Breaking

পুত্ৰৰ বিবাহ অনুষ্ঠান মাতৃয়ে নাচায় কিয়? এই পৰম্পৰাৰ আঁৰৰ কাৰণ কি জানেনে…

0 171

পুৰণি কালত মহিলাসকলে পুত্ৰৰ বিবাহ শোভাযাত্ৰাত উপস্থিত নাছিল। আজিকালি লাহে লাহে এই নিয়ম এৰিছে। কিন্তু এই পৰম্পৰা এতিয়াও বহু ঠাইত প্ৰচলিত আৰু বহুতে ইয়াৰ কাৰণ হয়তো নাজানে। বিবাহৰ আচাৰ-ব্যৱহাৰত বহু কথা আছে যেনে মণ্ডপ, হালধী , কন্যাদান, সাত পাক, গৃহ প্ৰবেশ। সনাতনী পৰম্পৰাত বিবাহত ৭ পাক ঘোৰা সম্পৰ্কক ৭ জন্মৰ বান্ধোন বুলি গণ্য কৰা হয়। য’ত দৰা-কইনাই জুইক সাক্ষী হিচাপে বিবেচনা কৰি সাত পাক লয়। এই সাতটা পাক হিন্দু বিবাহৰ স্থিৰতাৰ মূল স্তম্ভ। এই ৰীতি-নীতিৰ আলোচনাৰ বাহিৰেও আপুনি নিশ্চয় প্ৰায়ে দেখিছে যে পুত্ৰৰ বিবাহত মাতৃয়ে অংশগ্ৰহণ নকৰে। অৰ্থাৎ পুত্ৰৰ বিবাহ অনুষ্ঠান মাতৃয়ে দেখা নাপায়, ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি জানেনে

এই পৰম্পৰা কেতিয়াৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল?

ঘৰৰ বয়োজ্যেষ্ঠসকলে বৰ্ণনা কৰা কাহিনী আৰু প্ৰাচীন বিশ্বাস অনুসৰি আগৰ কালত মাতৃসকলেও নিজৰ ঘৰৰ পুত্ৰৰ শোভাযাত্ৰাত অংশ লৈছিল যদিও ভাৰতত মোগলৰ শাসনৰ পিছত কেৱল মাতৃয়েই নহয় দৰাৰ পৰিয়ালৰ কোনো মহিলাই বিয়াৰ শোভাযাত্ৰাত অংশগ্ৰহণ কৰা নাছিল। এই ধাৰা আৰম্ভ হৈছিল কাৰণ যেতিয়া বহু ৰজাই মোগলৰ দাসত্ব মানি লৈছিল, তেতিয়া সেই অঞ্চলসমূহৰ নিৰাপত্তাৰ ব্যৱস্থা মোগলৰ দৰবাৰীসকলৰ হাতলৈ আহিছিল। এনে পৰিস্থিতিত শোভাযাত্ৰাবোৰ প্ৰায়ে ডকাইত আৰু ডকাইতৰ বলি হৈছিল। যিসকলৰ নিৰাপত্তা আৰু সুৰক্ষাৰ দায়িত্ব আছিল, আনকি আগতে বিচলিত হোৱাসকলেও। একে সময়তে পথত মহিলাৰ লগত অসৎ আচৰণৰ আশংকাও বৃদ্ধি পাইছিল। সেইবাবেই মহিলাসকলৰ সুৰক্ষাৰ লগতে ঘৰ-পৰিয়ালৰ যত্ন ল’বলৈ ঘৰতে থাকিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। এই কাৰণে বিয়াৰ দিনা সকলো মহিলাই ল’ৰাৰ ঘৰত গোট খাই পৰম্পৰা অনুসৰি গোটেই ৰাতি নাম গায়। ইয়াৰ বাবে কেৱল ৰাতিৰ সময় কতোৱাই নহয় সকলোৰে সুৰক্ষাও নিশ্চিত কৰা হ’ল।

বিয়াৰ পিছত কইনাজনী যোৱাৰ পিছত শহুৰেকৰ ঘৰত উপস্থিত হ’লেই ৰীতি-নীতিৰে ঘৰৰ দুৱাৰমুখত এটা কলহত চাউল ৰখা হয়। সোঁ ভৰিৰে এই কলহটো ঠেলি দি কইনা ঘৰত প্ৰৱেশ কৰে। কইনাক গৃহ লক্ষ্মী বুলি গণ্য কৰা হয়। কিছুমান ঘৰত বোৱাৰী আহি পোৱাৰ লগে লগে কইনাৰ ভৰিৰ ছাপ লোৱা হয়। কিছুমান বিশ্বাস অনুসৰি এই অনুষ্ঠানৰ প্ৰস্তুতিৰ বাবেও মাতৃ পুত্ৰৰ বিয়ালৈ নাযায়।

এই ৰাজ্যবোৰত আজিও এই পৰম্পৰা আছে।

আমাৰ দেশত এই পৰম্পৰা এতিয়াও ইউ পি আৰু বিহাৰত দেখা যায়। এই ৰাজ্যসমূহৰ বেছিভাগ বিবাহতে মাতৃয়ে পুত্ৰৰ বিয়ালৈ নাযায়। যদিও এতিয়া সময় সলনি হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত আজিকালি বিয়ালৈ যোৱাই নহয় প্ৰতিটো অনুষ্ঠানত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰে।

লাহে লাহে শিথিল হৈছে এই নিয়মসমূহ। নিয়মবোৰ ধৰি ৰখাৰ দায়িত্ব আপোনালোকৰে।

Leave A Reply