কলিয়াবৰত গাঁও পঞ্চায়ত কাৰ্য‍্যালয়ত খণ্ডযুদ্ধ । বৰভগীয়া গাঁও পঞ্চায়ত কাৰ্য‍্যালয়ত সচিবৰে হতাহতি জিলা পৰিষদৰ সদস‍্য আৰু সদ‍স্যাৰ স্বামীৰ । দুই পক্ষৰে মিছা আৰক্ষী চকীত এজাহাৰ দাখিল ।

0 812

কলিয়াবৰ : পঞ্চায়ত প্ৰতিনিধি আৰু পঞ্চায়ত সচিবৰ খণ্ডযুদ্ধৰ এক চাঞ্চল‍্যকৰ ঘটনা সংঘটিত হয় পশ্চিম কলিয়াবৰ উন্নয়ন খণ্ডৰ অন্তৰ্গত বৰভগীয়া পঞ্চায়তৰ কাৰ্য‍্যালয়ত। কলিয়াবৰৰ দ্বাৰ-বাগৰি জিলা পৰিষদৰ সদস‍্য জীতেন গড় আৰু চতিয়াল-বৰভগীয়া জিলা পৰিষদৰ সদস‍্যা ঈৰা বৰাৰ স্বামী মৃণাল বৰাৰ মাজত বুধবাৰে বিয়লি এক খণ্ড যুদ্ধৰ সূত্ৰপাত হয়। জানিব পৰা মতে, বৰভগীয়া গাঁও পঞ্চায়তৰ ভাজপা দলৰ নিৰ্বাচিত সভানেত্ৰী পবিত্ৰা বৰা প্ৰমুখ‍্যে পঞ্চায়ত প্ৰতিনিধিসকলক একপ্ৰকাৰ গুৰুত্বহীন কৰি পঞ্চায়ত সচিব হৰ্ক বাহাদুৰ ছেত্ৰীয়ে নিজ-খেয়াল-খুছী মতে উন্নয়নমূলক কাম-কাজসমূহ কৰিবলৈ লোৱাৰ অভিযোগৰ দীৰ্ঘদিনীয়া। সচিব গৰাকীৰ বিৰুদ্ধে সভানেত্ৰীয়ে বহুবাৰ উৰ্দ্ধতন মহলত অভিযোগো দিছে। কিন্তু কোনো ফল নধৰাত সচিবগৰাকীৰ মইমতালি দিনক-দিনে বাঢ়ি আহিছিল। তদুপৰি, কাৰ্য‍্যালয় চলি থকাৰ সময়ত প্ৰায়েই সচিব গৰাকীয়ে সভানেত্ৰীৰ অগোচৰে নিজ পচন্দৰ ব‍্যক্তিৰ লগত প্ৰীতিভোজৰ আয়োজন কৰে বুলিও আন এক অভিযোগ উত্থাপিন কৰে জিতেন গড়ে। সেই লৈ দুই পক্ষৰ মাজত চলি থকা শীতল যুদ্ধৰ বুধবাৰে পশ্চিম কলিয়াবৰৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত খণ্ড উন্নয়ন বিষয়া লীনা পাৱেৰ সমুখতে বিস্ফোৰণ ঘটে। ফলস্বৰূপে দুয়োপক্ষল মাজত প্ৰথমে তৰ্কা-তৰ্কি আৰু পিচলৈ হতাহতি হয়। জীতেন গড়ে অভিযোগ কৰা মতে, কাৰ্য‍্যালয় চলি থকাৰ সময়তে বুধবাৰে ভোজ-ভাতৰ আয়োজন চলি থকাৰ সময়তে উন্নয়নমূলক আঁচনিৰ বিষয়ৰ ওপৰত আলোচনা কৰি বিষয়টৈ মীমাংসা কৰা প্ৰচেষ্টা সচিব হৰ্ক বাহাদুৰ ছেত্ৰীয়ে গুৰুত্ব নিদিয়াৰ ফলত উতপ্ত পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয়। আলোচনাৰ মাজতে সচিবগৰাকী কাৰ্য‍্যালয় এৰি যাবলৈ বাধা দিওঁতে জীতেনজিৎ গৌৰক সচিবে গাড়ীৰে খুন্দিয়াই আঘাতপ্ৰাপ্ত কৰে। তেতিয়াই তাত থকা ভাজপা দলৰ কৰ্মীয়ে সচিব হৰ্ক বাহাদুৰক গাড়ীৰ পৰা নমায় আনি উত্তম মাধ‍্যম সোধায়। জীতেনে এই লৈ ইতিমধ‍্যে মিছা আৰক্ষী চকীত সচিব গৰাকীৰ বিৰুদ্ধে প্ৰাণে মৰাৰ অপচেষ্টা কৰা বুলি এজাহাৰ দাখিল কৰিছে। আনহাতে, সচিব হৰ্ক বাহাদুৰ ছেত্ৰীয়ে জানিবলৈ দিয়া মতে বৰভগীয়া গাঁও পঞ্চায়তৰ সভানেত্ৰী পবিত্ৰা বৰাই পঞ্চায়তটোৰ সকলো উন্নয়নমূলক কামৰ ঠিকা নিজ অঙহী-বঙহীক দি একপ্ৰকাৰ লুণ্ঠন অব‍্যাহত ৰাখিছে। এই লুণ্ঠন কাৰ্য‍্য চৰকাৰী প্ৰতিনিধিগৰাকীয়ে বাৰম্বাৰ বাধা দিয়াৰ ফলত পৰিকল্পিতভাৱে গাঁও পঞ্চায়তৰ সভানেত্ৰীয়ে এই কাৰ্য‍্য সংঘটিত কৰাইছে। পূৰ্বে সভানেত্ৰী গৰাকীয়ে নিজ পচন্দৰ ব‍্যক্তিক ঠিকা-ঠুকলিত নিয়োগ কৰাই অকৰ্তৃত্বশীলভাৱে ধনৰ লেন-দেন কৰিবলৈ সচিবগৰাকীক বাধ‍্য কৰাব নোৱাৰি দলীয় কৰ্মীৰ দ্বাৰা লঘু-লাঞ্চনা কৰি আহিছিল। বুধবাৰে পঞ্চায়ত কাৰ্য‍্যালয়ত চাউল বিতৰণ কৰি থকাৰ সময়ত চাউল বিতৰণকাৰীসকলে মিলি এক ভোজ-ভাতৰ আয়োজন কৰিছিল য’ত ভাৰপ্ৰাপ্ত খণ্ড উন্নয়ন বিষয়াগৰাকীও উপস্থিত আছিল। কিন্তু সভানেত্ৰী পবিত্ৰা বৰাই কাৰ্য‍্যালয়ত ভোজ-ভাতৰ আয়োজনক লৈ খৰ্গহস্ত হৈ জিলা পৰিষদৰ সদস‍্য জিতেন গড় আৰু ভাজপা দলীয় কৰ্মী মৃনাল বৰা তথা দলীয় কৰ্মীক মাতি আনি এক অপ্ৰীতিকৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰে। এই পৰিস্থিতিৰ পৰা পৰিত্ৰাণৰ বাবে নিজ গাড়ীৰে কাৰ্য‍্যালয়ৰ পৰা যাব বিচাৰোতে মৃণাল বৰা আৰু জীতেনে বাধা দি গাড়ীৰ পৰা নমাই আনি মাৰ-ধৰ কৰে বুলি অভিযোগ কৰে। ইতিমধ‍্যে হৰ্ক বাহাদুৰ ছেত্ৰীয়ে ঘটনাৰ উচিত তদন্ত বিচাৰি মিছা আৰক্ষী চকীত এজাহাৰ দাখিল কৰিছে। লগতে সদৌ অসম পঞ্চায়ত সচিব সন্থাৰ ওচৰতো অভিযোগ দাখিল কৰিছে। ইফালে, জিতেন গড়েও সচিবগৰাকীৰ বিৰুদ্ধে বিহীত ব‍্যৱস্থা ল’বলৈ চৰকাৰক অনুৰোধ জানাইছে।