২০৩৬ চন পৰ্যন্ত ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি পদত পুটিন ৷

0 1,015

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক :

ভ্লাডিমিৰ পুটিনকে ৰাষ্ট্ৰপতি পদত ২০৩৬ চন পৰ্যন্ত থকা আৰু সাংবিধানিক সংস্কাৰৰ পক্ষে ভোট দিছে ৰাছিয়াত ৷ যোৱা সাত দিন ধৰি চলা ভোটৰ ৬০ শতাংশ গণনা বুধবাৰে সম্পন্ন হয়৷ সেই ফলাফল প্ৰকাশ কৰি এই দাবী কৰিছে মস্কোৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰ্বাচন আয়োগে ৷ আয়োগে লগতে দাবী কৰে যে ৭৬.‌৯ শতাংশ মানুহে সাংবিধানিক সংস্কাৰা পক্ষে মত দিছে ৷ ইয়াৰ মাজত সমকামী বিয়াত নিষেধাজ্ঞা জাৰিৰ দৰে ৰক্ষণশীল কাম যিদৰে আছে তেনেদৰে নূন্যতম পেনচন গেৰাণ্টিৰ দৰে জনমুখী কামো আছে৷ সেয়ে ভোটৰ সকলোতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ আছিল পুটিনৰ পুননিৰ্বাচন ৷ কাৰণ ৰাষ্ট্ৰপতি পদত তেওঁৰ কাৰ্যকাল ২০২৪ চনত শেষ হ’ব৷ আয়োগৰ দাবী ৬৫ শতাংশ ভোটাৰে ভোট দিছিল৷ আনহাতে ভোটাৰৰ মাজত ক্ৰতি ৰখা নাছিল ক্ৰেমলিনে ৷ কোনেও যাতে ভোট দিয়াত অসুবিধা নহয় তাৰ বাবে সাত দিন ধৰি ভোটদাল চলে ৷ শেষৰ দিনা ৰাষ্ট্ৰীয় ছুটী ঘোষণা কৰে৷ ভোট দিলে বাৰী, গাড়ী, নগদ ধনৰ দৰে পুৰস্কাৰো ঘোষণা কৰে ক্রেমলিনে৷ উল্লেখ্য যে যোৱা ২২ এপ্ৰিলৰ পৰা এই প্ৰস্তাৱৰ সপক্ষে আৰু বিপক্ষে ভোটদানৰ ৷ কিন্তু ক’ভিড-১৯ৰ বাবে পিছুৱাই দিয়া হৈছিল৷ মঙলবাৰ আছিল ভোটৰ শেষ দিন ৷ সেইদিনা পুটিনে জনতাৰ উদ্দেশ্যি কৈছিল, এই সংস্কাৰ ৰাছিয়াৰ স্থিৰতা, নিৰাপত্তা আদিৰ বাবে অতি জৰুৰী ৷