খাৰুপেটীয়াত আমছুৰ কেন্দ্ৰীয় শ্বহীদ দিৱস পালন

0 12

খাৰুপেটীয়া

সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ নাৰ্য প্ৰাপ্তিৰ দাবীত অসমৰ বিভিন্ন জিলা আৰু মহকুমাৰ সদৰ ঠাই সমুহত ১৯৮০ চনৰ ২৬ মে’ তাৰিখে প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ গৈ অসমত ভেৰোণীয়া পুলিচবাহিনীৰ গুলিত নিজৰ প্ৰাণ আহুতি দিয়াৰ লগতে ঘূনীয়া হোৱা বীৰ শ্বহীদসকলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে আমছুৱে। সেই বীৰসকলৰ আত্মাৰ সদগতি আৰু ঘূনীয়াসকলৰ আৰোগ্য কামনাৰ্থে সদৌ অসম সংখ্যালঘু ছাত্ৰ ইউনিয়ন চমুকৈ আমছুৰ দৰং জিলা সমিতিৰ উদ্যোগত খাৰুপেটীয়া মহাবিদ্যালয়ত ৪০ তম শ্বহীদ দিৱস উদযাপন কৰা হয়। আমছুৰ শ্বহীদ দিৱস উপলক্ষে  পুৱাই আমছুৰ পতাকা উত্তোলন কৰে আমছুৰ কেন্দ্ৰীয় সমিতিৰ কাৰ্যকৰী সভাপতি আইনুদ্দিন আহমেদে। পতাকা উত্তোলন কৰাৰ পাছতেই জাতিৰ হকে প্ৰাণ আহুতি দিয়া বীৰ শ্বহীদসকলক স্মৰণ কৰি দোৱা কৰা হয়। শ্বহীদ দিৱস উপলক্ষে আয়োজন কৰা সভাত সাধাৰণ সম্পাদক আব্দুৰ ৰহমান বিশ্বাসে শ্বহীদ তৰ্পন কৰি ভাষণ প্ৰসংগত কয় যে চৰকাৰৰ সকলো ক্ষেত্ৰতে লাঞ্চিত,বঞ্চিত, অৱহেলিত জাতিটোৰ বাবে ১৯৮০ চনৰ ২৬ মে’ তথা আজিৰ তাৰিখত বিভিন্ন দাবী উত্থাপন কৰি আমছুৰ আহ্বানত হাজাৰ হাজাৰ সংখ্যালঘু ৰাইজ ৰাজপথত ওলাই আহিছিল। নিজৰ প্ৰাপ্তিৰ দাবীত ওলাই অহা সংখ্যালঘু জনতাৰ ওপৰত অসম আৰক্ষী বাহিনীৰ লাঠিচাৰ্জ আৰু আৰক্ষীৰ গুলীত বহুতো ব্যক্তি শ্বহীদ হ’বলগীয়া হৈছিল। সেই দাবীৰ আজি ৪০ বছৰ অতিবাহিত হ’ল কিন্তু এই সংখ্যালঘু জনতাৰ  সংবিধান প্ৰদত্ত অধিকাৰ আজিলৈকে নাপালে। এইবীৰ পুৰুষ সকলৰ আত্মাই চিৰশান্তি লাভ কৰক তাৰ কামনাৰে আজি দৰং জিলাৰ খাৰুপেটীয়া মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গণত আমছুৰ পতাকা উত্তোলন কৰাৰ লগতে এক মিনিট মৌন প্ৰাৰ্থনা কৰি দোৱা কৰা  হয়। জিলা আমছুৰ সভাপতি আলেপ উদ্দিন আহমেদে আঁত ধৰা অনুষ্ঠানত সামাজিক দূৰত্ব বৰ্তাই ৰাখি বাকীসকলে শ্বহীদ তৰ্পন কৰে। সভাত উপস্থিত থাকি আমছু নেতা আইনুদ্দিন আহমেদে কয় যে আমছুৰ কৰ্মীসকলে শ্বহীদসকলৰ আত্মবলিদানৰ  শ্ৰদ্ধা জনাই অনাগত  দিনত দেশ তথা জাতিৰ হৈ কাম কৰিব লাগিব লগতে সংখ্যালঘু জনগণৰ সামগ্ৰীক উন্নয়নত গুৰুত্ব দিব লাগিব। নহ’লে আমি কেতিয়াও উন্নত জাতি হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা লাভ কৰিব নোৱাৰিম, শিক্ষা জাতিটোৰ প্ৰধান লক্ষ্য হোৱা উচিত, এই উদ্দেশ্যে আগত ৰাখি গণ আন্দোলন গঢ়ি তুলিবলৈ পন ল’ব লাগিব।  সভাত উপস্থিত থাকে জিলা আমছুৰ প্ৰাক্তন নেতা ছোলেমান হক, জিলা আমছুৰ উপ সভাপতি হজৰ আলী, সাধাৰণ সম্পাদক ছায়েদ আলী, আঞ্চলিকৰ সভাপতি ছায়েদ আলী, সাধাৰণ সম্পাদক ছানিদুল ইছলামৰ লগতে হাফিজুৰ ৰহমান৷