ডিজিটেল ষ্ট্ৰাইকৰ পাছত কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীৰ ঘোষণা : ৰাষ্ট্ৰীয় পথ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ নাপায় চীনা প্ৰতিষ্ঠানে ৷

0 1,109

দৈনন্দিন বাৰ্তাৰ ডেস্ক :

চীনক পুনৰ প্রত্যাঘাত ভাৰতৰ৷ বিএছএনএল, ৰে’লৰ পৰা আঁতৰ কৰাৰ আগতেই আঘাত দিছে চীনা প্ৰতিষ্ঠানক ৷ ৫৯ টা চীনা এপৰ ওপৰত ডিজিটেল ষ্ট্ৰাইক কৰা হৈছে ৷ এনে সময়তে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে ঘোষণা কৰিলে দেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পথ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ কোনো চীনা প্ৰতিষ্ঠানে নাপায়৷ আনকি ভাৰতৰ কোনো প্ৰতিষ্ঠানৰ লগ হৈ কাম কৰিব বিচাৰিলেও দিয়া নহ’ব ৷ যোৱা দুমাহ ধৰি ভাৰত-চীনৰ স্নায়ুযুদ্ধ চলিছে ৷ পূৱ লাডাখ সীমান্তত চীনৰ আগ্রাসী মনোভাবৰ বাবে ১৫ জুনত এক ৰক্তক্ষয়ী সংঘর্ষৰ সাক্ষী থাকিল গালৱান উপত্যকা৷ শ্বহীদ হ’ল ২০জনকৈ জোৱান৷ ইয়াৰ পাছৰ পৰা বেইজিঙক ভাতে মৰাৰ প্ৰস্তুত হয় কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ ৷ তাৰে ফলশ্ৰুতিত চীনা প্ৰতিষ্ঠানবোৰক মাধমাৰ দিবলৈ প্ৰস্তুতি চলাইছে ভাৰতে ৷ এই প্ৰসংগত কেন্দ্ৰীয় পথ পৰিবহণ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে জনায় যে ৰাষ্ট্ৰীয় পথ প্ৰকল্পৰ একোকে চীনা প্ৰতিষ্ঠান কাম কৰিবলৈ দিয়া নহ’ব ৷ যদি ভাৰতৰ কোনো প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে যৌথ ব্যৱসায় কৰে তেতিয়াও দিয়া নহ’ব৷ মন্ত্ৰী গাডকাৰী মজলীয়া, ক্ষুদ্ৰ আৰু কুটীৰ শিল্প মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্বতো আছে ৷