Breaking

নাজিৰাত অনুপ,দাদু,ধুনুৰ ছত্ৰছায়াত দিনে নিশাই অবৈধ মাটি খনন : কোৰাণেৰে ধন চপাইছে আৰক্ষী,ৰাজহ চক্ৰ কাৰ্যালয় কৰ্মচাৰীয়ে : বনবিভাগ কুম্ভকৰ্ণ নিদ্ৰাত মগ্ন ।

0 24

দিলীপ হাজৰিকা : নাজিৰা 

— শিৱসাগৰ জিলা বন সংমণ্ডল বিভাগৰ একাংশ বিষয়া আৰু নাজিৰা মহকুমাৰ একাংশ আৰক্ষী বিষয়াৰ ছত্ৰছায়াত নাজিৰা মহকুমাৰ অন্তৰ্গত শেনআলি,চানবেচা,বাউলীমৈদাম,কপহুৱা,মাদুৰি,মঠিয়াছিগা,মেজেঙ্গা,নামতি,গেলেকীত  দিনে নিশাই চৰকাৰক ৰাজহ ফাঁকি দি ভু-মাফিয়া সকলে অবৈধ মাটি খনন অব্যাহত ৰাখি সন্ত্ৰাস চলাই আহিছে | গুৰু গোঁসাই নামানি নাজিৰা নগৰত পুৱাৰ পৰা গধূলিলৈকে অবৈধ মাটি গাড়ীৰ বাবে জনজীৱন স্তব্দ হৈ পৰিছে | আজিৰ পৰা তিনিমাহ ধৰি নাজিৰাৰ একাংশ আৰক্ষী,বনবিষয়াক সাপ্তাহিক ধনৰ টোপোলা আগবঢ়াই ভূ-মাফিয়াসকলে লাখ লাখ টকা ৰাজহ ফাঁকিৰে বনবিভাগৰ বিনা অনুজ্ঞাপত্ৰে অবৈধ মাটি খনন অব্যাহত ৰাখিছে | নাজিৰা মহকুমা প্ৰশাসনৰ চকুৰ সন্মুখতে ভূ-মাফিয়া সকলে ৰাজহ ফাঁকিৰে মাটি খনন কৰি থকাৰ পিছতো কিন্ত সেইসকলক নাকী লগাবলৈ সক্ষম হোৱা নাই | নাজিৰা মহকুমালৈ নৱনিয়ুক্তি হৈ অহা মহকুমাধিপতি সম্প্ৰতি গোস্বামীকো নাজিৰা জ্যেষ্ঠ নাগৰিক,জাতি-জনগোষ্ঠীয় সংগঠন লগতে সৰ্বসাধাৰণ ৰাইজে অবৈধ মাটি,বালি খননৰ বিষয়ে অৱগত কৰি আহিছে যদিও মহকুমাধিপতি গৰাকী চকু মুদা কুলি ভাৱত নিমগ্ন হৈ আছে বুলি ৰাইজে অভিযোগ তুলিছে | উল্লেখ্য যে নাজিৰা ৰেৱতী কপহুৱা অঞ্চলত থকা অএনজিচিৰ এটা তৈলখাদৰ চৌহদৰ মাটি অনুপ,দাদু নামৰ ভু-মাফিয়া দুজনে আৰক্ষীক ধনৰ টোপোলা আগবঢ়াই মাটি খনন কৰি নি:শেষ কৰিলে | স্থানীয় ৰাইজে এই সন্দৰ্ভত প্ৰশাসনক বাৰম্বাৰ অৱগত কৰিছিল যদিও ৰাইজৰ কথালৈ প্ৰশাসনে গুৰুত্ব আৰোপ নকৰিলে | বৰ্তমান অনুপ,দাদু এই ভূ-মাফিয়া দুজনে আৰক্ষীক ধনেৰে মেনেজ কৰি নাজিৰা বিভিন্ন প্ৰান্তত বনবিভাগৰ নথিপত্ৰ অবিহনে অবৈধ মাটি খনন কৰি সংবাদ মাধ্যমকো বৃথাংগুষ্ঠ দেখুৱাই সন্ত্ৰাস চলাই আহিছে | গ্ৰামাঞ্চলৰ বাট পথৰ পৰা নাজিৰা নগৰৰ মাজেৰে যোৱা ঐতিহাসিক  ধোদৰ আলিটো সম্পূৰ্ণ বিধস্ত কৰি তুলিছে অবৈধ মাটি গাড়ীসমূহে | পুৱাৰে পৰা নগৰত চলাচল কৰি থকা মাটি গাড়ী সমূহৰ বাবে বিদ্যালয়লৈ অহা কণ কণ ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলো ভীষণ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈ আহিছে যদিও প্ৰশাসনে আজিকোপতি গুৰুত্ব দিয়া পৰিলক্ষিত হোৱা নাই | নগৰত তীব্ৰ বেগেৰে অবৈধ মাটি,বালি গাড়ীসমূহ চলাচল কৰি সন্ত্ৰাস চলাই অহাৰ ফলত পদপথেৰে অহাযোৱা কৰা পথচাৰী সকলৰো জীৱনৰ প্ৰতি ভয়ংকৰ ভাবুকি আহি পৰিছে | উল্লেখ্য যে বৰ্তমানৰ শাসনাধিস্ত চৰকাৰখনৰ মূখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ অতি ঘনিষ্ঠ এজন ব্যক্তি নাজিৰাত থকাৰ হেতুকে সেইজন ব্যক্তিৰ নাম লৈ একাংশ প্ৰশাসনিক বিষয়াই এফালৰ পৰা মাটি,বালি,শিল,কয়লাৰ পৰা কোৰাণেৰে খমখমীয়া অবৈধ ধন সংগ্ৰহ কৰাৰো এক অভিযোগ উত্থাপিত হৈ আহিছে | সংবাদ মাধ্যমত এই সমগ্ৰ দুৰ্নীতিৰ কথা সবিস্তাৰে প্ৰায়ে প্ৰকাশ হৈ থকাৰ ফলত সংবাদসেৱী সকলৰ ওপৰতো ক্ষোভিত হৈ পৰিছে একাংশ আৰক্ষী | জিলা বনবিভাগৰ এচাম বিষয়াই অবৈধ মাটি,বালি মাফিয়া সকলৰ বিৰুদ্ধে নাজিৰাত অভিযান চলাবলৈ আহি ৰাইজক এখন নাটক দেখুৱাই পিছমূহুৰ্ত্তত বিলাসী হোটেলত চাহ,ভাত খোৱাৰ চলেৰে মোটা কমিচনৰ ধন সংগ্ৰহ কৰি অহা ঘটনাও সৰ্বজনবিদিত | এনেদৰেই পাহাৰসম দুৰ্নীতিৰে পৰিপূৰ্ণ হৈ পৰিছে নাজিৰা প্ৰশাসন যন্ত্ৰটো | ৰাজ্যৰ মূখ্যমন্ত্ৰীয়ে দূৰ্নীতিৰ ক্ষেত্ৰত যিমানেই শূণ্যসহনশীলতা গ্ৰহণ কৰি আহিছে নাজিৰাত একাংশ প্ৰশাসনিক বিষয়াই সিমানেই দুৰ্নীতিৰে পাহাৰ সদৃশ সম্পত্তি গঢ়ি তুলিছে | নাজিৰাত ৰাজনৈতিক একাংশ নেতা-পালিনেতাৰ লগতে একাংশ জাতি-জনগোষ্ঠীয় কেইজনমান নেতাৰ নাম লৈ  ভূ-মাফিয়াৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বালি,শিল,কয়লা,অএনজিচিৰ তেল,লোহা চোৰ পৰ্যন্ত এক বৃহৎ ছিণ্ডিকেট চক্ৰ গড় লৈ উঠিছে | নাজিৰাত জাতি জনগোষ্ঠীয় সংগঠনৰ একাংশ নেতাই নেতাগিৰি দেখুৱাই নাজিৰাৰ দুই এজন সংবাদসেৱীৰ কান্দত ভৰ দি একাংশ সংবাদসেৱীকো ধনৰ টোপোলা আগবঢ়াই এখন বৃহৎ ক’লা সাম্ৰাজ্য গঢ়ি তুলিছে | ব্যৱসায়ীৰ পৰা আৰম্ভ কৰি চৰকাৰী বিষয়ালৈকে বিভিন্ন অজুহাত দেখুৱাই ব্লেক মেইলিং কৰি এই চক্ৰটোৱে নাজিৰাৰ সংবাদ মাধ্যমকো ভয় ভাবুকি প্ৰদান কৰি অহাৰো নজিৰ আছে |