Breaking

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে উদ্বোধন কৰিলে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ প্ৰথমটো গ্ৰীণফিল্ড বিমানবন্দৰ’ডনি পোলো বিমানবন্দৰ’…

0 16

আজি ইটানগৰৰ হোলাংগীত ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ প্ৰথমখন গ্ৰীণফিল্ড ‘ডনি পোলো বিমানবন্দৰ’ উদ্বোধন কৰে। ২০১৯ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে হোলোংগীত এটা গ্ৰীণফিল্ড বিমানবন্দৰ নিৰ্মাণৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল।

জনজাতীয় পুৰোহিতসকলে মন্ত্ৰমুগ্ধ কৰাৰ মাজতে ২০২২ চনৰ ১৯ নৱেম্বৰ শনিবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে উদ্বোধন কৰে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ প্ৰথমটো গ্ৰীণফিল্ডৰ সুবিধা হিচাপে থকা স্পেংকিং নতুন ডনি প’লো বিমানবন্দৰটো

ৰাজ্যৰ ৰাজধানী ইটানগৰৰ পৰা প্ৰায় ১৫ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত হোলংগীত অৱস্থিত এই বিমানবন্দৰটোৱে সীমান্তৱৰ্তী ৰাজ্যখনক ভাৰতৰ অন্যান্য চহৰৰ সৈতে বাণিজ্যিক বিমান সেৱাৰ লগতে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ অন্যান্য অঞ্চলসমূহকো হেলিকপ্টাৰ সেৱাৰ জৰিয়তে সংযোগ কৰিব।

উল্লেখ্য যে, অৰুণাচল প্ৰদেশৰ প্ৰথমটো গ্ৰীণফিল্ড বিমানবন্দৰ ৬৪০ কোটি টকাতকৈ অধিক ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ই ৬৯০ একৰতকৈও অধিক এলেকাত বিকশিত হৈ আছে। ২,৩০০ মিটাৰ ৰানৱেৰ সৈতে বিমানবন্দৰটো সকলো বতৰৰ সঞ্চালনৰ বাবে উপযুক্ত।

চৰকাৰী বিবৃতিত উল্লেখ কৰা হৈছে যে, ‘‘ডনি পোলো বিমানবন্দৰ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ বাবে তৃতীয় কাৰ্যক্ষম বিমানবন্দৰ হ’ব, যাৰ ফলত উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ মুঠ বিমানবন্দৰৰ সংখ্যা ১৬লৈ বৃদ্ধি হ’ব। ১৯৪৭ৰ পৰা ২০১৪ চনলৈ, উত্তৰ-পূবত মাত্ৰ নটা বিমানবন্দৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা আঠ বছৰতকৈ কম সময়ৰ ভিতৰতে মোদী চৰকাৰে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত সাতটা বিমানবন্দৰ নিৰ্মাণ কৰিছে।’’

Leave A Reply