লাডাখত ভাৰত- চীন যুদ্ধৰ আখৰা । বিপদৰ সময়ত ভাৰতৰ কাষত থিয় দিলে আমেৰিকাৰ যুক্তৰাষ্ট্ৰ । ২৭ হাজাৰ মাৰ্কিন সেনা লাডাখলৈ প্ৰেৰন ।

0 1,083

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক :

ভাৰত- চীন সিমান্ত লাডখত ক্ৰমান্বয়ে উত্তেজনা বৃদ্ধি পোৱাৰ বাবে আমেৰিকাৰ যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ডনাল্ড ট্ৰাম্পে যঠেষ্ট উদ্দ্যেগ প্ৰকাশ কৰিছে ৷ ইতিমধ্যে চীনৰ দৌৰাত্ম্য ভাৰতত সিমান্ততে সীমাবদ্ধ নাথাকি টাইৱান’ জাপান’ ফিলিপাইনছ’মালেয়েছিমামত আদি দেশ সমুহত বৃদ্ধি পোৱাৰ অভিযোগ আমেৰিকাৰ যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ হাতত পৰিছে ৷এই দেশ সমুহে চীনৰ দৌৰাত্ম্যৰ বাবেই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰক অবগত কৰি আহিছে ৷ মাৰ্কিন ৰাষ্ট্ৰ আমেৰিকাই সুযোগৰ সন্ধানত ৰৈ আছিল ৷ ইয়াৰ উপৰিও চীনৰ পৰা কৰোনা ভাইৰাছ সমগ্ৰ বিশ্বতে সম্প্ৰসাৰণ হোৱাৰ ঘটনা সহজভাৱে লব পৰা নাই আমেৰিকাই ৷৷ মাৰ্কিন ৰাষ্ট্ৰ প্ৰধান ডনাল্ড ট্ৰাম্পে কৰোনা ভাইৰাছৰ বাবে চীনকে জগৰীয়া কৰিছিল ৷আনকি বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্হাক ট্ৰাম্পে যঠেষ্ট সমালোছনা কৰিছিল ৷ পিছত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্হাৰ আমেৰিকাই সাহৰ্য্য দিয়া সমুলি ধন বন্ধ কৰি দিয়াৰ লগতে সংস্হাটোৰ পৰা আমেৰিকাই আতৰি আহিছিল ৷ ইয়াতে আমেৰিকা সান্ত হোৱা নাছিল ৷৷ যিকোনো প্ৰকাৰে চীনক এশিকনি দিবলৈ সুযোগৰ সন্ধানত ৰৈ আছিল আমেৰিকা ৷ এতিয়া যেন সেই সময় আহি পৰিল যুক্তৰাষ্ট্ৰ খনৰ বাবে ৷ ভাৰতৰ বন্ধু আমেৰিকাই প্ৰতিটো সময়ত সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহে দেশখনক ৷ সেইবাবেই মে ’মাহৰ পৰা লাডাখ চীনৰ দৌৰাত্ম্য বৃদ্ধি পাই আহিছে ৷ইয়াৰ বাবে ২০ জনকৈ ভাৰতীয় জোৱান শ্বহীদ হৈছিল ৷ এই ক্ষেত্ৰত ভাৰতে যঠেষ্ট কঠোৰ পদক্ষেপ গ্ৰহন কৰিছে ৷ইতিমধ্যে ভাৰতৰ স্হল’ জল’ বায়ু তিনিওটা সেনা বাহিনী সস্তম কৰি তুলিছে ৷প্ৰতিটো মুহূৰ্তৰ খৱৰ তীক্ষ্ণ দৃষ্টিৰে নীৰিক্ষন কৰিছে ভাৰত চৰকাৰে ৷ চীনা সৈন্যৰ পৰিমান যঠেষ্ট বৃদ্ধি কৰিছে দেশখনে ৷ দুই শক্তিশালী দেশ দুখনৰ মাজত যেন যুদ্ধৰ আখৰা চলিছে ৷ ইয়াৰ বাবে মাৰ্কিন ৰাষ্ট্ৰখনে প্ৰায় ২৭ হাজাৰ মাৰ্কিন সেনা লাডাখলৈ প্ৰেৰন কৰিছে ৷ মুকলিভাৱেই ৰাষ্ট্ৰপতি ডনাল্ড ট্ৰাম্পে ভাৰতক সহায়ত হাত আগবঢ়াব বুলি উল্লেখ কৰে ৷ টাইৱান’ জাপান’ মালোয়েছিয়া ’ ফিলিপাইনছ ভাৰতৰ পক্ষত থাকি আমেৰিকাই সকলো সহযোগিতা আগবঢ়াব ৷ এতিয়া চীনক এশিকনি দিয়াৰ বাবেই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই সময়ৰ বাবে অপেক্ষালৈ বাত চাইছে ৷