জিলা উপায়ুক্তক স্মাৰক পত্ৰ সংখ্যালঘু সংগ্ৰাম পৰিষদৰ ।বানপানীত ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকক সাহাৰ্য্য প্ৰদানৰ দাবী ।

0 1,159

দলগাওঁ : বিগত কেইবাদিনো ধৰি নেৰানেপেৰা বৰষুণৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা বানপানীত ব্যাপক ক্ষতিসাধন হৈছে কৃষি প্ৰধান অঞ্চল দৰঙত। বানপানীত ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকক সাহাৰ্য্য প্ৰদানৰ দাবী জনাই অসম সংখ্যালঘু সংগ্ৰাম পৰিষদ (আব্দুল আজিজ)গোটৰ দৰঙ জিলা সমিতিয়ে এখন স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান কৰিলে দৰঙ জিলা উপায়ুক্তক। স্মাৰক পত্ৰখনত উল্লেখ কৰা মতে দৰং জিলাৰ বিভিন্ন ঠাইত প্ৰবল বানপানীয়ে বিস্তৰ ক্ষতিসাধন কৰিছে কৃষকৰ৷ কৃষি প্ৰধান অঞ্চলৰ খেতিয়কসকলে বানত বিধ্বস্ত হৈ মানুহৰ লগতে পশুধনৰ জীৱনধাৰণত ব্যাঘাত জন্মিছে৷ সংখ্যালঘু সংগ্ৰাম পৰিষদৰ দৰঙ জিলা সমিতিৰ সজাতী দল এটাই বানগ্ৰস্ত এলেকা পৰিভ্ৰমণ কৰি কয় যে জিলাখনৰ বিভিন্ন ঠাইত জলমগ্ন হৈ মানুহৰ ঘৰে ঘৰে পানী সোমাই জীৱন যাপন আৰু খোৱা-বোৱাৰ যথেষ্ট অসুবিধাৰ সন্মুখিন হৈ পৰিছে৷ ইফালে বানৰ ফলত পশুধন বিলাক খাদ্যৰ অভাৱত মৃত্যুৰ লগত যুজি আছে৷ বানৰ তাণ্ডৱত কৃষিজাত শস্য আৰু মীন পালকৰ পুখুৰী পানীৰ তলত পৰি বিস্তৰ ক্ষতি হোৱা পৰিলক্ষিত হৈছে৷ বানপানীৰ বাবে বিশেষকৈ গাওঁ অঞ্চলৰ মাথাউৰি, ৰাস্তাঘাট খহি যোৱাৰ ফলত মানুহৰ যাতায়তৰ অসুবিধাৰ সন্মুখীন হৈছে। আনহাতে বানপানীৰ ক্ষেত্ৰত জিলা প্ৰশাসনে যিদৰে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগিছিল সেয়া হোৱা নাই বুলি অভিযোগ উত্থাপিত কৰিছে সংগঠনৰ নেতা কৰ্মীয়ে। সেয়েহে সংখ্যালঘু সংগ্ৰাম পৰিষদ(আব্দুল আজিজৰ গোট)ৰ দৰঙৰ সভাপতি অধিবক্তা আইজুদ্দিন আহমেদ আৰু সাধাৰণ সম্পাদক মহিদুল ইছলামৰ নেতৃত্বত যোৱা দল এটাই বানাক্ৰান্ত এলেকাত বিশুদ্ধ খোৱাপানীৰ ব্যৱস্থা কৰা, বানাক্ৰান্ত এলেকাত পশুধনৰ খাদ্যৰ লগতে পশুধন নিৰাপদে ৰখাৰ ব্যৱস্থা কৰা, বানাক্ৰান্ত এলেকাৰ পৰিৱেশ পৰিস্কাৰ পৰিচ্ছন্ন কৰাৰ বাবে ব্লিচিং পাউদাৰ, ফিনাইল আৰু ডেটলৰ লগতে উপযুক্ত চিকিৎসাৰ ব্যৱস্থা কৰা, বানৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা কৃষক আৰু মীন পালকৰ ক্ষতিপুৰণ দিয়াৰ ব্যৱস্থা কৰা, গৰাখহনীয়াৰ ফলত গৃহহীন হোৱা পৰিয়ালক ক্ষতিপুৰণসহ পুনৰ সংস্থাপনৰ ব্যৱস্থা কৰা আদি কেইবাটাও দাবী উত্থাপন কৰি দলগাওঁ ৰাজহ চক্ৰৰ চক্ৰ বিষয়াৰ জড়িয়তে জিলা উপায়ুক্তক স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান কৰে।