প্ৰাক্তন কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী মনোজ সিনহাক জম্মু-কাশ্মীৰৰ উপৰাজ্যপাল হিচাপে নিযুক্তি

0 1,239

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ উপৰাজ্যপাল হিচাপে গিৰিশ চন্দ্ৰ মুৰ্মুৰ উত্তৰসুৰী হিচাপে প্ৰাক্তন কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী মনোজ সিনহাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে৷ বৃহস্পতিবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনৰ পৰা দিয়া বিবৃতিত এই কথা প্ৰকাশ৷ বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে যে জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ উপৰাজ্যপাল গিৰিশ চন্দ্ৰ মুৰ্মুৰ ইস্তফা ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে গ্ৰহণ কৰিছে৷ নতুন উপৰাজ্যপাল হিচাপে মনোজ সিনহাক নিয়োগ কৰিছে ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে৷ ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনৰ বাৰ্তা পোৱাৰ পাচত ৬১ বছৰীয়া মনোজ সিনহাই কয়, গুৰু দায়িত্ব পাইছো৷ আজিয়েই কাশ্মীৰ ৰাওনা হম৷ মুৰ্মুৰ দৰে দক্ষ আমোলাৰ উত্তৰসুৰী হিচাপে মনোজ সিনহাৰ দৰে ৰাজনৈতিক ব্যক্তিক বাচি দিয়াত নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে এইবাৰ উপত্যকাটোত ৰাজনৈতিক প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰাৰ বাৰ্তা দিছে বুলি লক্ষ্য কৰিছে৷ উল্লেখ্য যে বৃহস্পতিবাৰে হ’ল ৩৭০ ধাৰা বাতিল আৰু জম্মু-কাশ্মীৰা বিশেষ ৰাজ্য মৰ্যাদা বিলোপ কৰাৰ আনুষ্ঠানিক অনুমোদনৰ বৰ্ষপূৰ্তি৷ এনে সময়তে উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিজেপি নেতা মনোজ সিনহাৰ নিযুক্তি তাৎপৰ্যপূৰ্ণ বুলি বিবেচিত হৈছে৷ বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয় (বিএইচইউ) প্ৰাক্তন ছাত্ৰ মনোজ সিনহাৰ ৰাজনৈতিক জীৱন ১৯৮২ চনত আৰম্ভ হয়৷ বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয় ছাত্ৰ একতা সভাৰ সভাপতি হিচাপে তেওঁ নিৰ্বাচিত হৈছিল৷ ১৯৯৬, ১৯৯৯ আৰু ২০১৪ চনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ গাজিপুৰ সমষ্টিৰ পৰা লোকসভালৈ তেওঁ নিৰ্বাচিত হৈছিল৷ ২০১৪-১৯ চনত তেওঁ কেন্দ্ৰৰ ৰে’ল আৰু টেলিকমৰ ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ মন্ত্ৰী আছিল৷ কিন্তু ২০১৯ চনত তেওঁ বিএছপি প্ৰাৰ্থীৰ হাতত পৰাস্ত হৈছিল৷ কেন্দ্ৰৰ এক সূত্ৰ মতে কম্পট্ৰ’লাৰ এণ্ড অ’ডিটৰ জেনেৰেল ৰাজীৱ মহৰ্ষিৰ স্থলাভিষিক্ত হ’ব মুৰ্ম৷ ১৯৮৫ চন বেটছৰ গুজৰাট কেডাৰ আইএএছ মুৰ্মু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ ঘনিষ্ঠ হিচাপে পৰিচিত৷ মোডী মুখ্যমন্ত্ৰী হৈ থকা সময়ত মুৰ্মুয়ে গুজৰাটৰ একাধিক পদত কাম কৰিছিল৷ মোডী প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ পাছত বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ যুটীয়া সচিব আছিল৷