Breaking

অসমীয়া লোক-সংস্কৃতিৰে জনজাতীয় যুৱতীৰ ব্যতিক্ৰমী নিদৰ্শন : থলুৱা আৰু অৰুণাচলী খাদ্য সম্ভাৰেৰে ৰাইজৰ মন মোহিত কৰিছে খৈৰাবাৰীৰ কেফে ব্লুজে

0 1,216

টংলা, ১৫ ডিচেম্বৰ:  যিটো সময়ত অসমৰ বহু যুৱক যুৱতী নিজ কৰ্মসংস্থাপনৰ বাবে দেশ বিদেশ ঘূৰি হাবাথুৰি খোৱাৰ পৰিলক্ষিত হৈছে, তেনে সন্ধিক্ষণত অসমৰ থলুৱা খাদ্য আৰু অৰুণাচলী খাদ্যৰে  ওদালগুৰি জিলাৰ ভেৰগাঁও মহকুমাৰ অন্তৰ্গত খৈৰাবাৰীত নতুনকৈ স্থাপন কৰা কেফে ব্লুজত পিতৃ আৰু দুই বড়ো যুৱতীয়ে অন্য এক ব্যতিক্ৰমী নিদৰ্শন দাঙি ধৰিছে। উল্লেখযোগ্য যে দুলাল বসুমতাৰীৰ নেতৃত্বত গঢ়ি উঠিছে “কেফে ব্লুজ” নামৰ এখন অত্যাধুনিক হোটেল। ২৪ বছৰৰ আগত কৰ্মসূত্ৰে অৰুণাচলতগৈ কৰ্মসংস্থাপন বাট বিচাৰি কষ্টৰে জীৱন নিৰ্বাহ কৰা বসুমতাৰীয়ে এতিয়া নিজে আন নিবনুৱা যুৱক যুৱতীক আত্মাসংস্থাপন দিবলৈ সক্ষম হৈছে। দুলাল বসুমতাৰীয়ে সাংবাদিকৰ সৈতে হোৱা এক আলোচনাত  কয় যে মই কেতিয়াবা গাড়ী কেতিয়াবা হোটেলত বিভিন্ন ধৰণৰ কৰ্মসূত্ৰে জীৱন জাপন কৰিছিলোঁ অৰুণাচলত। ধৈৰ্যৰ ফল মিঠা সেয়েহে মই এটা সময়ত ইটানগৰত “চিটি হোটেল” নামে এখন হোটেল  স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিলো ৷ কিন্তু বৰ্তমান সমগ্ৰ দেশত ক’ৰোণা মহামাৰী তাতে  লক- ডাউনে মানুহক জুৰুলা কৰিলে যাৰ কাৰণে মই অন্য এক চিন্তাৰে নিজৰ জন্ম স্থান খৈৰাবাৰীত “কেফে ব্লুজ” নামৰ উক্ত হোটেল খুলিলৈ বাধ্য হলো বুলি কয়। আনহাতে বসুমতাৰীৰ দুজনী ছোৱালী দিল্লীত হোটেল মেনজমেন্ট বিষয়ত অধ্যয়নৰত। এতিয়া ছোৱালী দুজনীও লক ডাউনৰ সময়তে ঘৰলৈ আহি উক্ত কেফে ব্লুজত ব্যস্ত হৈ পৰে। প্ৰায় ১২ জন মান কৰ্মচাৰী থকা উক্ত কেফে ব্লুজত অসমীয়া লোক – সংস্কৃতিৰে সজাই তোলা হৈছে ।।