Breaking

দলং, পকী নলা আৰু পথ নিৰ্মাণৰ দাবীত ফিল’বাৰীত চাহ জনগোষ্ঠীৰ ছাত্ৰ সংগঠনৰ পথ অৱৰোধ ।

0 920

ডিৰাক সীমান্ত : অসমৰ বিভিন্ন ঠাইৰ লগতে তিনিচুকীয়া জিলাত বিগত কিছুদিন ধৰি হোৱা মুষলধাৰ বৰষুণৰ ফলত ডুমডুমা আৰু মাৰ্ঘেৰিটা সমষ্টিৰ অন্তৰ্গত কেইবাখনো দলং বাঢ়নী পানীয়ে উটুৱাই নিয়ে৷ এই দলং সমূহৰ লগতে অঞ্চলটোৰ পথ আৰু পকী নলা পুণৰ নিৰ্মাণৰ দাবীত কালি সদৌ অসম আধিবাসী ছাত্ৰ সন্থা, চাহ জনজাতী ছাত্ৰ সন্থা আৰু অসম চাহ মজদুৰ সংঘৰ ফিল’বাৰী শাখাৰ যৌথ উদ্যোগত ফিল’বাৰী তিনিআলিত পথ অৱৰোধ কৰি ২ ঘন্টীয়া ধৰ্ণা কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ কৰে। অঞ্চলটোত থকা কেইবাখনো দলং বাঢ়নী পানীয়ে উটুৱাই নিয়াৰ ফলত ফিল’বাৰীৰ সৈতে কেইবাটাও অঞ্চলৰ যোগাযোগ সম্পূৰ্ণৰূপে ব্যাহত হৈ পৰিছে। ফিল’বাৰী চাহ বাগিচাৰ পৰা চিকৰাজান সংযোগী পথৰ মাজত মৈলা নৈৰ ওপৰত ইংৰাজে ভাৰতত শাসন কৰি থকা সময়ৰেই দলং আছিল। দলং খনৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ পিছত দলংখন ভাঙি যোৱাত ইতিমধ্যে যোগাযোগ বিছিন্ন হৈ পৰিছে। যাৰ পৰিপেক্ষিতত আটছা, আছা আৰু অসম চাহ মজদুৰ সংঘৰ যৌথ উদ্যোগত চাহ শ্ৰমিক সকলে ৰাজপথলৈ উলাই আহি মাৰ্ঘেৰিটা সমষ্টিৰ বিধায়ক ভাস্কৰ শৰ্মাৰ লগতে চৰকাৰ বিৰোধী বিভিন্ন শ্ল’গানেৰে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰি পৰিৱেশ উত্তাল কৰি তোলে ৷ সাংবাদিকক আটছা, আছা আৰু চাহ মজদুৰ সংঘৰ নেতৃত্ব সকলে জানিব দিয়া মতে দেওবাৰে মাৰ্ঘেৰিটা সমষ্টিৰ বিধায়ক ভাস্কৰ শৰ্মাই বুঢ়ীদিহিং মৌজাৰ বান বিধ্বস্ত বিভিন্ন অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰে কিন্তু বাৰম্বাৰ আবেদন নিবেদন কৰাৰ পিছতো ফিল’বাৰীৰ চাহ বাগিচাৰ মাজত বাঢ়নী পানীয়ে ভাঙি পেলোৱা তিনিখন দলং চাবলৈ লগতে ৰাইজৰ সমস্যা বুজ লবলৈ ফিল’বাৰী চাহ বাগিচাত উপস্থিত হ’ব নোৱাৰিলে বিধায়ক গৰাকী।বিধায়ক ভাস্কৰ শৰ্মাই কাৰ্যকাল ৪ বছৰ অতিক্ৰম কৰাৰ পিছতো আজি পর্যন্ত ফিল’বাৰী চাহ বাগিচাত এদিনো উপস্থিত হৈ চাহ শ্ৰমিকৰ সমস্যা বুজ নোলোৱাত ক্ষুভিত হৈ পৰে। ফিল’বাৰী চাহ বাগিচাৰ সমস্যা সমূহ আৰু অতি সোনকালে সমাধান নকৰিলে অনাগত দিনবোৰত ফিল’বাৰী অঞ্চলত প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰিব বুলিও হুংকাৰ দিয়ে সংগঠন কেইটাই। আজি সংগঠন কেইটাই ফিল’বাৰী আৰক্ষী থানা যোগেদি জিলা উপায়ুক্ত, মুখ্যমন্ত্ৰীলৈ সমস্যা সমূহ সমাধান দাবীত স্মাৰক পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰে।