Breaking

ভাৰতত ৫৯ টা চীনা এপ নিষিদ্ধ : এপ নিষিদ্ধ কৰাক লৈ ৬ কোটি ৩০ লাখ বাৰ আলোচিত ।

0 1,226

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক :

টিকটক, ইউচি ব্ৰাউজাৰ, হেল’সহ ৫৯টা চীনা ম’বাইল এপ নিষিদ্ধ কৰিছে কেন্দ্ৰই ৷ কেন্দ্ৰীয় তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা জনোৱা মতে এই ৫৯টা এপ দেশৰ সাৰ্বভৌমত্ব, অখণ্ডতা, দেশৰ সুৰক্ষাৰ বাবে অত্যন্ত ক্ষতিকৰ ৷ সেই বাবেই এই এপবোৰ নিষিদ্ধ কৰা হৈছে৷ এই ৫৯টা চীনা এপৰ ওপৰত নিশাতেই ‘ডিজিটেল ছার্জিকেল ষ্ট্ৰাইক’ কৰাক লৈ দেশৰ ছ’চিয়েল মিডিয়া মঞ্চত তীব্ৰ চৰ্চা আৰম্ভ হৈছে ৷ ৫৯টা এপৰ ওপৰত ভাৰত চৰকাৰৰ এই নিষেধাজ্ঞা এতিয়া চীনৰ ছ’চিয়েল মিডিয়াত “ম’ষ্ট ট্ৰেডিং” বিষয়৷ মঙলবাৰে চীনা সময় পুৱা ১০ বজা পৰ্যন্ত ভাৰতত সেই দেশখনৰ ৫৯টা এপ নিষিদ্ধ কৰাক লৈ ৬ কোটি ৩০ লাখ বাৰ আলোচিত হৈছে ৷ চীনৰ ৱেইব’ প্লেটফৰ্মত ভাৰতীয় পণ্যৰ বিপৰীতে বৰ্জনৰ আহ্বান দিছে বহু ইউজাৰে৷ বহুৱে ভাৰত চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তক কঠোৰভাৱে সমালোচনা কৰি সৰৱ হৈ পৰিছে৷ কেৱল ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ বিভিন্ন প্লেটফৰ্মতে নহয়, চীনৰ সংবাদ মাধ্যমতো ভাৰতত চীনা এপ নিষিদ্ধ কৰাৰ বিষয়ে সৰৱ আলোচনা হৈছে ৷ চীনা বহুজাতিক ইণ্টাৰনেট প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠান বানটেডেন্সৰ জনপ্ৰিয় এপ টিকটৰৰ সমগ্ৰ বিশ্বৰ মুঠ ইউজাৰৰ ৩০ শতাংশ আছে ভাৰতত ৷ ভাৰতত যোৱা এপ্ৰিল মাহ পৰ্যন্ত ১ কোটি ৬০ লাখ ইউজাৰে ডাউনলড কৰিছে টিকটক ৷ টিকটকৰ বাহাৰে ভাৰতত অতি জনপ্ৰিয় একাধিক চীনা এপ নিষিদ্ধ কৰা হৈছে ৷