Breaking

চিপিআইৰ প্ৰতিবাদত উত্তাল নাজিৰা : কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰক চোকা সমালোচনা ।

0 816

নাজিৰা : “কা” বিৰোধী সমন্বয় সমিতিৰ অংশীদ্বায়িত্ব দল হিচাপে চি পি আইয়ে আজি নাজিৰাত এক প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ কৰে৷ প্ৰতিবাদকাৰী সকলে পে’ট্ৰল ডিজেলৰ বৰ্দ্ধিত মূল্য হ্ৰাস কৰা, আৰক্ষী সেনাৰ হাতত মুক্ত হত্যা নিৰ্যাতন দমনৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰা বন্ধ কৰা, বানাক্ৰান্তক যথোপযুক্ত সাহায্য প্ৰদান কৰা, তৈলক্ষেত্ৰ ব্যক্তিগত কৰণ বন্ধ কৰা, সকলো টোলগেট বন্ধ কৰা, আন্দোলনকাৰীক কোৱাৰেন্টীন কৰি নিৰ্যাতন চলোৱা আৰক্ষীক শাস্তি দিয়া, গণতন্ত্ৰ বিজেপি দলৰ পৈত্তিক সম্পত্তি নহয় সকলো দল সংগঠনকৰ বাবে গণতন্ত্ৰ নিশ্চিত কৰা, অখিল গগৈ, দেবাংগনা কলিতা সহ সকলো “কা” বিৰোধী নেতাক শীঘ্ৰে মুক্তি দিয়া, বাঘজানৰ ক্ষতিগ্ৰস্তক সম্পূৰ্ণ ক্ষতিপূৰণ দিয়া, ডিব্ৰু-চৈখোৱা আৰু দিহিং পাটকাইত মুক্ত কয়লা খননৰ অনুমতি বন্ধ কৰা, অসম নগালেণ্ড সীমা সমস্যা স্থায়ী সমাধান কৰা, বান গৰাখহনীয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় সমস্যা ঘোষণা কৰা, আয়কৰত নপৰা সকলো পৰিয়ালক ছমাহলৈ প্ৰতিমাহে ৭৫০০ টকা প্ৰদান কৰা, এম জি এন ৰেগা শ্ৰমিকক ২০০ দিনৰ কাম দিয়া, গণ হিংসাৰ ঘটনা প্ৰতিৰোধ কৰা, প্ৰতিজন শ্ৰমিকক মাহে ছমাহৰ বাবে ১০ কিলোকৈ চাউল প্ৰদান কৰা, জয়ন্ত বৰাৰ হত্যাকাণ্ড কাণ্ডৰ ন্যায়িক তদন্ত কৰা আৰু অপৰাধীক কঠোৰ শাস্তি দিয়া আদিৰ দাবীত ধৰ্ণাৰে উত্তাল প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে৷ নাজিৰা নাট্য মন্দিৰ প্ৰাংগণত অনুষ্ঠিত উক্ত প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচীত চি পি আই ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিষদৰ সদস্য তথা জিলা সম্পাদক কনক গগৈয়ে চৰকাৰক চোকা সমালোচনা কৰি প্ৰতিবাদ দিৱসৰ তাৎপৰ্য ব্যাখ্যা কৰে আৰু সকলো ৰাইজক সংবিধান গণতন্ত্ৰ ৰক্ষাৰ স্বাৰ্থত মাত মাতিবলৈ আহ্বান জনায় ৷