Breaking

ৰূপহীহাটত শ্বামিমুলে গোপনে চলাইছে পাঞ্জাৱ বেংকৰ তিনিটাকৈ চিএচপি । পত্নী-ভগ্নীৰ নামাতো চিএচপিৰ আবণ্টন ।বিভিন্ন আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীৰ ভুৱা একাউণ্টৰ জৰিয়তে চলাইছে লুন্ঠণ ।

0 565

এ জে আকন্দ‌, নগাঁও

বিভিন্ন বেংক বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ অধীনত এতিয়া কাঠফুলৰ দৰে গঢ়ি উঠিছে গ্ৰাহক সেৱা কেন্দ্ৰ চমুকৈ চিএচপি। নগাঁও জিলাতো একেই দৃশ্য পৰিলক্ষিত হৈছে। এই চি এচ পি সমূহৰ নামত একাংশ বাণিজ্যিক প্ৰতিনিধিয়ে লুন্ঠণৰ আহিলা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাৰ অভিযোগ সৰ্বত্ৰ উঠিছে। উত্থাপিত অভিযোগ মতে, জিলাখনৰ ৰূপহীহাটৰ শ্বামিমুল ইছলাম নামৰ এজন যুৱকে নিজৰ লগতে একাংশ আত্মীয়ৰ নামত চলাই গৈছে একাধিক চিএচপি। পাঞ্জাৱ নেচনেল বেংক ৰূপহী শাখাৰ অধীনত শ্বামিমুলে লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে তিনিটাকৈ চিএচপি। সেই অনুসৰি, নিজৰ নামত থকা চিএচপিটোৰ ঠাই দেখুৱাইছে ভকতগাঁও। তেওঁৰ ক’ড নম্বৰটো হ’ল K2200652, পত্নীৰ নামত থকা চিএচপিটোৰ ঠাই দেখুৱাইছে ৰৌমাৰী যাৰ ক’ড নম্বৰ হ’ল K1402050 আৰু শ্বামিমুলে নিজৰ ভগ্নীৰ নামত একেটা। বেংক শাখাৰ অধীনত লাভ কৰিছে আন এখন চিএচ পি । এই চিএচপিটোৰ ঠাই দেখুৱাইছে ফাকলি যাৰ ক’ড নম্বৰ হৈছে K1403414। এই চিএচপি কেইটাৰ নিৰ্দিষ্ট এলেকাত কাৰ্যালয় থাকিব লাগে যদিও নাই কোনো আনুষ্ঠানিক কাৰ্যালয়। একমাত্ৰ ধন ঘটাৰ আহিলা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা এই চিএচপি কেইটা চলাই গৈছে ৰূপহীৰ বজাৰ এলেকাত থকা এটা গোপন স্থানত। এই চিএচপি কেইটাৰ বিপৰীতে জব কাৰ্ড শ্ৰমিক, প্ৰধানমন্ত্ৰী কৃষাণ সন্মান নিধি, সংখ্যালঘু ছাত্র-ছাত্ৰীৰ জলপানি আঁচনিকে ধৰি বিভিন্ন আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীৰ নামত ভুৱা একাউন্টৰ জৰিয়তে লক্ষ লক্ষ টকা আত্মসাত কৰাৰ অভিযোগ উঠিছে। অকল ইমানেই নহয় বহু গ্ৰাহকৰ ধন জমা নকৰি সেই ধনৰে  ৰূপহী বজাৰত শ্বপিং মল খুলি অগাধ সম্পত্তিৰ গৰাকী হ’বলৈ সক্ষম হৈছে। সংশ্লিষ্ট বেংকৰ একাংশ বিষয়া-কৰ্মচাৰীক মেনেজ কৰি এইদৰে নামে বেনামে একাধিক চিএচপি খুলিবলৈ সক্ষম হৈছে। এনে দুৰ্নীতি-অনিয়ম সংঘটিত কৰা স্বত্বেও বেংক কৰ্তৃপক্ষই ৰহস্যজনক ভাবে নিমাত হৈ থকাৰ গুৰুতৰ অভিযোগ উঠিছে। সেয়ে সচেতন ৰাইজে এই ক্ষেত্ৰত যাবতীয় ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ বাবে দাবী জনাইছে।