আয়ুর্বেদৰ জৰিয়তে ক’ৰোনাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ আমেৰিকাৰ : সংগী ভাৰত ৷

0 1,218

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক :

এইবাৰ আয়ুর্বেদৰ জৰিয়তে ক’ৰোনাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ কৰিব আমেৰিকাই ৷ সংগী হ’ব ভাৰত ৷ আমেৰিকাত আয়ুর্বেদিক ঔষধৰ সূত্ৰ (ফৰ্মূলা) পৰীক্ষা হ’ব বুলি জনালে দেশখনত নিযুক্ত ভাৰতীয় ৰাষ্ট্রদূত তৰণজিৎ সিং সান্ধুৱে ৷ সেই পৰীক্ষাত আছে দুয়োখন দেশৰ বিজ্ঞানী ৷ ক’ৰোনাক হৰুৱাবলৈ এতিয়াও উপায় ওলোৱা নাই ৷ কিন্তু বিশ্বজুৰি এই ৰোগ ৰোধ কৰিবলৈ আয়ুৰ্বেদ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে ৷ সুফল পোৱা গৈছে ৷ এইবাৰ ভাৰতৰ পথত আমেৰিকাতো ক’ৰোনা ৰোগীৰ ওপৰত আয়ুৰ্বেদ পৰীক্ষামূলক প্ৰয়োগ কৰা হৈছে ৷ দেশত ক’ৰোনা চিকিৎসাত আয়ুর্বেদিক থেৰাপিত সন্মতি দিছে কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ৷ আয়ুস মন্ত্ৰালয়ৰ তত্ত্বাৱধানত আয়ুর্বেদিক উপাদানৰ পৰীক্ষাৰ বাবে তৈয়াৰ হৈছে টাস্ক ফ’ৰ্চ ৷ দেশৰ ক্লিনিকেল ট্ৰায়েল ৰেজিষ্ট্ৰিত ১৯ বিধ আয়ুর্বেদিক উপাদানৰ পৰীক্ষামূলক প্রয়োগৰ বাবে অনুমোদন দিয়া হৈছে ৷ এইবাৰ সেই ট্ৰায়েল হ’ব আমেৰিকাত৷ এই বিষয়ি টুইট কৰিছে ৰাষ্ট্রদূত তৰণজিৎ সিং সান্ধুৱে ৷ তেওঁ লিখিছে, ক’ৰোনা ৰোধত যৌথভাৱে কাম কৰিব ভাৰত আৰু আমেৰিকাৰ বিজ্ঞানীয়ে ৷ ক’ভিড সংক্ৰমণ নিৰ্মূল কৰাত কিদৰে আয়ুর্বেদ, সিদ্ধা, ইউনানিৰ ফৰ্মূলা কামত লগোৱা যায় তাক লৈ গৱেষণা কৰিব দুয়োখন দেশৰ বিজ্ঞানীয়ে ৷ তেওঁ লগতে জনায় যি এই ট্ৰায়েলৰ নেতৃত্বত থাকিব ইন্দো-মাৰ্কিন ছায়েন্স টেকন’লজী ফ’ৰাম৷ ভাৰতত ক’ৰোনা চিকিৎসাত ১৯টা উপাদানৰ ট্ৰায়েলৰ বাবে অনুমতি দিয়া হৈছে ৷ তাৰ মাজত আছে অশ্বগন্ধা, যষ্টিমধু আদি ৷