কৃষক নেতা অখিল গগৈসহ “কা” আন্দোলনত জড়িত কাৰাৰুদ্ধ সকলক শীঘ্ৰে মুক্তিৰ দাবী : ৰাজপথত তিনি সংগঠনৰ প্ৰতিবাদত উত্তাল নাজিৰা ।

0 1,013

নাজিৰা : জাতি-মাটি-ভেটি সুৰক্ষাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰে দেশ তথা অসমৰ শাসনভাৰ গ্ৰহণ কৰা বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে সেই প্ৰতিশ্ৰুতি ৰক্ষাৰ বিপৰীতে “নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন”ৰ জৰিয়তে অসম আৰু অসমীয়া জাতি-ভেটি নি:শেষ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰাত সমগ্ৰ দেশ তথা অসমত সৰ্বত্ৰে প্ৰতিবাদ-ৰণডংকা উদগীৰণ ঘটে। চৰকাৰৰ এই হঠকাৰী পদক্ষেপৰ গণ আন্দোলনক নেৰ্তৃত্ব বহন কৰাৰ অপৰাধ তথা দেশৰ সংবিধান উলংঘাৰে জনতাৰ বাক স্বাধীনতাক স্তব্ধ কৰি ৰখাৰ মানসেৰে কৃষক মুক্তি সংগ্ৰাম সমিতিৰ নেতা অখিল গগৈ, ধৈৰ্য কোঁৱৰ, বিতু সোনোৱাল, মানস কোঁৱৰকে ধৰি বহুকেইজনক দুশদিনৰোধিক কাৰাৰুদ্ধ কৰি চৰকাৰৰ প্ৰকৃত স্বৰূপ উদঙাই দেখুৱাইছে বুলি সৰ্বত্ৰে অভিযোগ উঠি আহিছে। বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰৰ এনে কৰ্ম- কাণ্ডক প্ৰত্যাহ্বান জনাই সম্প্ৰতি ৰাজপথলৈ ওলাই প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰিছে জনতাই। ইয়াৰ পিছতো গা লৰা নাই শাসক পক্ষৰ। যাৰ বাবে আজি ৰাজপথলৈ ওলাই আহি চৰকাৰক সকীয়াই দিব লগা পৰিস্থিতি উদ্ভৱ হৈছে। ইয়াৰে অংশস্বৰূপে আজি “বীৰ লাচিত সেনা, অনুসূচীত জাতি যুৱ-ছাত্ৰ পৰিষদ, ঐক্য সেনা অসম”ৰ অৰ্ধশতাধিক বিষয়-ববীয়া আৰু কৰ্মীয়ে নাজিৰা নগৰৰ নাট্য মন্দিৰৰ সন্মুখত “মানৱ শৃংখল” এক প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ কৰে। প্ৰতিবাদকাৰী সকলে “বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰ হায় হায়, নৰেন্দ্ৰ মোদী, অমিত শ্বাহ, সৰ্বানন্দ সোনোৱাল, হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ গুণ্ডাৰাজ নচলিব, আছে হেংডাং লোৱা নাই-ললে হেংডাং ৰক্ষা নাই, ৰাইজ আজি ৰাজপথত-সৰ্বা তোমাৰ কাম নাই” আদি বিভিন্ন শ্ল’গানেৰে ধৰ্ণা দি উত্তাল কৰি তোলে নাজিৰাৰ আকাশ-বতাহ। পিছত কৃষক নেতা অখিল গগৈ, ধৈৰ্য কোঁৱৰ, বিতু সোনোৱাল, মানস কোৱৰকে ধৰি “কা” আন্দোলনত জড়িত কাৰাৰুদ্ধ সকলক বিনা চৰ্ত্ৰে শীৰ্ঘ্ৰে মুক্তিৰ দাবী জনাই অসমৰ গৃহ বিভাগৰো দায়িত্বত থকা মুখ্যমন্ত্ৰীলৈ এখনি স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান কৰে। নাজিৰা মহকুমাৰ মহকুমাধিপতিৰ যোগেদি প্ৰদান কৰা স্মাৰক পত্ৰখনত উক্ত দাবী শীৰ্ঘ্ৰে কাৰ্যকৰী নকৰিলে সকলো দল-সংগঠন আৰু ৰাইজক একত্ৰিত কৰি চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে বৃহৎ গণ প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰিবলৈ বাধ্য হ’ব বুলি সকীয়াই দিয়ে।