Breaking

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীসভাৰ পৰা পদত্যাগ হৰচিমৰৎ কৌৰ বদলৰ

0 1,279

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : কৃষি বিধেয়কৰ বিৰোধিতা কৰি বৃহস্পতিবাৰে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীসভাৰ পৰা পদত্যাগ কৰিলে হৰচিমৰৎ কৌৰ বদলে ৷ শুকুৰবাৰে পুৱা তেওঁৰ পদত্যাগ গ্ৰহণ কৰে ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দই ৷ বিজেপি নেতৃত্বাধীন কেন্দ্রীয় মন্ত্ৰীসভাৰ পৰা শিৰোমণি আকালি দল এৰি যোৱাৰ পাচত স্বাভাৱিকতে চাপ পৰিছে হাৰিয়ানাৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী দুষ্মন্ত সিং চৌটালাৰ ওপৰত ৷ কাৰণ তেওঁৰ দল জননায়ক জনতা পাৰ্টি বা জেজেপি হাৰিয়ানা চৰকাৰৰ বিজেপি মিত্ৰ জোঁটৰ হ’লেও আকালি দলৰ সৈতে একমত হৈ কৃষি বিধেয়কৰ বহু বিষয়ত আপত্তি কৰিছিল ৷ হৰচিমৰৎ কৌৰ বদলৰ স্বামী তথা আকালি দলৰ নেতা সুখবীৰ সিং বাদল দুষ্মন্ত সিং চৌটালাৰ ককাক তথা আইএনএলডিৰ প্রতিষ্ঠাতা দেৱী লালক দেশৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ কৃষক নেতা হিচাপে আখ্যা দিছিল ৷ ফলত চিন্তিত দুষ্মন্ত সিং চৌটালাই শুকুৰবাৰে পুৱা হাৰিয়ানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মনোহৰ লাল খট্টৰৰ সৈতে দেখা কৰে৷ তাৰ পাচত নিজৰ দলৰ নেতাসকলৰ সৈতে আলোচনাত বহে ৷ উল্লেখ্য যে ৯০ খন আসনৰ হাৰিয়ানা বিধানসভাত ১০ গৰাকী বিধায়ক আছে জেজেপিৰ ৷ যাৰ ভাৰসাত যোৱা বছৰ ৰাজ্যত ক্ষমতা দখল কৰিছিল খট্টৰে ৷ হৰচিমৰৎ কৌৰ বদলৰ পদত্যাগৰ খবৰ পাই দুষ্মন্ত সিং চৌটালাক কটাক্ষ কৰি কংগ্ৰেছৰ ৰণদীপ সুৰজেৱালাই টুইট কৰে, হৰচিমৰতা পদত্যাগৰ পাচত আপুনি উপ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ এৰি অহা উচিত আছিল দুষ্মন্তজী ৷ আপুনি কৃষকসকলতকৈ বেছি আপোনাৰ চকীৰ সৈতে একাত্ম ৷ উল্লেখ্য যে আকালি দল আৰু জেজেপি দুয়োটা দলে পাৰিবাৰিক সম্পৰ্ক আছে আৰু গ্রামীণ ক্ষেত্ৰত দুয়োটা দলা প্ৰভাৱ বহু গভীৰ ৷ স্মৰ্তৱ্য যে যোৱা ১০ ছেপ্টেম্বৰত হাৰিয়ানাৰ কুৰুক্ষেত্ৰত কৃষকৰ ওপৰত লাঠিচালনা ঘটনাত ক্ষুব্ধ জেজেপি নেতা ৷ তেতিয়া নীৰৱ আছিল যদিও পাচত দুষ্মন্ত সিং চৌটালাই ঘটনাৰ নিন্দা কৰি তদন্তৰ দাবী জনায় ক্ষান্ত হয় ৷ অৱশ্যে ৰাজ্যৰ মন্ত্ৰী অনিল ভিজে লাঠিচালনাা কথা সম্পূৰ্ণ গুৰুত্বহীন কৰি দিছিল ৷ ইয়াকে লৈ অধিক অসন্তোষৰ সৃষ্টি হৈছিল জেজেপিৰ ভিতৰ মহলত ৷ উল্লেখ্য যে বিধায়ক ৰাম কুমাৰ গৌতমে দুষ্মন্ত সিং চৌটালাৰ নামত বিৰোধিতা কৰিছিল ৷ এইবাৰ আন এক বিধায়ক দেৱানন্দ বাবলিয়ে নেতৃত্ব সলনিৰ দাবী কৰিছে ৷ সমস্যাটো লৈ তেওঁৰ ভাতৃ তথা দলৰ যুৱ শাখাৰ প্রধান দিগ্বিজয় সিং চৌটালা বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল, তেওঁৰ দল সকলো সময়তে কৃষকৰ কাষত থাকিব ৷