Breaking

সীমান্তৰ গেলেকীত অসমৰ ভূমি দখলৰ প্ৰচেষ্টা নগাৰ : সৰৱ বিৰোধী দলপতি দেৱব্ৰত শইকীয়া

0 6

নাজিৰা

শিৱাসাগৰ জিলাৰ অসম-নাগালেণ্ড সীমান্তবৰ্তী গেলেকীত অসমৰ ৰাজহ ভূমি দখলৰ বাবে বিগত বৰ্ষৰ আগষ্ট মাহৰ নগালেণ্ড চৰকাৰ তথা প্ৰশাসনৰ পৃষ্ঠপোষকতাত নাগালেণ্ডৰ য়ংলক বস্তুিৰ ভিলেজ কাউঞ্চিলে চলোৱা প্ৰচেষ্টাৰ বিৰুদ্ধে সৰৱ হৈ পৰিছে বিৰোধী দলপতি তথা নাজিৰাৰ বিধায়ক দেৱব্ৰত শইকীয়া। বিৰোধী দলপতিগৰাকীয়ে অসমৰ ভূমি দখলৰ নগাৰ এনে প্ৰচেষ্টাৰ বিৰুদ্ধে সৰৱ হৈ পৰাৰ লগতে ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালক এই ক্ষেত্ৰত ব্যৱস্থা গ্ৰহন কৰিবৰ বাবে এখন স্মাৰকপত্ৰ প্ৰদান কৰিছে। উল্লেখ্য যে শিৱসাগৰ জিলাৰ অসম-নাগালেণ্ড সীমান্তবৰ্তী গেলেকী সংৰক্ষিত বনাঞ্চলৰ ভূমি সংলগ্ন অসমৰ ৰাজহ ভূমিত আগ্ৰাসী নগা বাহিনীয়ে সীমান্ত অঞ্চলটোৰ থলুৱা যুৱকে স্হাপন কৰা ক্ষুদ্ৰ চাহ বাগিচাৰ প্ৰায় দুহেজাৰ চাহপুলি কাটি খাস্তাং কৰাৰ লগতে অসমৰ উক্ত ৰাজহ ভূমি নাগালেণ্ডৰ বুলি দাবী কৰি উক্ত ভূমিত পহৰা দিবলৈ যোৱা অসম আৰক্ষী বেটেলিয়েনক খেদি পঠিয়ায়। এই বাতৰি প্ৰকাশ হোৱাৰ পাছতে বিৰোধী দলপতি তথা স্হানীয় বিধায়ক দেৱব্ৰত শইকীয়াই নগাৰ এনে তৎপৰতাৰ বিৰুদ্ধে অসম চৰকাৰক সীমান্তৰ অসমৰ ভূমি ৰক্ষাৰ লগতে সীমান্তবাসীৰ নিৰাপত্তাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিবলৈ এখন স্মাৰকপত্ৰ প্ৰদান কৰিছে। বিৰোধী দলপতিগৰাকীয়ে ২৩ মে’ত মূখ্যমন্ত্ৰীক প্ৰদান কৰা স্মাৰকপত্ৰখনত শিৱসাগৰ জিলাৰ সীমান্ত অঞ্চলসমূহত স্হাপন হ’ব লগা সীমান্ত আৰক্ষী চকীসমূহ তৎকালে স্হাপন কৰা, সীমান্তত অতন্দ্ৰ প্ৰহৰীৰূপে থকা সীমান্তবাসীৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ স্বাৰ্থত সীমান্ত এলেকা পহৰাৰ বাবে পূৰ্বতকৈ অধিক আৰক্ষী নিয়োগ কৰা, তৃতীয়তে সীমান্ত অঞ্চলত যিকোনো মুহূৰ্তত সৃষ্টি হোৱা উত্তেজনাপূৰ্ণ পৰিস্হিতিৰ সময়ত সীমান্ত দণ্ডাধীশ নহ’লে যিকোনো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত ব্যাপক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ বাবে নগাই সীমান্ত অঞ্চলত সঘনে আগ্ৰাসন আৰু সন্ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰি আহিছে। সেয়েহে বছৰ বছৰ ধৰি নাজিৰা মহকুমা খালী হৈ থকা সীমান্ত দণ্ডাধীশৰ পদবীটোত এজন সীমান্ত দণ্ডাধীশ শীঘ্ৰে নিযুক্তি দিয়াৰ লগতে সীমান্ত অঞ্চলটোৰ বাট-পথ উন্নয়নৰ বাবে অধীক পুঁজি আৱণ্টন দিবলৈ স্মাৰকপত্ৰখনত দাবী জনাইছে।