Breaking

ভাৰত, আমেৰিকা, কানাডা, জাপান আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াত শীতকালীন ধুমুহা, শীতল ঢৌ

0 63

দিল্লী-এনচিআৰ, পশ্চিম ইউপিকে ধৰি উত্তৰ ভাৰতৰ বৃহৎ অঞ্চলত অব্যাহত আছে তীব্ৰ ঠাণ্ডা। দিল্লীত তাপমাত্ৰা ৭ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ হোৱাৰ বিপৰীতে ওচৰৰ কিছুমান চহৰত ৫ ডিগ্ৰীলৈ হ্ৰাস পাইছে। এফালে কুঁৱলীৰ বাবে দৃশ্যমানতা কম হৈয়েই থাকিল, আনফালে ঠাণ্ডা ঢৌৰ বাবে হাড় কঁপোৱা ঠাণ্ডা অব্যাহত আছে। কেৱল এয়াই নহয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে অনুমান কৰিছে যে দিনৰ ভাগতো তাপমাত্ৰা কম হৈ থাকিব।

বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে জনোৱা মতে, উত্তৰ-পশ্চিমৰ বতাহে শীতকাল বৃদ্ধি কৰিছে। এফালে কুঁৱলীৰ বাবে সূৰ্য্য ওলোৱা নাই, আনফালে শীতল ঢৌৱে উষ্ণতা আৰু অধিক কমাই আনিছে। দিল্লী-এনচিআৰ, হাৰিয়ানা, পশ্চিম ইউপি, পঞ্জাৱ আৰু ৰাজস্থানৰ দৰে ৰাজ্যত অব্যাহত আছে ঠাণ্ডা। বিহাৰ, ইষ্ট ইউ পি আৰু মধ্যপ্ৰদেশত পাৰা ৭ৰ পৰা ৮ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ ওচৰত থাকে। বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে জনোৱা মতে, হাৰিয়ানা, পঞ্জাৱ, চণ্ডীগড়, দিল্লী আৰু পশ্চিম ৰাজস্থানতো গোটেই দিনটো অতি ঠাণ্ডা হৈ থাকিব। শ্ৰীগংগনগৰ, জয়ছালমেৰ আৰু ৰাজস্থানৰ চুৰুত তাপমাত্ৰা শূন্যলৈ নামিছে।

হাজাৰ হাজাৰ বিমান বাতিল আৰু পলমৰ লগতে বিমানবন্দৰত দীঘলীয়া শাৰী আৰু লাগেজ হেৰুৱাই বৰদিনৰ সপ্তাহৰ শেষৰ ফালে আমেৰিকান ভ্ৰমণকাৰীসকলক হতাশ কৰি তুলিছিল, কাৰণ শীতকালীন ধুমুহাই দেশজুৰি বিমানবন্দৰৰ কাৰ্য্যকলাপত হুমুনিয়াহ কাঢ়িছিল। সোমবাৰ (২৬ ডিচেম্বৰ)লৈকে ভ্ৰমণৰ ব্যাঘাত অব্যাহত আছিল আৰু বিমান সংস্থাসমূহে বিয়লিৰ ভাগত ২৫০০ৰো অধিক বিমান বাতিল কৰিছিল বুলি বিমান অনুসৰণ ৱেবছাইট ফ্লাইটএৱেৰে প্ৰকাশ কৰিছে।

ইফালে আমেৰিকাত পশ্চিম নিউয়ৰ্কত এতিয়ালৈকে হোৱা বতৰ সম্পৰ্কীয় দুৰ্যোগৰ ভিতৰত অন্যতম দুৰ্যোগত ২৮ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। শীতকালীন ভয়াৱহ ধুমুহাৰ ফলত আমেৰিকাৰ বাকী অংশও লৰচৰ কৰি আছিল, দেশৰ অন্যান্য অঞ্চলত আৰু কমেও দুডজন লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ বাতৰি পোৱা গৈছে।

দিল্লীয়ে সৰ্বনিম্ন উষ্ণতা ৰেকৰ্ড কৰাৰ সময়তে উত্তৰ ভাৰতত শীতল ঢৌৰ কবলত পৰিছে। বহু ৰাজ্যত ১০ ডিগ্ৰীৰ তললৈ গৈছে।

Leave A Reply