Breaking

নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে কংগ্ৰেছে ৰাজস্থানত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নাম ঘোষণা কৰিব নেকি…

0 61

কংগ্ৰেছে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে ৰাজস্থানত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নাম ঘোষণা কৰিবনে? ৰাজস্থানত নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে কংগ্ৰেছে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদ ঘোষণা কৰিবনে? জয়ৰাম ৰমেশে এই উত্তৰ দিলে-অহা বছৰৰ শেষত ৰাজস্থানত অনুষ্ঠিত হ’ব বিধানসভা নিৰ্বাচন। এনে পৰিস্থিতিত অহৰহ প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈ আছে যে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে কংগ্ৰেছে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নাম ঘোষণা কৰিব নেকি। এটা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁ কয় যে বেছিভাগ সময়তে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নাম ঘোষণা নকৰাটো দলৰ পৰম্পৰা। ইয়াৰ পূৰ্বে দলটোৰ নৱনিযুক্ত ৰাজস্থান প্ৰভাৰী সুখজিন্দৰ সিং ৰন্ধৱাই শচীনৰ সপক্ষে বিবৃতি দি সকলোকে আচৰিত কৰি তুলিছিল।

নিৰ্বাচন ব্যক্তিৰ মাজত সৌন্দৰ্য্যৰ প্ৰতিযোগিতা নহয়
দৰাচলতে কংগ্ৰেছৰ সাধাৰণ সম্পাদক জয়ৰাম ৰমেশে এটা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত এই কথা উল্লেখ কৰিছে। ২০২৩ চনত আগন্তুক ৰাজস্থান বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছে এগৰাকী মহিলাক মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থী হিচাপে প্ৰক্ষেপ কৰিব নেকি বুলি সোধাত তেওঁ কয় যে বেছিভাগ সময়তে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ নাম ঘোষণা নকৰাৰ পৰম্পৰা কংগ্ৰেছৰ আছে। এতিয়া তেওঁৰ বক্তব্যৰে ইংগিত দিয়া হৈছে যে কংগ্ৰেছে এইবাৰো মুখ্যমন্ত্ৰীৰ মুখ নোহোৱাকৈ বিধানসভা নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিব নে নাই। ইয়াৰ বাহিৰেও ৰাজস্থানত দলৰ নেতাসকলৰ মাজত চলি থকা কাজিয়া সন্দৰ্ভত তেওঁ কয় যে নিৰ্বাচকসকলৰ মাজত কোনো ‘সৌন্দৰ্য্য প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা’ নাই। ইয়াৰ বিৰুদ্ধে বিভিন্ন দল-সংগঠনে, তেওঁলোকৰ মতাদৰ্শ, ইস্তাহাৰে যুঁজ দিয়ে। কংগ্ৰেছ পাইলটৰ তেজ আৰু মন- ৰন্ধাৱা
ইয়াৰ পূৰ্বে ৰাজস্থান কংগ্ৰেছৰ নৱনিযুক্ত প্ৰভাৰী তথা পঞ্জাৱৰ প্ৰাক্তন উপ মুখ্যমন্ত্ৰী সুখজিন্দৰ সিং ৰান্ধৱাই শচীন পাইলটৰ সপক্ষে বিবৃতি দি হুলস্থুলৰ সৃষ্টি কৰিছিল। এছ এছ ৰন্ধাৱাৰ এই বক্তব্য কংগ্ৰেছৰ নেতা-কৰ্মীসকলৰ বাবে চাঞ্চল্যকৰ। তেওঁ কয় যে শচীন পাইলটৰ তেজ আৰু মনত কংগ্ৰেছ আছে। যি সময়ত ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অশোক গেহলট আৰু শচীন পাইলটৰ মাজত আধিপত্যক লৈ ৰাজনৈতিক কাজিয়া তুংগত উঠিছে সেই সময়তে তেওঁৰ এই বক্তব্য প্ৰকাশ কৰিছে। তেওঁৰ এই বক্তব্যই ৰাজস্থান কংগ্ৰেছত নতুন ৰাজনৈতিক ধুমুহা আনিব পাৰে আৰু দলীয়তাক উৎসাহিত কৰিব পাৰে।

অনুগ্ৰহ কৰি জনাওক যে ২০২৩ চনৰ নৱেম্বৰ-ডিচেম্বৰ মাহত ৰাজস্থান বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে। আগন্তুক বিধানসভা নিৰ্বাচন সন্দৰ্ভত ইতিমধ্যে দলৰ ভিতৰত তুংগত উঠিছে। পাঁচ বছৰ পূৰ্বে অনুষ্ঠিত বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছে বিজেপিক ৰাজনৈতিকভাৱে পৰাস্ত কৰি পুনৰ ক্ষমতালৈ আহিছিল।

Leave A Reply