Breaking

কঠোৰ নিৰ্দেশনাবোৰ অকল ৰাইজৰ বাবেহে নেকি ?

0 1,147

ডাঃ প্ৰণৱ চক্ৰৱৰ্তী

মহানগৰীত পুনৰ লকডাউন ঘোষণা কৰিলে৷ গেলামালৰ দোকান পৰ্যন্ত বন্ধ৷ পৰিস্থিতি সাপেক্ষে আপত্তি কৰাৰ থল নাই৷ সুপৰিকল্পিতভাৱে যে কথাবোৰ হোৱা নাই সেইয়া স্পষ্ট৷ পাঁচদিনমান পিছৰ পৰাই যে মহানগৰীৰ বহুতৰে চৌকা নজ্বলিব সেইটো খাটাং৷ মাহৰ শেষত নিম্ন মধ্যবিত্তৰ অৱস্থা কি হয় আমি জানো৷ কাঢ়া নিৰ্দেশনা এটাৰ পিছত আনটো আহিছে৷ পুলিচ প্ৰশাসনৰ ভয় দেখুওৱা হৈছে সাধাৰণ জনসাধাৰণক৷ ঠিকেই আছে বুলি ধৰি লৈছোঁ৷ এইখিনি সময়ত ৰোগৰ পৰা বাছি থকাটোৱেই মূল কথা৷ মহানগৰবাসীয়ে বেয়া পাব বুলিয়ে হয়তো অন্য চহৰ নগৰতো শনি-দেওবৰীয়া লকডাউন দি দিলে৷ তাৰ পৰা কি লাভ হ’ব ঘোষণা কৰা সকলেও হয়তো নাজানে৷ এতিয়া কথা হ’ল আমি বাৰু চৰকাৰে দিয়া আটাইবোৰ নিয়ম মানিম কিন্তু চৰকাৰে আমাৰ বাবে এই সময়ছোৱাৰ বাবে কি চিন্তা কৰিলে সেইটোও জনাৰ নিশ্চয় আমাৰ অধিকাৰ আছে৷ বজাৰৰ বস্তুৰ দামত যে ব্যৱসায়ীসকলে জুই লগাই আমাক লুটিলে তাক নিয়ন্ত্ৰণ কিয় কৰা নহ’ল৷ হয়তো সময় নাপালে৷ এইযে বাছভাড়া আগৰ দুগুণৰ ঠাইত চাৰিগুণমান হ’ল তাৰ ওপৰত ব্যৱস্থা লোৱা মুঠেও চকুত নপৰিল৷ কথাটো এনেকুৱা নেকি যে ৰাজভড়াল টনকিয়াল কৰিবলৈ চৰকাৰে পেট্ৰল-ডিজেলৰ দাম বঢ়োৱাৰ দৰে বা ৰাতিৰ ভিতৰতে টোলগেট সৃষ্টি কৰাৰ নিচিনাকৈ ব্যৱসায়ী সকলোকো সাধাৰণ ৰাইজক লুটাৰ বিশেষ অফাৰ এটা দি দিলে৷ তেনে কিবা চক্ৰান্ত থকা বুলি আমি ভাবিবলৈ বাধ্য হৈছোঁ৷ নিজৰ পৰিয়ালটোৰ মোহত বহুতেই নীতি নিৰ্দেশনা যি দিয়ে তাকেই মানিম বুলি দৃঢ় হৈছে যদিও বৰ মানসিক অশান্তিত ভুগিছে। লকডাউন হয়তো বঢ়াই থাকিব লগা পৰিস্থিতি হ’ব পাৰে, মাত্ৰ অতি সাধাৰণ ব্যক্তি হিচাপে চৰকাৰী পক্ষলৈ অনুৰোধ পৰিকল্পনাবোৰ সুপৰিকল্পনা কৰাত গুৰুত্ব দিব৷ ব্যৱসায়ী সকলক সন্তুষ্ট কৰিব গৈ সাধাৰণ ৰাইজক ৰাম টাঙোন নামাৰিব৷ সময় বৰ জটিল…৷