চীনক সতৰ্ক কৰি দিলে নৰ্থান কমাণ্ডে : পূৱ লাডাখত যুদ্ধলৈ প্ৰস্তুত ভাৰতীয় সেনা

0 1,262

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : ৰীতিমতে যুদ্ধৰ বাৰ্তা দি চীনক সতৰ্ক কৰি দিলে ভাৰতে ৷ শীতৰ লাডাখত পূৰ্ণোদ্যমে যুদ্ধৰ ৱাবে প্ৰস্তুত ভাৰতীয় সেনা ৷ বুধবাৰে সেনাৰ তৰফৰ পৰা এনেদৰে হুংকাৰ দিয়া হৈছে ৷ চীনে যদি যুদ্ধৰ পৰিস্থিতি সৃষ্টি কৰে, তেন্তে প্ৰশিক্ষিত, দক্ষ, মানসিকভাৱে দৃঢ় ভাৰতীয় সেনাৰ মুখামুখি হ’ব, লাডাখৰ সংঘাতকলৈ এই বাৰ্তা দিলে ভাৰতীয় সেনাই ৷ উল্লেখ্য যে সম্প্ৰতি চীন চৰকাৰৰ মুখপাত্ৰ গ্ল’বেল টাইমছৰ এক বাতৰিত উল্লেখ কৰা হয় যে ভাৰতৰ বাহিনী সেইভাৱে দক্ষ নহয়, শীতকালত যুদ্ধ হ’লে নোৱাৰে ৷ তাৰ বিপৰীতে প্ৰত্যুত্তৰ দিলে সেনাৰ নৰ্থান কমাণ্ডে ৷ নৰ্থান কমাণ্ডৰ মুখপত্ৰই কয়, এনে উপেক্ষা কৰাই ভাল ৷ ভাৰতীয় সেনা পূৰ্ণোদ্যমে যুদ্ধৰ বাবে সক্ষম ৷ তেওঁ লগতে কয়, ভাৰত শান্তি প্ৰিয় দেশ আৰু চুবুৰীয়া দেশৰ সৈতে সুসম্পর্ক ৰখাত আগ্রহী। কূটনৈতিক আলোচনাৰ মাধ্যমত সমস্যা সমাধান বিচাৰে ভাৰতে ৷ পূৱ লাডাখত চীনৰ সৈতে সীমান্ত বিবাদ মীমাংসাত যি আলাপ আলোচনা হৈছে এয়া দীৰ্ঘ অচলাৱস্থাৰ বাবে ৷ নৰ্থান কমাণ্ডৰ মুখপাত্ৰই কয়, সাধাৰণ তাপমাত্ৰা বিয়োগ ৩০-৪০ ডিগ্ৰী চেলচিয়াচ নামি যায় ৷ ঠাণ্ডা হৈ পৰা অধিক বিপজ্জনক হৈ পৰে সেনা বাহিনীৰ কাৰণে ৷ বৰফত পথ বন্ধ হৈ যায় ৷ কিন্তু এইবোৰৰ সত্ত্বেও ভাৰতীয় সেনাই শীতত যুদ্ধ কৰাৰ অভিজ্ঞতা আছে আৰু তাৰ বাবে মানসিকভাৱে প্ৰস্তুত ৷ তেওঁ কয়, চিয়াচীনৰ দৰে সকলোতকৈ দুর্গম এলেকাত কাম কৰাৰ দক্ষতা আছে সেনাৰ ৷