Breaking

প্রধানমন্ত্রী কৃষক সম্মান নিধি যোজনাৰ হিতাধিকাৰীৰ কেলেংকাৰী : ভুৱা কৃষকৰ তালিকাৰে ভৰি পৰিছে সাহায্যৰ তালিকা

0 62

ডিৰাক সীমান্ত

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এশ শতাংশ অনুদানেৰে ৰূপায়িত প্ৰধানমন্ত্ৰী কৃষক সন্মান নিধিৰ সাহায্যৰ নামত ৰাজ্যত সংঘটিত হৈছে ব্যাপক দুৰ্নীতি৷ চৰকাৰে প্ৰকাশ কৰা তালিকা দেখি চকু কপালত উঠিছে সচেতন মহলৰ লগতে প্ৰকৃত কৃষকসকলৰ। ভুৱা কৃষকৰ তালিকাৰে ভৰি পৰিছে সাহায্যৰ তালিকা৷ ফলত বঞ্চিত হৈছে প্ৰকৃত কৃষক৷ কাকপথাৰ উন্নয়ন খণ্ডৰ অন্তৰ্গত ১ নং সৰুমেচাই, ২ নং সৰুমেচাই, ৩ নং সৰুমেচাই, ১ নং সৰুডিৰাক, ২ নং সৰুডিৰাক আদিকে ধৰি প্ৰায় প্ৰতিখন গাঁৱৰ বিপৰীতে প্ৰকাশ পোৱা তালিকাত অলেখ অপৰিচিত অৰ্থাৎ অস্তিত্বহীন কৃষকৰ নাম সন্নিবিষ্ট হৈছে। এনে কৃষকৰ নাম তালিকাত কোনে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে সেয়া এক ডাঙৰ ৰহস্য। এই বিয়াগোম কেলেংকাৰীৰ আঁৰত এটা যে এক বৃহৎ চক্ৰ জড়িত হৈ আছে সেয়া নিশ্চিত। এই আঁচনিৰ অধীনত কৃষকলৈ ৬০০০ টকাৰ বাৰ্ষিক অনুদান আগবঢ়োৱা হয়। প্ৰকৃত কৃষক ৰাইজক বঞ্চিত কৰি অস্তিত্বহীন লোক লোকক নিৰ্বাচন কৰা হৈছে হিতাধিকাৰী হিচাপে  https://pmkisan.gov.in/Rpt_BeneficiaryStatus_pub.aspx এই লিংকত গৈ নিজ গাঁৱৰ কৃষকৰ তালিকাখন দেখি স্তম্ভিত হৈছে সচেতন মহলে। এই সমগ্ৰ বিষয়টোৰ এক নিৰপেক্ষ তদন্ত হলে জালত পৰিব চৰকাৰৰ বিয়াগোম বিষয়া কৰ্মচাৰী সেয়া নিশ্চিত।