ক’ৰোণাৰ আতংকৰ মাজতেই বছৰটোৰ দ্বিতীয়টো বানত যমুনামুখৰ বৃস্তিৰ্ণ অঞ্চল প্লাৱিত: নিৰৱ জিলা প্ৰশাসন ৷

0 1,024

ডবকা : ক’ৰণা ভাইৰাছৰ আতংকৰ মাজতেই বছৰটোৰ দ্বিতীয়টো বানে হোজাই জিলাৰ যমুনামুখৰ বৃস্তিৰ্ণ অঞ্চল প্লাৱিত কৰাৰ লগতে হেজাৰ হেজাৰ বিঘা কৃষি ভূমি নষ্ট কৰাত অঞ্চলবোৰৰ দৰিদ্ৰ কৃষক ৰাইজে মূৰে কপালে হাত দিছে ৷ আনকি যমুনামুখ- সৰুপথাৰ সংযোগী মূল পথছোৱাটো কপিলীৰ এই বাঢ়নি পানীয়ে বুৰাই পেলোৱাৰ লগতে বহু কেইটা পথ জহি খহি গৈছে ৷ আজি দুদিন ধৰি যমুনামুখৰ লগত যোগাযোগ প্ৰায় বিছিন্ন হৈ পৰিছে। হোজাই জিলাৰ যমুনামুখৰ চৌদিশে এতিয়া কেৱল বানৰ বিভীষিকা। যমুনামুখ সৰুপথাৰ সংযোগী গড়কাপ্টানী পথৰ ওপৰেদি গৈছে পানী। পথৰে ওপৰেদি বৈছে নিখাৰী নৈৰ পানী। বিপদজনকভাৱে যাতায়ত অব্যাহত। যমুনামুখ কার্বি আংলং সংযোগী গড়কাপ্টানী পথটোও বানে বিধস্ত কৰিছে। যমুনামুখ ডবকা সংযোগী গড়কাপ্টানী পথো বানে বিভিন্ন ঠাইত চিঙি লৈ গৈছে । যমুনামুখ হোজাই সংযোগী প্রধান মন্ত্ৰী গ্ৰাম্য চড়ক যোজনাৰ পথছোৱা পানীৰ তলত। এক কথাত কবলৈ গলে বৰ্তমান নদী দীপ মাজুলৈ লৈ ৰূপান্তৰিত হৈছে যমুনামুখ অঞ্চল। বহিঃজিলাৰ সৈতে সম্পূৰ্ণ যোগাযোগ বিছিন্ন হৈছে যমুনামুখবাসীৰ ৷ ইপিনে, নিখাৰী নৈৰ বাঢ়নি পানীয়ে সংহাৰী ৰূপ ধাৰণ কৰিছে ৷ বাঢ়নী পানীয়ে সম্পূৰ্ণৰূপে প্লাবিত কৰিছে ভেলৌগুৰি পথাৰত, চাৰ্লক, বালিৰাম , চাংমাজি পথাৰ, সৰুপথাৰ, খকনজুৰি, ডেকেৰুৱা, যমুনামুখ, পাতিদয়া, নগঞাপাম, গৰুবন্দা, ৪৮ নং ব্লক আদি কৰি বৃহৎ অঞ্চল বানৰ কবলত পৰিছে। বিনষ্ট হৈছে হাজাৰ হাজাৰ বিঘা শালী ধানৰ খেতি ।ৰাইজৰ এই দুৰ্যোগৰ সময়ত জিলা প্ৰশাসনে কোনো ধৰণৰ খবৰ লোৱা নাই বুলি বন্যাৰ্তই অভিযোগ কৰিছে ৷ ইফালে, ভেলেউগুৰীৰ ৫৩ বছৰীয়া আবুল হুছেইন নামৰ লোকজনে প্ৰথমে বৰো ধানৰ খেতি কৰিছিল যদিও বছৰটোৰ প্ৰথমটো বানে নি: শেষ কৰি গৈছে ৷ পৰৱৰ্তী শালি ধানৰ খেতি কৰিছিল সেয়াও বৰ্তমানৰ দ্বিতীয়টো বানে শেষ কৰিছে ৷ এনে ধৰে হেজাৰ হেজাৰ কৃষকৰ সপোন পানীৰ তলত ৷ কেৱল মূৰে কপালে কৃষকৰ হাত ৷ নাই চৰকাৰী সাহাৰ্য ৷