দুৰ্যোগৰ সময়তো অব্যাহত বি পি চি এলৰ এল পি জি সেৱা। হোৱাটচ এপ্ গ্ৰুপৰ মাধ্যমৰে সেৱা আগবঢ়াইছে বসুন্ধৰা গেছ এজেঞ্চীয়ে

0 1,257

দৈনন্দিন বাৰ্তা সেৱা, জামুগুৰিহাট : মহামাৰী ক’ভিড-১৯ৰ বাবেই দেশৰ অন্যান্য প্ৰান্তৰ লগতে অসমৰ বজাৰ সমাৰকে আদি কৰি সকলো চৰকাৰী বেচৰকাৰী অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠান বন্ধ হােৱাৰ সময়তে বি পি চি এলৰ এল পি জি প্লান্ট,এল পি জি বিতৰক আৰু ডেলিভাৰী বয় আদিয়ে অসমৰ ৰাইজৰ কাৰনে ক’ৰনা মহামাৰিক প্ৰত্যাহ্বান স্বৰূপে লৈ নিৰলস ভাবে কাম কৰি আহিছে। শোণিতপুৰ জিলাৰ জামুগুৰিহাটস্থিত বসুন্ধৰা গেছ এজেঞ্চীয়েও গ্ৰাহকৰ সুবিধাৰ্থে প্ৰায় সকলোবোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে। এজেঞ্চীটোৰ স্বত্বাধিকাৰী সত্যব্ৰত বৰুৱাই জানিবলৈ দিয়ামতে বত্তৰ্মান সময়ত ক’ভিড ১৯ৰ কাৰনে কোনো গ্ৰাহকে চিলিণ্ডাৰ লোৱাৰ সময়ত নগদ ধনৰ পৰিবৰ্ত্তে নগদ বিহীন ভাবে মূল্য পৰিশোধ কৰি চিলিণ্ডাৰ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ এটা হোৱাটচ ৱাপ নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে বুলি জানিবলৈ দিছে লগতে তেওঁ তিনি ছাৰিটাকৈ হোৱাট ৱাপ গ্ৰুপ খুলি গ্ৰাহক সকলক এই বিষয়ে অৱগত কৰি অাহিছে। এটা বুটাম টিপিয়েই গ্ৰাহক সকলে অতি সহজতে এল পি জি বুক কৰাৰ লগতে অনলাইনযোগে মূল্য পৰিশোধ কৰিব পৰাকৈ হোৱাটচ্ আপত অতি উপযোগীকৈ এটা নম্বৰৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে বুলি জানিবলৈ দিয়ে।এই নম্বৰৰ পৰা চিলিণ্ডাৰ ডেলিভাৰি বৰ্ত্তমান কোন পৰ্য্যায়ত অাছে, চিলিণ্ডাৰৰ মুল্য ,সুৰক্ষা সৰ্ম্পকীয় ভি ডিঅ পৰিবেশন, গ্ৰাহকৰ প্ৰতিক্ৰিয়া জনোৱা তথ্য পৰামৰ্শ অাগবঢ়োৱা ইত্যাদি কিছুমান অতিৰিক্ত সুবিধা হোৱাটচ অাপত উপলব্ধ কৰা বুলিও উল্লেখ কৰে। ক’ভিড-১৯ আতংকই বিৰাজ কৰি থকাৰ সময়তে জামুগুৰিহাটৰ বসুন্ধৰা গেছ এজেঞ্চীৰ চিলিণ্ডাৰ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ হলে ১৮০০২২৪৩৪৪ নম্বৰত hello লিখি হোৱাটচ ৱাপত মেচেজ পঠাই দিয়াৰ পাছতে উল্লেখিত সেৱা সমুহ লাভ কৰিব পাৰিব বুলি স্বত্বাধিকাৰী গৰাকীয়ে জানিবলৈ দিয়ে। তেওঁ প্ৰকাশ কৰা মতে হোৱাটচ্ আপৰ উপৰিও অান বহুতো নতুন ডিজিটেল সেৱা অসমৰ ভাৰত গেছৰ গ্ৰাহক সকলৰ বাবে উপলব্ধ কৰিছে, এইক্ষেত্ৰত আমেজন পেই(Amazonpay), জিপেই (Gpay), পেই টি এম (paytm), ফোনেপেই (Phonepe), ইউ পি আই (Upi) ইত্যাদি। উল্লেখ্য যে বৰ্ত্তমানে চলি থকা অাঁচনিৰ অন্তৰ্গত বি পি চি এলে ৬.২৭ লাখ মানুহক বিনামূলীয়া চিলিণ্ডাৰৰ যোগান ধৰিছে। এই সংখ্যাৰ মুঠ হিতাধিকাৰী প্ৰায় ৯৩% (শতাংশ)। অতি দূৰৈৰ পিছপৰা গাওঁৰ গ্ৰাহক সকলে যাতে ঘৰতে চিলিণ্ডাৰ পায় তাৰ কাৰনে গাও পৰ্য্যায়ৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ সহযোগত নিয়মীয়াকৈ চিলিণ্ডাৰ বিতৰণৰ ব্যৱস্থা কৰিছে। অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী যোগানধাৰী হিচাপে ভাৰত পেট্ৰলিয়ামৰ অকল বসুন্ধৰা গেছ এজেঞ্চীয়েই নহয় অসমৰ প্ৰতিটো এজেঞ্চীৰ লগতে এন আৰ এলৰ প্লান্টৰ উপৰিও এই ব্যৱস্থাৰ লগত জড়িত প্ৰতি জন কৰ্ম কৰ্তাৰ সজাগতাৰ ক্ষেত্ৰত বি পি চি এলে গুৰুত্ব দিয়াৰ লগতে কিবা কাৰনত যদি এই ব্যৱস্থাত জড়িত কাৰোবৰ ক’ভিড ১৯ত আক্ৰান্ত হয় তেতিয়া সেই ব্যক্তিৰ কাৰনে বি পি চি এল কোম্পানীয়ে ভাৰত অাৰোগ্য যোজনাৰ লগতে এক্সগ্ৰেছিয়া অাঁচনিৰ ব্যৱস্থা কৰিছে বুলি এটা প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিৰ জড়িয়তে জানিবলৈ দিছে। উল্লেখ্য যে লকডাউনৰ সময় ছোৱাত পৰিবহন অাৰু বিতৰণৰ ক্ষেত্ৰত সমস্যা আহিছে যদিও বি পি চি এল কোম্পানীৰ প্ৰতিজন গ্ৰাহকে যাতে নিয়মিত ভাৱে চিলিণ্ডাৰ পাই তাৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দি অাহিছে চেলচ অফিচাৰ দেৱাশিস ডেই। অকল ক’ৰণা মহামাৰিয়েই নহয় অসমৰ প্ৰধান সমস্যা বিধ্বংসী বানত জুৰুলা হোৱা ৰাইজকো বিপিচিএলৰ ডেলিভাৰি বয় সকলে নাৱৰে হলেও চিলিণ্ডাৰৰ সেৱা অাগবঢ়াই অাহিছে।নতুন প্ৰযুক্তিৰ প্ৰয়োগৰে নতুন নতুন উদ্ভাবনাৰে গ্ৰাহক সকলক উত্তম সেৱা অাগবঢ়োৱাৰ ক্ষেত্ৰত বি পি চি এলেই পথ প্ৰদৰ্শক বুলি উল্লেখ কৰিব পাৰি।এই দুৰ্যোগৰ সময়ত বি পি চি এলৰ এজেঞ্চী সমুহে স্বাভাৱিক ভাবেই সেৱা অাগবঢ়াইছে।লগতে কোম্পানীটোৱে গেছ চিলিণ্ডাৰ বুকিং,সময়মতে গেছ যোগান ধৰা,নগদ বিহীন ভাবে মূল্য পৰিশোধ কৰা,গ্ৰাহকৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ খবৰ লোৱা আৰু যোগাযোগ ৰখা ইয়াৰ উপৰিও সুৰক্ষা সম্পৰ্কে অৱগত কৰা ইত্যাদি কাৰ্য্য সমুহো কৰি অহিছে।