নাজিৰাত সৰিয়হৰ ডুলিত ভূত : গোচৰৰ নামত আৰক্ষী বিষয়াৰ দৰ-দাম, ডিজিপি’লৈ পত্ৰ বিধায়ক দেৱব্ৰত শইকীয়াৰ

0 1,245

গেলেকী : ভাৰতীয় সংবিধানৰ নীতি-নিৰ্দেশনা অনুযায়ী দেশ তথা ৰাজ্যৰ জনসাধাৰণৰ সুৰক্ষা আৰু জনতাৰ সম্পতি সুৰক্ষা দিয়াৰ নামত শপত বাক্য লোৱা অসম আৰক্ষীত চৰম বেমেজালি। শিৱসাগৰ জিলা অন্তৰ্গত নাজিৰা মহকুমা নাজিৰা আদৰ্শ আৰক্ষী থানাত অ’ চিৰ ‘আদৰ্শ’। থানাত বজাৰ মেলি দিছে বিষয়াই। গোচৰ দিলেও টকা, ৰিপ’ৰ্ট দিলেও টকা। নাজিৰাত সৰিয়হৰ ডুলিত ভূত। নামত নাজিৰা থানাখন আদৰ্শ থানা। কিন্তু এতিয়া থানাখনৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়াই কেতবোৰ নতুন ‘আদৰ্শ’ স্থাপন কৰিছে থানা খনত। প্ৰাপ্ত তথ্য ও ৰাজহুৱা অভিযোগ অনুযায়ী বিগত দীৰ্ঘদিন ধৰি থানা খনত ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া আৰু তেওঁৰ কেইজনমান অনুগতই কৰি পেলাইছে এটিয়েম। চৰকাৰী ধনত চলিব নোৱাৰা এই এচাম আৰক্ষী বিষয়াই কোনোবাই সহায় বিচাৰি থানালৈ আহিলেই এতিয়া আৰম্ভ হয় দৰ-দাম। শেহতীয়াকৈ পোহৰলৈ অহিছে লিগিৰীপুখুৰীৰ বাসিন্দা বুবুল আলী নামৰ লোকজনে তেওঁৰ গাড়ীখনৰ এক খেলিমেলি সন্দৰ্ভত থানাত তৰা গোচৰৰ কিছু ৰহস্য। সামান্তৰালভাৱে অ’ চিৰ বিশ্বস্থ সহঃকাৰী আৰক্ষী বিষয়া ৰাজীৱ গগৈয়ে আৰম্ভ কৰিলে দৰ-দাম। গোচৰীয়াই খাকী পোচাক ধাৰি ৰূপত কলংক সনা সহকাৰী আৰক্ষী বিষয়া ৰাজীৱ গগৈৰ কৰিলে ক’ল ৰেকৰ্ডিং। ওলাল জোলুঙাৰ মেকুৰী। বুঢ়া সম্বোধনেৰে অ’ চিৰ নামত গোচৰীয়াৰ পৰা সহকাৰী আৰক্ষী বিষয়া ৰাজীৱ গগৈয়ে দহ হাজাৰ টকা দাবী কৰাৰ অভিযোগ ভুক্তভূগীৰ। উভয় পক্ষ্যই গোচৰীয়াৰ বিৰুদ্ধে এটা গোচৰ তৰা আলম লৈ ভাবুকি, ধনদাবী কৰি উভয় পক্ষ্য তথা তাহাতৰ ওপৰত অ’ চিয়ে টাইট কেচ ঠেকি দিব বুলি ফ’নত ভাবুকি দিয়ে অভিযুক্ত সহঃকাৰী আৰক্ষী বিষয়া ৰাজীৱ গগৈয়ে। উৎকোচ দিলে গোচৰ টাইট কৰি বিপক্ষ্যক বিপদত পেলাব অ’ চিয়ে। দাবী কৰা ধন নিদিলে গোচৰীয়াৰহে বিপদ হ’ব। বিষয়াই মেলা বজাৰৰ নেতৃত্ব দিয়ে থানা খনৰ তিনি বিশ্বস্থ কাণ্ডাৰী ক্ৰমে দুই সহঃকাৰী আৰক্ষী বিষয়া সহ এগৰাকী মহিলা আৰক্ষী কনিষ্টবলে। উল্লেখ্য যে উক্ত তিনিগৰাকী অভিযুক্তৰ সৈতে ধনৰ লেনদেন মিলাৰ পাছতহে কথা পাতে দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত থানা খনৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া গৰাকীয়ে। এই অভিযোগ আমাৰ নহ’য়! এই অভিযোগ সহকাৰী আৰক্ষী বিষয়া আৰু গোচৰীয়াৰ। গোচৰীয়াৰ পৰা দাবী কৰা ধন সহঃকাৰী আৰক্ষী বিষয়া ৰাজীৱ গগৈয়ে সংগ্ৰহ কৰি অ’ চিক দিয়া বুলি মন্তব্য কৰে। এতিয়া বোলে অ’ চিৰ সৈতে গোচৰীয়াৰ নিৰাপদে আলোচনা হ’ব। গোচৰীয়া বুবুল আলী নামৰ লোকজনে সংবাদ-মাধ্যমক অভিযোগ দিয়া মতে ধন নিদিয়াৰ বাবে এজাহাৰ দাখিল কৰা দহ দিনৰ পাছতো তেওঁৰ গোচৰ পঞ্জীয়ন কৰা হোৱা নাই। কেৱল এটা বা দুটা গোচৰেই নহয়। সকলোতেই বজাৰ মেলি দিছে বিষয়াই। নাজিৰাবাসী কোনো লোকৰ কিবা সামগ্ৰী হেৰালে ৰিপ’ৰ্ট আনিবলৈকো এতিয়া ধন দিব লাগে। নহ’লে কাম নহয়। ৰিপ’ৰ্টৰ ধন সংগ্ৰহ কৰে থানা খনৰ জনৈক দাস উপাধিৰ মহিলা কনিষ্টবল গৰাকীয়ে। সঁচাকৈয়ে এই অ’ চি আমাৰ সমাজৰ বাবে এক ‘আদৰ্শ’। নাজিৰা আদৰ্শ আৰক্ষী থানা খনকে তেওঁ এতিয়া ‘আদৰ্শ’ কৰি পেলাইছে। সম্প্ৰতি নাজিৰা সমষ্টিৰ বিধায়ক তথা ৰাজ্যৰ বিৰোধী দলৰ দলপতি দেৱব্ৰত শইকীয়াই আৰক্ষীৰ এনেবোৰ কৰ্ম কাণ্ডত অতিষ্ঠ হৈ ছ’চিয়েল মিডিয়া ফেচবুকত নিজৰ প্ৰতিক্ৰীয়া প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে এই সন্দৰ্ভত অসম চৰকাৰক জগৰীয়া কৰিছে। নাজিৰা মহকুমা অন্তৰ্গত আৰক্ষী বিষয়া সমূহে বিগত সময়ত কৰা দুৰ্নীতি বিষয়ে ২৪ জুলাই দিনা অসম আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান ভাস্কৰজ্যোতি মহন্তলৈ বিধায়ক দেৱব্ৰত শইকীয়াই এখনি পত্ৰ লিখি তেখেতৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাই। লগতে আৰক্ষীয়ে বিভিন্ন অনৈতিক কাম-কাজ চলাই সাধাৰণ ৰাইজক হাৰাশাস্তি কৰাৰ অভিযোগ তুলিছে। আনহাতে ভৰলুমুখ থানা আৰক্ষীয়ে এগৰাকী বিশেষভাৱে সক্ষম কিশোৰক তেওঁৰ পিতৃৰ লগত গৈ থকা অৱস্থাত মাৰধৰ কৰা সন্দৰ্ভতো নিজৰ প্ৰতিক্ৰীয়া প্ৰকাশ কৰিছে বিধায়ক দেৱব্ৰত শইকীয়াই।