ৰাখী বন্ধন উৎসৱত ৪০০০ কোটি টকাৰ ক্ষতিৰ সন্মুখীন চীন

0 1,230

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : এইবাৰৰ ৰাখী বন্ধন উৎসৱৰ সময়ত প্ৰভূত ক্ষতিৰ মুখ দেখিছে চীনে ৷ যিহেতু চীনত প্ৰস্তুত কৰা ৰাখী ভাৰতৰ বজাৰত পোৱা নাযাব ৷ ফলত ৰাখীৰ বজাৰ নোপোৱাত এইবাৰ চীনে ৪০০০ কোটি টকা হেৰুৱাব লগা হ’ব ৷ যিহেতু ভাৰতে চীনত নিৰ্মাণ কৰা সামগ্ৰী বৰ্জন কৰাত কাষৰীয়া দেশখন এই লোকচানৰ সন্মুখীন হৈছে ৷ উল্লেখ্য যে ১০ জুনত কনফেডাৰেছন অব অল ইণ্ডিয়া ট্ৰেড (চিএআইটি)ৰ তৰফৰ পৰা ‘হিন্দুস্তানী ৰাখী’ৰে এই উৎসৱ পালনৰ আহ্বান জনাইছিল ৷ চিএআইটিৰ এই আহ্বানক সঁহাৰি জনাই দেশত প্ৰায় এক কোটি ভাৰতীয় সামগ্ৰীৰে প্ৰস্তুত কৰে ৷ এই ৰাখী বাণিজ্যিক খণ্ড, ঘৰতে আৰু অংগনৱাদী কেন্দ্ৰত মহিলাই প্ৰস্তুত কৰে ৷ ভাৰতীয় সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন নতুন ডিজাইনত ৰাখী প্ৰস্তুত কৰে ৷ ফলত এটাও চীনা ৰাখী ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ এইবাৰ এই উৎসৱ পালন কৰা হ’ব ৷ চিএআইটিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি বি চি ভাৰতীয়া আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় সাধাৰণ সম্পাদক প্ৰবীন খান্দেৱালাই কয় যে হিচাপ মতে প্ৰতি বছৰে ৫০ কোটি ৰাখী বিক্ৰী হয় ৷ যোৱা কেইটামান বছৰত ৬০০০ কোটিৰ ৰাখী বিক্ৰী হৈছিল ৷ তাৰে ৪০০০ কোটি টকাৰ সামগ্ৰী আছিল চীনৰ ৷ চিএআইটিৰ সভাপতি আৰু সাধাৰণ সম্পাদকে কয় যে অহা ৯ আগষ্টত সমগ্ৰ দেশৰ বণিকসকলে ‘চীনে ভাৰত এৰক’ প্ৰচাৰ অভিযান আৰম্ভ কৰিব ৷ দেশৰ ৮০০ ঠাইত বণিকসকলে ‘চীনে ভাৰত এৰক’ শ্ল’গান দিব ৷