Breaking

ডিব্ৰুগড়ত চৰকাৰী এন পি এচ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ সাধাৰণ সভা

0 1,242

মদাৰখাত, ১৯ নৱেম্বৰ : সদৌ অসম চৰকাৰী এন পি এচ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ ডিব্ৰুগড় জিলা সমিতিৰ সিধাৰণ সভাখন জিলা উপায়ুক্ত কাৰ্যালয়ৰ প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰত জিলা সমিতিৰ সভাপতি ডিম্বেধৰ চেতিয়াৰ সভাপতিত্বত আজি অনুষ্ঠিত হয় । জিলাখনৰ ভিন্ন প্ৰান্তৰ তিনি শতাধিক চৰকাৰী এন পি এচ কৰ্মচাৰীসকলে অংশ গ্ৰহণ কৰা সভাখনত ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয় কৰ্মী সন্থাৰ সহকাৰী সম্পাদক জয়ন্ত কুমাৰ গগৈয়ে এন পি এচৰ ভয়াবহতাৰ কথা উল্লেখ কৰাৰ লগতে সকলো কৰ্মচাৰীকে পুৰণি পেঞ্চন ব্যৱস্থাৰ অধীনলৈ আনিবৰ বাবে চৰকাৰৰ ওচৰত দাবী জনায় । ডিব্ৰুগড় জিলা প্ৰশাসন কৰ্মচাৰী সন্থাৰ সভাপতি ৰঞ্জন ৰাইদিঙীয়াই কৰ্মসংস্থানৰ তাগিদাত পৰি চাকৰিত যোগদান কৰি পৰৱৰ্তী সময়ত ইয়াৰ স্বৰূপ দেখা পোৱাৰ পাছত সাম্ভাব্য বিপদৰ কথা অৱগত কৰে। অৱসৰৰ পাছত কেতিয়াও নতুন পেঞ্চন নীতি সুৰক্ষিত নহয়। দৰমহা আৰু অৱসৰকালীন পেঞ্চনৰ আলোকপাত কৰি এই ব্যৱস্থাই ভৱিষ্যত প্ৰজন্মক কোঙা কৰি পেলাব বুলি কয়। বিধায়ক-সাংসদৰ পেঞ্চনৰ কথা উল্লেখ কৰি সকলোকে পুৰণি পেঞ্চনলৈ অনাৰ বাবে চৰকাৰক আহ্বান জনায়। ডিব্ৰুগড় জিলা চৰকাৰী এন পি এচ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ উপদেষ্টা প্ৰণৱজ্যোতি গগৈয়ে পোনতেই নতুন পেঞ্চন নীতি কেতিয়াও লাভজনক নহয় বুলি অভিহিত কৰে। সভা সমিতিতে সীমাৱদ্ধ নাৰাখি দৃঢ় পদক্ষেপ গ্ৰহণৰ বাবে সকলোকে আহ্বান জনায়। ডিব্ৰুগড় জিলা কৰ্মচাৰী সন্থাৰ সাধাৰণ সম্পাদক অনিল সিংহই ঐক্যৱদ্ধভাৱে সংগ্ৰাম অব্যাহত ৰাখিবলৈ অনুৰোধ কৰে। অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ যুটীয়া সম্পাদক ভাস্কৰ ডেকাইয়ো সংগ্ৰামৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা আগবঢ়োৱাৰ কথা ব্যক্ত কৰি পুৰণি পেঞ্চন নীতিৰ সপক্ষত মত প্ৰদান কৰে। ডিব্ৰুগড় জিলা প্ৰশাসন কৰ্মচাৰী সন্থাৰ সম্পাদক শক্তিধৰ গাঠেৰিয়েও এন পি এচ ৰ বিৰুদ্ধে কৰা যুঁজত পূৰ্ণ সহযোগিতা আগবঢ়োৱাৰ কথা ঘোষণা কৰে। সদৌ অসম এন পি এচ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ সভাপতি অচ্যুতানন্দ হাজৰিকাই টেলিফোনিকভাৱে বক্তব্য আগবঢ়োৱাৰ লগতে ২৪ নৱেম্বৰত গুৱাহাটীত হ’বলগীয়া অভিবৰ্তনত সকলোৰে অংশ গ্ৰহণ আৰু সহযোগিতা কামনা কৰে। উল্লেখ্য যে গুৱাহাটীত হ’বলগীয়া অভিবৰ্তনত ৰাজ্যখনৰ সকলো জিলাৰ প্ৰতিনিধিৰ উপস্থিতিত চৰকাৰক পুৰণি পেঞ্চন বাহাল ৰাখিবৰ বাবে এক বিশেষ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে। অভিবৰ্তনত ৰাজ্যৰ বিত্তমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ উপদেষ্টা হৃষিকেশ গোস্বামী, বিশিষ্ট বুদ্ধিজীৱি, জ্যেষ্ঠ সাংবাদিক হোমেন বৰগোঁহাঞি, জ্যেষ্ঠ সাংবাদিক প্ৰশান্ত ৰাজগুৰু, সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ৰ এন পি এচ বিৰোধীৰ সংন্থা এন এম অ পি এচৰ অধ্যক্ষ বিজয় বন্ধু, সদৌ অসম কৰ্মচাৰী পৰিষদৰ মুখ্য উপদেষ্টা বাসৱ কলিতা, সদৌ অসম চৰকাৰী এন পি এচ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ মুখ্য উপদেষ্টা চৰণ ডেকা, সদৌ অসম মূৰব্বী বিভাগীয় আমোলা সন্থাৰ সভাপতি গুণাৰাম গগৈৰ লগতে সৰ্বভাৰতীয় কেইবাটাও সংগঠনৰ নেতৃবৃন্দই অভিবৰ্তনত অংশ ল’ব। ডিব্ৰুগড় জিলাৰ পৰা দুই শতাধিক কৰ্মচাৰীয়ে অভিবৰ্তনত অংশ ল’ব বুলি সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়। বেণী গোপাল ভট্টাচাৰ্যই কলেজ শিক্ষক সংস্থাৰ সহযোগিতা কথা উল্লেখ কৰি পৰৱৰ্তী কাৰ্যসূচীত সক্ৰিয় অংশ গ্ৰহণ কৰাৰ কথা কয়। ডিব্ৰুগড় হনুমানবক্স সুৰজমল কানৈ মহাবিদ্যালয় অধ্যাপক কেশৱানন্দ হালৈয়ে নতুন পেঞ্চন নীতিক কোনে ৰিস্ক ল’ব বুলি প্ৰশ্ন কৰে। এইক্ষেত্ৰত চৰকাৰক ন্যায় প্ৰদান কৰিবলৈ দাবী জনাই এই ব্যৱস্থা সামাজিকভাৱে গণতান্ত্ৰিকভাৱে দিয়া ব্যৱস্থা নহয় বুলি কয়। সদৌ অসম চৰকাৰী এন পি এচ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ কেন্দ্ৰীয় প্ৰতিনিধি হিৰেশ্বৰ দাসে সাংগঠনিক দিশ, এন পি এচৰ ভয়াবহতা, গুৱাহাটীত হ’বলগীয়া অভিবৰ্তনৰ সফল কামনা কৰি বক্তব্য ৰাখে। সভাত গৌতম কৌশিক বৰুৱাৰ লগতে অৱহৰপ্ৰাপ্ত এন পি এচ কৰ্মচাৰী ভৰবাৰী ৰেলৱে হিন্দী উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰধান শিক্ষক আব্ৰাহম তপ্ন’ই এন পি এচৰ দ্বাৰা কেনে সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে তাক বিতংভাৱে ব্যাখ্যা কৰে। সভাত বিভিন্ন বিভাগৰ কৰ্মচাৰীৰ লগতে তিনিচুকীয়া জিলা চৰকাৰী এন পি এচ কৰ্মচাৰী সন্থাৰ সাধাৰণ সম্পাদক উজ্জ্বল দ্বীপ শৰ্মা উপস্থিত থাকে। আজিৰ সভাতেই সজাগতা আৰু জৰীপকৰণৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ হয়। সাধাৰণ সভাখনৰ আঁত ধৰে যুগল কোঁৱৰে। সম্পাদক মনোজ মহনে উদ্দেশ্য ব্যাখ্যা কৰা সভাখনত শলাগৰ শৰাই আগবঢ়াই মৌচুমী দেউৰী ফুকনে।