মংগোলীয়াত বুবোনিক প্লেগত মৃত্যু কিশোৰ ৷

0 1,140

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক :

এটি কিশোৰ বুবোনিক প্লেগত মৃত্যু হৈছে বুলি দেশখনৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে জনাইছে ৷ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে জনোৱা মতে পশ্চিম মংগোলীয়াৰ গভি-আলটাই ৰাজ্যৰ ১৫ বছৰীয়া কিশোৰটিৰ যোৱা দেওবাৰে গা বেয়া লাগে৷ টুগৰুক জিলাৰ চিকিৎসালয়লৈ অনাৰ পথত কিশোৰটিৰ মৃত্যু হয় ৷ স্বাস্থ্য বিভাগৰ সন্দেহ কিশোৰটি ব্লেক ডেথে মৃত্যুৰ মুখত পেলায় ৷ আনহাতে বুবোনিক প্লেগ সন্দেহজনক প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ বিষয়ে ইংলেণ্ডে চীনৰ মংগোলীয়া ভ্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে সতৰ্ক কৰি দিছে ৷ বিদেশ আৰু কমনৱেলথ কাৰ্যালয়ে শেহতীয়া পৰামৰ্শ দিছে মংগোলীয়া স্বায়ত্ত্বশাসিত অঞ্চলত সকলো অপৰিহাৰ্য আন্তৰ্জাতিক ভ্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে ৷ সন্দেহজনক বুবোনিক প্লেগৰ বিষয়ে এই মাহৰ আৰম্ভণিতে উত্তৰ পশ্চিম বেইজিঙৰ এখন চিকিৎসালয় বায়াননুৰৰ ঘটনাৰ পাছত এই সতৰ্কতা জাৰি কৰিছে ৷ ইংলেণ্ডৰ বিষয়াই কয় যে এই অঞ্চলৰ গ্ৰামীণ অঞ্চলৰ ভ্ৰমণকাৰীয়ে মুৰমোট খোৱা এৰা উচিত ৷ এইটো বিশ্বাসযোগ্য যে ই অতি সংক্ৰামক আৰু প্ৰায় মাৰাত্মক ৰোগৰ উৎস ৷ মংগোলীয়াত মুৰমোট চিকাৰ কৰা অবৈধ হ’লেও তাৰ মাংস কেতবোৰ গ্ৰামীণ অঞ্চলৰ এটা স্বাদযুক্ত খাদ্য ৷ বিদেশ আৰু কমনৱেলথ কাৰ্যালয়ৰ পৰা এই কথা জনাইছে ৷ কোনো লোক বুবোনিক প্লেগত ভুগিছে বুলি বিশ্বাস কৰিলে তৎক্ষণাত কাষৰ চিকিৎসালয়ত ৰিপৰ্ট কৰিব লাগে বুলি জনাইছে ৷ উল্লেখ্য যে বুবোনিক প্লেগক মধ্য যুগত ব্লেক ডেথ বুলি জনা গৈছিল ৷