক কেৱল নিৰ্দলীয় সাংসদৰ পৰাই নহয়, ৱাই এছ চি আৰ পি আৰু এন ডি এৰ অন্যান্য মিত্ৰৰো সমৰ্থনৰ প্ৰয়োজন হ’ব।

Leave A Reply